Neshody ohledně zapojení čínské telekomunikační firmy Huawei do modernizace mobilních sítí jsou nadále zdrojem napětí ve vztazích mezi Londýnem a Washingtonem. Americký viceprezident Mike Pence dnes v televizním interview jasně neřekl, zda by mohl vstřícný přístup Británie zmařit vzájemná jednání o obchodní dohodě. Britský tisk zároveň s odvoláním na své zdroje píše o tom, jak čerstvé rozhodnutí britské vlády rozzuřilo amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Kabinet premiéra Borise Johnsona minulý týden po vleklých diskusích oznámil, že Huawei se budování britské mobilní sítě páté generace (5G) bude moci účastnit. "Vysoce rizikoví dodavatelé" zároveň budou mít omezený přístup na trh a nebudou se moci podílet na výstavbě bezpečnostně významných sítí či infrastruktury na místech jako jsou vojenské základny či jaderné elektrárny.
Spojené státy ovšem kvůli obavám z ohrožení národní bezpečnosti čínskou firmu z modernizace mobilní sítě zcela vyloučily a totéž požadují i po svých spojencích. Veřejné reakce Washingtonu na britské rozhodnutí byly poměrně diplomatické, v zákulisí ale byly diskuse podle informací médií vypjaté.
Premiér Johnson krátce po oficiálním oznámení o Huawei hovořil po telefonu s Trumpem a podle nejmenovaného zdroje deníku Financial Times (FT) obeznámeného s tímto rozhovorem byl americký prezident "vzteky bez sebe". Další americký činitel označil telefonát za "velmi náročný", zatímco britské činitele podle FT zaskočila "síla prezidentových slov" směrem k Johnsonovi.
Zdroj listu Evening Standard zase uvedl, že Trump po rozhovoru s britským premiérem rozzuřeně praštil sluchátkem telefonu. Johnsonova kancelář tato tvrzení stejně jako Bílý dům veřejně nekomentovala, osoby z premiérova okolí ale podle Evening Standard zprávu FT označily za "nafouknutou".
Předseda vlády přitom kvůli přístupu k Huawei není pod tlakem pouze ze strany USA. Britský tisk například psal o odporu britského ministra obrany Bena Wallace, čínskou firmu kromě toho kritizuje předseda zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat či poslanec a bývalý lídr Konzervativní strany Iain Duncan Smith.
Jak připomínají FT, spory kolem Huawei jsou v současné době jen jednou z celé řady nepříjemností ve "speciálním vztahu" mezi Londýnem a Washingtonem. To vše v době, kdy obě strany čekají náročná vyjednávání o dohodě o volném obchodu, kterou Johnson prezentuje jako jednu ze skvělých příležitostí spojených s britským odchodem z Evropské unie.
"Uvidíme," zněla dnes odpověď viceprezidenta USA, když byl ve vysílání televize CNBC tázán, zda by mohly rozdílné pohledy na Huawei být kamenem úrazu obchodních jednání. "Budeme s našimi britskými bratranci spolupracovat na 5G. Myslíme si, že se s nimi můžeme domluvit a ukázat jim možnosti," řekl zase Trumpův hlavní ekonomický poradce Larry Kudlow.
Washington Huawei podezírá ze špionáže pro čínskou vládu, přičemž telekomunikační gigant takovouto kritiku vehementně odmítá. Odlišný postoj oproti Británii by mohl mimo jiné ohrozit sdílení informací ze strany amerických tajných služeb, avšak Trumpova administrativa zřejmě dosud o ničem takovém nerozhodla. Kromě USA zakázaly Huawei zapojit se do budování sítě 5G také Austrálie a Nový Zéland.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Donald Trump , Boris Johnson , Huawei
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák