Odcházející prezident USA Donald Trump se dnes v projevu rozloučil s prezidentskou funkcí a vyzval Američany k modlitbám za novou administrativu. Nezmínil však jménem svého nástupce Joea Bidena, jehož vítězství ve volbách stále výslovně neuznal, upozornila agentura Reuters.
"Tento týden uvádíme do úřadu novou administrativu a modlíme se za to, aby se jí podařilo udržet Ameriku bezpečnou a prosperující," řekl republikán v předtočeném projevu, v němž se poměrně nezvykle očividně držel připraveného textu. "Přejeme jim vše nejlepší a také chceme, aby měli štěstí - to je velmi důležité slovo," dodal prezident, který se jako první v moderní americké historii z vlastního rozhodnutí nezúčastní slavnostní inaugurace svého nástupce.
Trump v projevu vyzdvihl úspěchy své vlády, ke kterým podle něj patřilo například vystoupení z řady mezinárodních úmluv, včetně pařížské klimatické dohody z roku 2015. Chválil rovněž svoje diplomatické úspěchy na Blízkém východě, kde se jeho vládě podařilo zprostředkovat navázání oficiálních vztahů mezi Izraelem a několika arabskými státy.
Svoje čtyřleté působení v Bílém domě označil za zázrak a stejným slovem charakterizoval také rychlé nasazení vakcíny proti covidu-19, které by podle jeho slov jiné administrativě trvalo až deset let. Vývoj vakcíny společností Pfizer a BioNTech, kterou regulační úřady v USA schválily k použití jako první, přitom Trumpova vláda nepodporovala.
"Oživili jsme naše (mezinárodní) spojenectví a spojili jsme státy, aby se postavily Číně jako nikdy předtím," řekl Trump. "Jsem zvláště hrdý, že jsem prvním prezidentem za několik posledních desetiletí, který nezahájil žádnou novou válku," dodal.
Republikán rovněž prohlásil, že jej zhrozil útok na sídlo Kongresu z 6. ledna. Ten provedli Trumpovi příznivci, které prezident krátce předtím vyzval k pochodu na Kapitol a řekl jim ať "bojují hlava nehlava" proti údajným volebním podvodům, které se však prezidentovi nepodařilo dokázat před soudy. Trumpovi přitom původně trvalo asi den, než se proti násilnostem ohradil.
Prezident také zopakoval svoje předchozí tvrzení, že jeho hnutí bude v USA nadále pokračovat. Reuters však poznamenává, že prezident svůj odkaz výrazně pošpinil v posledních měsících svého prezidentství, kdy neustále opakoval nepodložená tvrzení o podvodech a snažil se všemi prostředky podrýt volební proces, ačkoliv podle státních i federálních úřadů volby proběhly bezproblémově.
"Odcházím z tohoto velkolepého místa s loajálním a radostným srdcem a optimistickým duchem a nejvyšší důvěrou, že naši zemi a naše děti to nejlepší teprve čeká," řekl Trump před koncem svého mandátu.
Související
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
Donald Trump , Bílý dům USA , USA (Spojené státy americké) , Joe Biden
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě