Trump z politiky nezmizí, tvrdí politolog. Co vyvozuje z jeho čtyřleté vlády?

NÁZOR - Je příliš brzy na přemýšlení o post-trumpovské Americe, soudí Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute upozorňuje, že dosluhující prezident zůstává populární mezi republikány a bude i v nadcházejících letech hrát v americké politice velkou roli.

Slabiny volebního systému

"Není však nijak brzy na to začít přemýšlet o post-trumpovské demokracii - politickém systému, který se poučí z výzev a hrozeb, které zažil v uplynulých čtyřech letech," píše Zakaria. Těm, kteří si myslí, že takové obavy jsou přehnané a že Spojené státy ukázaly svou odolnost, doporučuje "podívat se ven".

Donald Trump se podle politologa nadále snaží využívat sílu prezidentského úřadu a veřejné instituce, aby zvrátil výsledky voleb, ačkoliv naštěstí neslaví úspěch - soudy odmítají ohýbání pravidel, i republikány nominovaní soudci se řídí zákonem, nikoliv zájmy své politické strany, a místní úředníci dělají svou práci.  

To je sice povzbudivé, ale uplynulý měsíc přesto odhalil zásadní slabiny amerického volebního systému, deklaruje autor komentáře. Vysvětluje, volby ve Spojených státech nejsou řízeny apolitickými federálními úředníky, ale místními politiky, monitorují je zvolení a dosazení představitelé politických stran, kteří musí podepsat jejich výsledky. Systém dle politologa funguje díky tomu, že obě strany ctí svou povinnost posvětit výsledky voleb, které byly svobodné a spravedlivé, bez ohledu na to, jak dopadly.

"Avšak v těchto volbách Republikánská strana - prezident, celonárodní předseda strany, klíčoví senátoři a šéfové strany v jednotlivých státech - vytvářela nepolevující tlak na místní představitele, aby oddalovali nebo odmítali rutinní potvrzení výsledků," pokračuje Zakaria. Poukazuje, že v Georgii dva stávající republikánští senátoři vyzvali k rezignaci ministra vnitra Brada Raffenspergera, jelikož potvrdil, že volby v tomto státu proběhly svobodně a spravedlivě.

V Michiganu zase straničtí představitelé tlačili na dva republikány ze čtyřčlenné státní volební komise, která potvrzuje výsledky voleb, uvádí autor komentáře. Dodává, že jeden z nich v důsledku těchto výpadů složil funkci a výsledky byly potvrzeny jen díky druhému republikánovi Aeronu Van Langeveldemu, který si stál za tím, že v Michiganu zvítězil Joe Biden o 150 tisíc hlasů.    

Zakaria soudí, že další podobné příběhy ještě vyplují napovrch a je velmi pravděpodobné, že Trump bude nadále útočit na ty republikánské představitele v klíčových státech, kteří odmítnou podpořit jeho tvrzení. Pokud jsou republikáni jako Raffensperger a Van Langevelde vytlačováni z politiky, poselství jejich spolustraníkům zní dle politologa jasně: v případě dalších těsných voleb musíte upřednostnit svou stranu před svou zemí, jinak se rozlučte s kariérou.

Anglosaský vs. francouzský model

Budoucí volební činitelé nemusí být tak čestní, což platí i o mladší a stranicky oddanější generaci soudců, varuje Zakaria. Vysvětluje, že americké volební mechanismy pocházejí z respektovaného anglosaského systému, v němž jsou občané a soukromé subjekty periodicky vyzýváni k plnění veřejných funkcí, což kontrastuje s francouzským systémem, kde větší kontrola připadá státu. Anglosaský systém spoléhá na myšlenku, že občané budou nadřazovat veřejný zájem nad zájem soukromý, což se Trump nyní rozhodl prověřit a zatáhl americkou demokracii do krize, tvrdí odborník.  

"Potřebujeme soubor post-trumpovských reforem, které posílí americkou demokracii," nabádá politolog. Domnívá se, že by měly být vytvořeny nezávislé, nestranické komise, které budou volby řídit namísto stranických představitelů, stejně jako by mělo dojít ke standardizaci pravidel pro registraci voličů, korespondenční hlasování, počítání hlasů a hlášení výsledků.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy potřebují také širší reformu, která bude postavená na zkušenosti z Trumpových let a uzákoní pravidla předání prezidentského úřadu, míní Zakaria. Stejně tak doporučuje, aby prezidentští kandidáti povinně zveřejňovali svá daňová přiznání, čímž by voliče upozornili na svůj případný střet zájmů - vítěz voleb by pak měl povinně umístit své firmy do opravdu nezávislého svěřeneckého fondu.

Dále se ukazuje, že prodleva mezi volbami a inaugurací zvoleného prezidenta je v USA příliš dlouhá - mnohem delší než v jiných zemích - a že dosluhující hlava státu má v tomto období neadekvátně velké pravomoci, domnívá se autor komentáře. Připomíná, že Trumpova administrativa na toto nebezpečí jasně ukázala, když původně pozastavila finance na předání moci a odmítla poskytovat Bidenovu týmu zpravodajské informace. Zákon by tak měl zajistit hladké předání úřadu a minimalizovat možnost, že odcházející prezident bude jednat ve svůj prospěch a oslabovat svého nástupce, apeluje politolog.

"Tak rozsáhlým útočením na americkou demokracii Trump vytáhl na světlo její slabiny. Měli bychom tento moment využít a naše instituce posílit," doporučuje Zakaria. Dodává, že v takovém případě bude americká demokracie lépe vybavená pro zvládnutí případné budoucí snahy dalšího Trumpovi podobného politika - případně Trumpa samotného za čtyři roky - opět převrátit systém.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump demokracie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 37 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 59 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy