Trumpovy dny v Bílém domě sečteny? Žalobci z aféry Watergate nabádají k akci

NÁZOR - Bývalí členové týmu žalobců, který se zabýval aférou Watergate, věří, že existuje přesvědčivý důkaz o tom, že americký prezident Donald Trump spáchal přečin, za který může čelit impeachmentu. S tímto názorem vystoupilo 17 právníků v komentáři pro server Washington Post.

Otálení není na místě

Jediná možnost, která by mohla impeachmentu zabránit, je protichůdný důkaz předložený Trumpem, konstatují  Nick Akerman, Richard Ben-Veniste, Richard Davis, George Frampton, Kenneth Geller, Gerald Goldman, Stephen Haberfeld, Larry Hammond, Henry Hecht, Paul Hoeber, Carl Feldbaum, Philip Allen Lacovara, Robert Palmer, Paul Michel, Richard Weinberg, Jill Wine-Banksová a Roger Witten. Přiznávají však, že definitivní rozhodnutí o zahájení impeachmentu náleží členům Sněmovny reprezentantů.

Americká ústava obsahuje impeachment jako nástroj pro řešení závažných přečinů, a proto by jej kongresmani měli využít a počínat si nestranně, otevřeně a zároveň rychle, nabádají právníci. Soudí, že neochota Trumpa spolupracovat a potvrdit skutečnosti, které obsahují zveřejněné dokumenty, by neměla vyvolat frustraci kongresmanů a vést k jejich otálení.

Bývalí žalobci se opírají o veřejná prohlášení samotného Trumpa, zjištění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, přepis telefonátu amerického prezidenta s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, Trumpovo odmítání poskytnout dokumenty a umožnit svědčit současným i bývalým členům jeho vlády v otázce maření vyšetřování a dohledu zákonodárců i další veřejně dostupné informace, například zprávy amerického ministerstva zahraničí ohledně uvolnění klíčové vojenské pomoci Ukrajině podmiňované ochotou Kyjeva zahájit trestní vyšetřování, které by posloužilo Trumpovým politickým zájmům.   

"V 70. letech jsme vyšetřovali závažné zneužití prezidentských pravomocí prezidentem Richardem Nixonem, včetně bránění spravedlnosti, zatajování vládních materiálů a zneužití vládních úřadů k trestání jeho politických nepřátel," pokračují právníci. Dodávají, že obžalovali mnoho Nixonových spolupracovníků, kteří se na prezidentových přečinech podíleli.

Namísto toho, aby prezidenta obvinila přímo, velká porota jej tehdy označila za "nevědomého spolukonspirátora" a poskytla Sněmovně reprezentantů soubor důkazů svědčících o Nixoných přečinech, poukazují žalobci. Vysvětlují, že bylo ústavní povinností kongresmanů řešit prezidentovo jednání skrze vyvolání impeachmentu.

Sněmovna reprezentantů, resp. její justiční výbor, tuto povinnost splnila, když důkazy posoudila, vyslechla svědky a dospěla k závěru, že fakta naplňují tři články impeachmentu, konkrétně bránění spravedlnosti, zneužívání pravomocí a pohrdání Kongresem, shrnují žalobci. Dodávají, že krátce poté Nixon raději rezignoval, než aby čelil soudu v Senátu.

Je čas splnit ústavní povinnost    

"Podle našeho sdíleného názoru lze ty samé tři články impeachmentu vznést proti Trumpovi, jelikož demonstroval závažné a trvalé zneužívání moci, které z našeho pohledu naplňuje ústavní podstatu 'závažných zločinů a přestupků'," deklarují právníci. Uvádějí hned čtyři příklady.

Zaprvé, Trump podmiňoval vojenskou ochranu za strany USA spojenci - Ukrajině - kroky, ze kterých by měl osobní prospěch, konstatují bývalí žalobci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

Zadruhé, Trump nadřadil své osobní politické zájmy integritě volebního procesu v USA, když pobízel cizí mocnosti - Rusko a Čínu - , aby to tohoto procesu zasáhly, poukazují právníci. Dodávají, že prezident také zjevně požadoval na Ukrajině, aby zahájila trestní vyšetřování jeho potenciálního protikandidáta pro příští prezidentské volby, a šířil konspirační teorii, že Ukrajina zasahovala do prezidentských voleb v roce 2016, ačkoliv americké tajné služby dospěly k jednoznačnému závěru, že tak činilo Rusko.

Zatřetí, podle důkazů předložených v Muellerově zprávě se Trump dopustil mnohonásobného bránění spravedlnosti a porušil federální trestní zákoník i prezidentskou přísahu, která mu ukládá starat se o čestné uplatňování práva, tvrdí 17 právníků. Doplňují, že Mueller odkázal na instrukce ministerstva spravedlnosti, které mu neukládaly vnést obžalobu proti prezidentovi, a tak správně ponechal řešení těchto přečinů Kongresu.

Začtvrté, Trump bránil zákonnému vyšetřování Kongresu, když systematicky zadržoval důkazy a nařizoval zaměstnancům vládních úřadů nespolupracovat při uplatňování legitimního dohledu ze strany Kongresu, upozorňují žalobci. Za ještě důležitější považují skutečnost, že prezident odmítl vyslyšet žádost kongresmanů o poskytnutí relevantních informací, čímž naplnil skutky pohrdání Kongresem a bránění spravedlnosti, kvůli kterým lze vyvolat impeachment.

Americká veřejnost má právo znát fakta a Kongres je demokratický orgán, který je má odhalovat, deklarují právníci. Vysvětlují, že americká ústava poskytuje zákonodárcům impeachment coby mimořádný, drastický nástroj k zastavení a případnému odvolání prezidenta, který se dopouští závažných zločinů a přestupků.

Znovunastolení a ochrana vlády práva vyžaduje ráznou a odhodlanou reakci Sněmovny reprezentantů, uvádí skupina žalobců s tím, že zákonodárci by neměli připustit, aby Trumpovo odmítání spolupracovat na tomto procesu ovlivnilo jejich plnění této ústavní povinnosti.

"Pokud se zákon o impeachmentu dostane k Senátu, nabádáme všechny členy Senátu, aby odložili stranickou loajalitu a s odvahou a ctí plnili své ústavní povinnosti," píšou právníci. Připomínají, že v roce 1974 skupina republikánských senátorů nadřadila zájem země nad stranickou loajalitu a informovala Nixona, že jeho jednání je neobhajitelné a Senát jej usvědčí a odvolá z funkce. Žalobci doufají, že i současný Senát podobně nadřadí čest a integritu nad stranické a osobní politické zájmy.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Aféra Watergate Richard Nixon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy