Trumpovy dny v Bílém domě sečteny? Žalobci z aféry Watergate nabádají k akci

NÁZOR - Bývalí členové týmu žalobců, který se zabýval aférou Watergate, věří, že existuje přesvědčivý důkaz o tom, že americký prezident Donald Trump spáchal přečin, za který může čelit impeachmentu. S tímto názorem vystoupilo 17 právníků v komentáři pro server Washington Post.

Otálení není na místě

Jediná možnost, která by mohla impeachmentu zabránit, je protichůdný důkaz předložený Trumpem, konstatují  Nick Akerman, Richard Ben-Veniste, Richard Davis, George Frampton, Kenneth Geller, Gerald Goldman, Stephen Haberfeld, Larry Hammond, Henry Hecht, Paul Hoeber, Carl Feldbaum, Philip Allen Lacovara, Robert Palmer, Paul Michel, Richard Weinberg, Jill Wine-Banksová a Roger Witten. Přiznávají však, že definitivní rozhodnutí o zahájení impeachmentu náleží členům Sněmovny reprezentantů.

Americká ústava obsahuje impeachment jako nástroj pro řešení závažných přečinů, a proto by jej kongresmani měli využít a počínat si nestranně, otevřeně a zároveň rychle, nabádají právníci. Soudí, že neochota Trumpa spolupracovat a potvrdit skutečnosti, které obsahují zveřejněné dokumenty, by neměla vyvolat frustraci kongresmanů a vést k jejich otálení.

Bývalí žalobci se opírají o veřejná prohlášení samotného Trumpa, zjištění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, přepis telefonátu amerického prezidenta s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, Trumpovo odmítání poskytnout dokumenty a umožnit svědčit současným i bývalým členům jeho vlády v otázce maření vyšetřování a dohledu zákonodárců i další veřejně dostupné informace, například zprávy amerického ministerstva zahraničí ohledně uvolnění klíčové vojenské pomoci Ukrajině podmiňované ochotou Kyjeva zahájit trestní vyšetřování, které by posloužilo Trumpovým politickým zájmům.   

"V 70. letech jsme vyšetřovali závažné zneužití prezidentských pravomocí prezidentem Richardem Nixonem, včetně bránění spravedlnosti, zatajování vládních materiálů a zneužití vládních úřadů k trestání jeho politických nepřátel," pokračují právníci. Dodávají, že obžalovali mnoho Nixonových spolupracovníků, kteří se na prezidentových přečinech podíleli.

Namísto toho, aby prezidenta obvinila přímo, velká porota jej tehdy označila za "nevědomého spolukonspirátora" a poskytla Sněmovně reprezentantů soubor důkazů svědčících o Nixoných přečinech, poukazují žalobci. Vysvětlují, že bylo ústavní povinností kongresmanů řešit prezidentovo jednání skrze vyvolání impeachmentu.

Sněmovna reprezentantů, resp. její justiční výbor, tuto povinnost splnila, když důkazy posoudila, vyslechla svědky a dospěla k závěru, že fakta naplňují tři články impeachmentu, konkrétně bránění spravedlnosti, zneužívání pravomocí a pohrdání Kongresem, shrnují žalobci. Dodávají, že krátce poté Nixon raději rezignoval, než aby čelil soudu v Senátu.

Je čas splnit ústavní povinnost    

"Podle našeho sdíleného názoru lze ty samé tři články impeachmentu vznést proti Trumpovi, jelikož demonstroval závažné a trvalé zneužívání moci, které z našeho pohledu naplňuje ústavní podstatu 'závažných zločinů a přestupků'," deklarují právníci. Uvádějí hned čtyři příklady.

Zaprvé, Trump podmiňoval vojenskou ochranu za strany USA spojenci - Ukrajině - kroky, ze kterých by měl osobní prospěch, konstatují bývalí žalobci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

Zadruhé, Trump nadřadil své osobní politické zájmy integritě volebního procesu v USA, když pobízel cizí mocnosti - Rusko a Čínu - , aby to tohoto procesu zasáhly, poukazují právníci. Dodávají, že prezident také zjevně požadoval na Ukrajině, aby zahájila trestní vyšetřování jeho potenciálního protikandidáta pro příští prezidentské volby, a šířil konspirační teorii, že Ukrajina zasahovala do prezidentských voleb v roce 2016, ačkoliv americké tajné služby dospěly k jednoznačnému závěru, že tak činilo Rusko.

Zatřetí, podle důkazů předložených v Muellerově zprávě se Trump dopustil mnohonásobného bránění spravedlnosti a porušil federální trestní zákoník i prezidentskou přísahu, která mu ukládá starat se o čestné uplatňování práva, tvrdí 17 právníků. Doplňují, že Mueller odkázal na instrukce ministerstva spravedlnosti, které mu neukládaly vnést obžalobu proti prezidentovi, a tak správně ponechal řešení těchto přečinů Kongresu.

Začtvrté, Trump bránil zákonnému vyšetřování Kongresu, když systematicky zadržoval důkazy a nařizoval zaměstnancům vládních úřadů nespolupracovat při uplatňování legitimního dohledu ze strany Kongresu, upozorňují žalobci. Za ještě důležitější považují skutečnost, že prezident odmítl vyslyšet žádost kongresmanů o poskytnutí relevantních informací, čímž naplnil skutky pohrdání Kongresem a bránění spravedlnosti, kvůli kterým lze vyvolat impeachment.

Americká veřejnost má právo znát fakta a Kongres je demokratický orgán, který je má odhalovat, deklarují právníci. Vysvětlují, že americká ústava poskytuje zákonodárcům impeachment coby mimořádný, drastický nástroj k zastavení a případnému odvolání prezidenta, který se dopouští závažných zločinů a přestupků.

Znovunastolení a ochrana vlády práva vyžaduje ráznou a odhodlanou reakci Sněmovny reprezentantů, uvádí skupina žalobců s tím, že zákonodárci by neměli připustit, aby Trumpovo odmítání spolupracovat na tomto procesu ovlivnilo jejich plnění této ústavní povinnosti.

"Pokud se zákon o impeachmentu dostane k Senátu, nabádáme všechny členy Senátu, aby odložili stranickou loajalitu a s odvahou a ctí plnili své ústavní povinnosti," píšou právníci. Připomínají, že v roce 1974 skupina republikánských senátorů nadřadila zájem země nad stranickou loajalitu a informovala Nixona, že jeho jednání je neobhajitelné a Senát jej usvědčí a odvolá z funkce. Žalobci doufají, že i současný Senát podobně nadřadí čest a integritu nad stranické a osobní politické zájmy.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Aféra Watergate Richard Nixon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy