Trump pohrozil "pročínské" WHO zastavením plateb: S koronavirem jste to "zbabrali"

Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením plateb z amerických fondů, což zdůvodnil tím, že tato agentura OSN nezvládla situaci kolem šíření koronaviru a že je příliš zaměřená na Čínu. Americký prezident to prohlásil v úterý večer místního času (v noci na dnešek SELČ) na tiskové konferenci v Bílém domě.

Ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge reagoval poznámkou, že pozastavení financování v akutní fázi pandemie není dobrý nápad, a popřel, že by organizace jakkoli stranila Číně. Šéf WHO se podle Reuters ohradil proti Trumpově snaze získat politické body na pandemii. Generální tajemník OSN řekl, že nyní není čas na hodnocení globální reakce na pandemii nemoci covid-19.

Trump nejdříve na tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy platby WHO pozastaví, později upřesnil, že o této možnosti budou USA nejprve uvažovat.

Uvedl, že WHO se v řadě věcí mýlila a že rovněž nesouhlasila s jeho zákazem vstupu do USA z Číny. Naznačil také, že WHO zadržovala informace o pandemii, kterou měla vyhlásit mnohem dříve. "Měli to vědět a měli to udělat, zřejmě to věděli," řekl prezident. "Chystáme se zastavit platby WHO," prohlásil.

Na následný dotaz, zda je pozastavení plateb správným krokem v době pandemie, prezident odpověděl, že zablokování amerických fondů USA teprve zváží. "Neříkám, že to uděláme, ale nad ukončením financování se zamyslíme," dodal.

"Stále se nacházíme v akutní fázi pandemie, takže teď není čas na to snižovat financování," řekl dnes ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge v reakci na dotaz novináře ohledně Trumpových poznámek.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na Trumpovu kritiku na tiskové konferenci podle agentury Reuters reagoval připomínkou tří věcí, které nyní svět v boji s pandemií potřebuje. Je podel něj nutné "zachovat jednotu na národní úrovni bez využívání covid-19 pro získávání politických bodů. Zadruhé, zachovat čestnou solidaritu na globální úrovni. A čestné vůdcovství ze strany USA a Číny."

"Až konečně za touto epidemií obrátíme list, přijde čas na ohlednutí se, abychom plně pochopili, jak se tato nemoc objevila a jak rychle se po celém světě rozšířila její ničivá síla, a jak všichni, kterých se to týkalo, na krizi reagovali," řekl generální tajemník OSN António Guterres. "Ale nyní tato doba ještě nenastala," upozornil.

Hlavní poradce šéfa WHO Bruce Aylward také obhajoval vztah organizace s Čínou s tím, že spolupráce s Pekingem byla důležitá pro zisk prvních informací o viru, který se objevil loni v čínském městě Wu-chan. "Bylo naprosto nezbytné mít v první fázi pandemie přístup ke všemu, co šlo, jít do terénu, spolupracovat s Číňany a snažit se to (nákazu) pochopit," řekl Aylward. "Tohle jsme dělali i v každé další těžce zasažené zemi, jako třeba ve Španělsku, a nijak to nesouvisí s Čínou jako takovou," dodal.

WHO a jejího předsedu dnes hájil také šéf Africké unie Moussa Faki. "Překvapilo mě zjištění, že americká vláda vede kampaň proti světovým lídrům WHO," napsal na twitteru a dodal, že Africká unie plně podporuje generálního tajemníka WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, který pochází z Etiopie.

And for clarity, if clarity is lacking, I certainly do not imply that it is @WHO or @Tedros that need to account in this regard. https://t.co/5ekMdfeEbh

— Moussa Faki Mahamat (@AUC_MoussaFaki) April 8, 2020

Agentura Reuters připomíná, že Světová zdravotnická organizace 31. ledna doporučila státům, aby i přes šíření koronaviru nezavíraly své hranice. Zároveň tehdy poznamenala, že vlády mají právo přijímat opatření na ochranu svých obyvatel.

The W.H.O. really blew it. For some reason, funded largely by the United States, yet very China centric. We will be giving that a good look. Fortunately I rejected their advice on keeping our borders open to China early on. Why did they give us such a faulty recommendation?

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 7, 2020

V ten samý den Washington oznámil omezení pro cesty z Číny do USA. Vstup do země byl zakázán cizincům, kteří byli v předešlých 14 dnech na čínském území. Trump tento krok opakovaně předkládá jako důkaz toho, že jeho vláda na hrozbu koronaviru reagovala rychle, ačkoli federální úřady na začátku roku ignorovaly varování odborníků a sám prezident ještě na konci února na veřejnosti situaci zlehčoval.

Deník The Washington Post nedávno napsal, že američtí politici otáleli, přestože už v lednu a únoru dostávali v tomto směru varování od zpravodajských služeb.

Před koronavirem podle listu The New York Times opakovaně varoval i obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro. Nejprve v interním sdělení z konce ledna upozornil na riziko pandemie a vyzval k zákazu vstupu do USA z Číny a poté znovu na konci února, kdy ve zprávě adresované prezidentovi udával možnost až dvou milionu amerických obětí infekce. Na úterní tiskové konferenci ale Trump řekl, že Navarrovy zprávy nečetl.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) WHO (Světová zdravotnická organizace) Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) António Guterres Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy