Trumpův poradce prohlásil, že situace vypadá na výhru Bidena

Bezpečnostní poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Robert O'Brien dnes řekl, že zajistí hladký přechod k Bidenově administrativě, pokud bude demokrat označen za vítěze voleb, což tak podle něj "očividně vypadá". Stal se tak dalším člověkem z blízkého Trumpova okruhu, který na rozdíl od prezidenta naznačuje uznání Bidenovy výhry, kterou jednoznačně projektují všechna respektovaná americká média.

Spojené státy se stále nachází v bezprecedentní situaci, kdy současný prezident odmítá uznat svou porážku ve volbách a tvrdí, že hlasování provázely rozsáhlé podvody. Problémy sice provázely rovněž povolební situaci v roce 2000, kdy USA čekaly na oficiální jméno vítěze několik týdnů a do přepočtu hlasů se nakonec vložil nejvyšší soud. Výsledek celých voleb však tehdy závisel na jediném státu, Floridě, kde oba tehdejší kandidáty dělilo jen několik stovek hlasů. Biden přitom letos vyhrál o řádově vyšší počty hlasů hned v několika klíčových státech a na jeho úspěchu se shodují všechna hlavní americká média. Podle projekcí získal 306 volitelů oproti Trumpovým 232.

"Pokud se kandidátka Bidena a (Kamaly) Harrisové ukáže jako vítězná - a očividně tak věci nyní vypadají - (agendu) v Národní bezpečnostní radě profesionálně předáme," řekl O'Brien.

O víkendu naznačil poprvé přijetí Bidenovy výhry samotný Trump, ačkoliv stále trval na svých důkazy nepodložených tvrzeních, že se jedná o podvod. Krátce nato však znovu prohlásil na twitteru za vítěze sebe, v čemž pokračoval i dnes. Kromě toho také napadá přepočet hlasů v Georgii a vybízí ke sledování krajně pravicově zaměřených televizních kanálů, které zatím Bidena za vítěze neoznačily.

Trump podle některých pozorovatelů soustředí hodně své pozornosti právě na Georgii kvůli tomu, že se tam začátkem příštího roku odehraje druhé kolo voleb o obsazení dvou křesel v Senátu, které rozhodnou o republikánské či demokratické většině v horní komoře Kongresu.

Vůči výpadům prezidenta a jeho spojenců se o víkendu ohradil na facebooku nejvyšší volební činitel státu Brad Raffensperger, který je sám republikán. V sérii příspěvků se snažil vyvrátit některá Trumpova tvrzení a prezidentova spojence Douga Collinse, který je pověřen vedením stížností na údajné pochyby ve volbách v Georgii, označil za lháře.

Prezidentův tým podal řadu žalob v několika klíčových státech, v nichž obecně usiluje o vyřazení některých hlasů, protože podle něj nesplňují stanovená kritéria, nebo jsou údajně podvodné. Míří přitom na okresy, kde lidé většinově volí demokraty. Podobné žaloby podává rovněž řada republikánům nakloněných skupin, jedna z nich s názvem True the Vote však čtyři z nich dnes bez bližšího vysvětlení stáhla. Podobný osud potkal i další stížnosti, některými se také soudy odmítly zabývat. Řada jich je však stále aktivních.

Tvrzení Trumpa a jeho spojenců o údajných podvodech vyvracejí experti i činitelé jeho administrativy. Vládní agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) například minulý týden uvedla, že volby ze 3. listopadu byly nejbezpečnější v americké historii.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Volby USA Joe Biden Robert O'Brien (poradce Trumpa)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy