Trump svými dekrety obešel Kongres. Nastal legislativní chaos, píše New York Times

Exekutivní příkazy na pomoc Američanům zasaženým pandemií covidu-19, které v sobotu podepsal prezident Donald Trump, vyvolaly vlnu kritiky od opozičních demokratů a nejasnosti ohledně toho, zda se jim skutečně podaří naplnit svůj účel, napsal list The New York Times (NYT).

Otázkou také stále zůstává legalita Trumpových příkazů, které vydal poté, co se republikáni a demokraté v Kongresu po dlouhých vyjednáváních nedohodli na podobě dalšího záchranného balíku.

Trump při podpisu dekretů uvedl, že svým krokem poskytne desítkám milionů nezaměstnaných Američanů dalších 400 dolarů týdně (bezmála 9000 Kč) na podporu v nezaměstnanosti. Další opatření se týkají odkladu daní ze mzdy, prodloužení zákazu vystěhování nájemníků či pozastavení splácení studentských půjček.

New York Times však poznamenává, že Trumpovy kroky zřejmě nebudou mít okamžitý a významný dopad na životy Američanů. Například mimořádná pomoc v nezaměstnanosti ve výši 400 dolarů týdně je podmíněna tím, že jednotlivé státy lidem zaplatí čtvrtinu této částky z vlastních kas. Řada států se přitom potýká s výpadkem příjmů kvůli ekonomické krizi a není tak jasné, jaká část Američanů nakonec tuto pomoc skutečně dostane. Finance na zbylou část obnosu chce přitom Trump brát z fondu určeného na boj s následky živelních katastrof, ačkoliv se USA právě nachází na začátku sezóny hurikánů.

Odklad daní ze mzdy zase bude podle NYT většina zaměstnavatelů ignorovat, protože se budou obávat toho, že by odložené daně následně museli jednorázově doplácet. Politická dohoda o odpuštění této daně je totiž podle NYT nepravděpodobná, protože se demokraté i někteří republikáni obávají toho, že by výpadek státních příjmů mohl mít negativní dopad například na vládní program lékařské péče o seniory známý jako Medicare.

Pochybnosti panují rovněž ohledně proklamovaného prodloužení zákazu vyhošťování nájemníků. Trumpův příkaz totiž ve skutečnosti jen doporučuje šéfům federálních agentur, aby zvážili nutnost takového moratoria a prozkoumali, zda jsou ještě k dispozici federální finance na poskytnutí příspěvků na bydlení.

"Prezidentovy nedostatečné, slabé a neústavní činy ještě více zvyšují potřebu toho, abychom dosáhli dohody," řekla v neděli nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová. "Bohužel, prezidentovy exekutivní příkazy bych popsal jedním slovem jako ubohé," řekl šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer s tím, že jsou vydaná opatření navržena "potrhlým způsobem".

JUST IN: Sen. Chuck Schumer tells @GStephanopoulos that President Trump’s COVID-19 executive orders are “unworkable, weak and far too narrow.”“The event at the country club is just what Trump does — a big show but it doesn’t do anything.” https://t.co/mXqSebBaMG pic.twitter.com/rXMrzm1yXJ

— This Week (@ThisWeekABC) August 9, 2020

Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty schválila již před řadou týdnů návrh vládního záchranného balíčku v hodnotě 3,4 bilionu dolarů (75,8 bilionu korun). V Senátu však mají většinu republikáni, kteří přišli s vlastním návrhem v hodnotě jednoho bilionu dolarů (22,3 bilionu korun).

Trump příkazy vyhlásil poté, co se oběma stranám dva týdny nepodařilo najít kompromis. Demokraté minulý týden prohlásili, že jsou ochotni ustoupit na rozpočet dvou bilionů dolarů, s čímž druhá strana nesouhlasila. Republikáni tvrdí, že se nemusí všechny problémy vyřešit ve stávajícím zákoně a lze schválit pouze naléhavě potřebnou pomoc a pak na ni navázat dalším balíčkem. Demokraté jsou ale toho názoru, že republikáni nerozumí závažnosti současné ekonomické situace v USA a zdržují nezbytnou podporu pro Američany.

Demokraté zatím nenaznačili, zda budou chtít Trumpa zažalovat za to, že svými příkazy podle některých právníků překročil svoje pravomoci a obešel Kongres, který podle amerických zákonů rozhoduje o rozpočtových záležitostech. "Řekl bych, že pokud nás chtějí demokraté hnát k soudu (...), budou mít hodně co vysvětlovat," řekl ministr financí Steve Mnuchin.

Obě strany však přes víkend naznačily, že nehledě na Trumpovy příkazy budou jednání o záchranném balíčku dále pokračovat.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kongres USA Prezident USA USA (Spojené státy americké) Chuck Schumer Nancy Pelosiová (politička USA) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy