NÁZOR - Je příliš brzy na přemýšlení o post-trumpovské Americe, soudí Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute upozorňuje, že dosluhující prezident zůstává populární mezi republikány a bude i v nadcházejících letech hrát v americké politice velkou roli.
Slabiny volebního systému
"Není však nijak brzy na to začít přemýšlet o post-trumpovské demokracii - politickém systému, který se poučí z výzev a hrozeb, které zažil v uplynulých čtyřech letech," píše Zakaria. Těm, kteří si myslí, že takové obavy jsou přehnané a že Spojené státy ukázaly svou odolnost, doporučuje "podívat se ven".
Donald Trump se podle politologa nadále snaží využívat sílu prezidentského úřadu a veřejné instituce, aby zvrátil výsledky voleb, ačkoliv naštěstí neslaví úspěch - soudy odmítají ohýbání pravidel, i republikány nominovaní soudci se řídí zákonem, nikoliv zájmy své politické strany, a místní úředníci dělají svou práci.
To je sice povzbudivé, ale uplynulý měsíc přesto odhalil zásadní slabiny amerického volebního systému, deklaruje autor komentáře. Vysvětluje, volby ve Spojených státech nejsou řízeny apolitickými federálními úředníky, ale místními politiky, monitorují je zvolení a dosazení představitelé politických stran, kteří musí podepsat jejich výsledky. Systém dle politologa funguje díky tomu, že obě strany ctí svou povinnost posvětit výsledky voleb, které byly svobodné a spravedlivé, bez ohledu na to, jak dopadly.
"Avšak v těchto volbách Republikánská strana - prezident, celonárodní předseda strany, klíčoví senátoři a šéfové strany v jednotlivých státech - vytvářela nepolevující tlak na místní představitele, aby oddalovali nebo odmítali rutinní potvrzení výsledků," pokračuje Zakaria. Poukazuje, že v Georgii dva stávající republikánští senátoři vyzvali k rezignaci ministra vnitra Brada Raffenspergera, jelikož potvrdil, že volby v tomto státu proběhly svobodně a spravedlivě.
V Michiganu zase straničtí představitelé tlačili na dva republikány ze čtyřčlenné státní volební komise, která potvrzuje výsledky voleb, uvádí autor komentáře. Dodává, že jeden z nich v důsledku těchto výpadů složil funkci a výsledky byly potvrzeny jen díky druhému republikánovi Aeronu Van Langeveldemu, který si stál za tím, že v Michiganu zvítězil Joe Biden o 150 tisíc hlasů.
Zakaria soudí, že další podobné příběhy ještě vyplují napovrch a je velmi pravděpodobné, že Trump bude nadále útočit na ty republikánské představitele v klíčových státech, kteří odmítnou podpořit jeho tvrzení. Pokud jsou republikáni jako Raffensperger a Van Langevelde vytlačováni z politiky, poselství jejich spolustraníkům zní dle politologa jasně: v případě dalších těsných voleb musíte upřednostnit svou stranu před svou zemí, jinak se rozlučte s kariérou.
Anglosaský vs. francouzský model
Budoucí volební činitelé nemusí být tak čestní, což platí i o mladší a stranicky oddanější generaci soudců, varuje Zakaria. Vysvětluje, že americké volební mechanismy pocházejí z respektovaného anglosaského systému, v němž jsou občané a soukromé subjekty periodicky vyzýváni k plnění veřejných funkcí, což kontrastuje s francouzským systémem, kde větší kontrola připadá státu. Anglosaský systém spoléhá na myšlenku, že občané budou nadřazovat veřejný zájem nad zájem soukromý, což se Trump nyní rozhodl prověřit a zatáhl americkou demokracii do krize, tvrdí odborník.
"Potřebujeme soubor post-trumpovských reforem, které posílí americkou demokracii," nabádá politolog. Domnívá se, že by měly být vytvořeny nezávislé, nestranické komise, které budou volby řídit namísto stranických představitelů, stejně jako by mělo dojít ke standardizaci pravidel pro registraci voličů, korespondenční hlasování, počítání hlasů a hlášení výsledků.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Spojené státy potřebují také širší reformu, která bude postavená na zkušenosti z Trumpových let a uzákoní pravidla předání prezidentského úřadu, míní Zakaria. Stejně tak doporučuje, aby prezidentští kandidáti povinně zveřejňovali svá daňová přiznání, čímž by voliče upozornili na svůj případný střet zájmů - vítěz voleb by pak měl povinně umístit své firmy do opravdu nezávislého svěřeneckého fondu.
Dále se ukazuje, že prodleva mezi volbami a inaugurací zvoleného prezidenta je v USA příliš dlouhá - mnohem delší než v jiných zemích - a že dosluhující hlava státu má v tomto období neadekvátně velké pravomoci, domnívá se autor komentáře. Připomíná, že Trumpova administrativa na toto nebezpečí jasně ukázala, když původně pozastavila finance na předání moci a odmítla poskytovat Bidenovu týmu zpravodajské informace. Zákon by tak měl zajistit hladké předání úřadu a minimalizovat možnost, že odcházející prezident bude jednat ve svůj prospěch a oslabovat svého nástupce, apeluje politolog.
"Tak rozsáhlým útočením na americkou demokracii Trump vytáhl na světlo její slabiny. Měli bychom tento moment využít a naše instituce posílit," doporučuje Zakaria. Dodává, že v takovém případě bude americká demokracie lépe vybavená pro zvládnutí případné budoucí snahy dalšího Trumpovi podobného politika - případně Trumpa samotného za čtyři roky - opět převrátit systém.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , demokracie
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 37 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 59 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák