Tvrdý náraz pro ekonomiku? Nositel Nobelovy ceny má obavy z koronaviru

NÁZOR - Trhy téměř panikařily, hluboce je znepokojil ekonomický výhled, připomíná profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Laureát Nobelovy ceny za ekonomii dodává, že následně zasáhla americká centrální banka Fed, jejíž předseda silně naznačil, že sníží úrokové sazby, a trhy si masivně oddechly.

Krátkodobá úleva

Krugman nemluví o známém černém pondělí v říjnu 1987, ale o 5. prosinci 2000, kdy ve Spojených státech opadala tzv. internetová horečka. Předsedou Fedu byl tehdy Alan Greenspan a jeho poznámka vystřelila akcie na technologické burze Nasdaq o 10,5 % za jediný den, přičemž o několik procent si polepšily i širší burzovní indexy, připomíná odborník.

"Úleva byla ovšem krátkodobá," pokračuje ekonom. Podotýká, že akcie začaly rychle opět padat a indexu Nasdaq trvalo téměř 12 let, než se dostal na úroveň po Greenspanově prohlášení.

Nobelista se nechce pouštět do burzovních predikcí, protože je považuje za pochybnou hru. Pouze se snaží zasadit tehdejší události do kontextu. Trhy totiž podle něj měly větší důvod vložit důvěru v Alana Greenspana než v současného předsedu americké centrální banky Jerome Powella, jelikož v roce 2000 Fed disponoval většími prostředky.

Na konci roku 2000 byla krátkodobá úroková sazba, kterou Fed reálně kontroluje, přes 6 %, a následně docházelo k jejímu snižování až o 5 procentních bodů, poukazuje Krugman. Dodává, že ani to nebylo dost, aby se předešlo ekonomickému zpomalení z velkého šoku a recesi.

Proto tomu dnes jsou úrokové sazby na zhruba 1,5 %, což ponechává americké centrální bance mnohem menší prostor pro jejich snižování, varuje ekonom. Konstatuje, že centrální banky v jiných zemích jsou na tom ještě hůř - krátkodobé úrokové sazby v Evropě jsou ve skutečnosti negativní, tudíž Evropská centrální banka v zásadě nemá prostor pro jejich další snižování.  

"Proč se tedy trhy třásly kvůli (poslednímu) výhledu stimulů centrální banky?" táže se laureát Nobelovy ceny. Neměli bychom podle něj zapomínat na to, že bylo považováno za téměř jisté, že Fed sníží úrokové sazby, pokud by koronavirus napáchal větší ekonomické škody, tudíž vlastně nejde o žádnou velkou novinku.

Stádový efekt

Krugman proto soudí, že prohlášení Fedu o snižování úrokových sazeb poskytují pouhou pohodlnou záminku, která vede ke stádovému efektu. V pohledu na chování trhů se totiž ztotožňuje s ekonomickým klasikem, nobelistou Robertem Shillerem, který analyzoval náhlý burzovní propad, k němuž došlo během zmíněného černého pondělí.

Vysvětlení toho, co se tehdy stalo, je mnoho, ale Shillerovi se podařilo vyzpovídat velké množství burzovních makléřů přímo během samotného propadu, upozorňuje profesor. Dodává, že Shiller zjistil, že makléři se akcií zbavovali, protože tak činili jiní makléři, tudíž v podstatě docházelo k vzájemnému posilování prodejní paniky.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Toto pondělí naopak došlo k vzájemnému posilování nákupní horečky, konstatuje Krugman. Pokládá ovšem otázku, zda byly výprodeje akcií z minulého týdne racionální. Připouští, že s ohledem na zprávy o koronaviru možná ano, ale rozsah výprodeje a propadu byl přehnaný.

"Takže, co přijde dál?" pokládá otázku ekonom. Přiznává, že pokud se týká trhů, nemá ponětí. Ohledně celkového výhledu ekonomiky ale upozorňuje na dvě věci: Zaprvé, koronavirus se stále více jeví jako velká rána pro ekonomiku. Zadruhé, Fed a další centrální banky nemají příliš prostoru, aby mohly reagovat.

Profesor se delší dobu netají tím, že netuší, jaké další překážce bude ekonomika v budoucnu čelit. Varuje však, že pomyslné tlumiče, které mohou nerovnosti na cestě absorbovat, jsou již značně vyčerpané a je třeba připravit se na náraz.   

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Paul Krugman (ekonom) Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 6 hodinami

před 13 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy