NÁZOR - Trhy téměř panikařily, hluboce je znepokojil ekonomický výhled, připomíná profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Laureát Nobelovy ceny za ekonomii dodává, že následně zasáhla americká centrální banka Fed, jejíž předseda silně naznačil, že sníží úrokové sazby, a trhy si masivně oddechly.
Krátkodobá úleva
Krugman nemluví o známém černém pondělí v říjnu 1987, ale o 5. prosinci 2000, kdy ve Spojených státech opadala tzv. internetová horečka. Předsedou Fedu byl tehdy Alan Greenspan a jeho poznámka vystřelila akcie na technologické burze Nasdaq o 10,5 % za jediný den, přičemž o několik procent si polepšily i širší burzovní indexy, připomíná odborník.
"Úleva byla ovšem krátkodobá," pokračuje ekonom. Podotýká, že akcie začaly rychle opět padat a indexu Nasdaq trvalo téměř 12 let, než se dostal na úroveň po Greenspanově prohlášení.
Nobelista se nechce pouštět do burzovních predikcí, protože je považuje za pochybnou hru. Pouze se snaží zasadit tehdejší události do kontextu. Trhy totiž podle něj měly větší důvod vložit důvěru v Alana Greenspana než v současného předsedu americké centrální banky Jerome Powella, jelikož v roce 2000 Fed disponoval většími prostředky.
Na konci roku 2000 byla krátkodobá úroková sazba, kterou Fed reálně kontroluje, přes 6 %, a následně docházelo k jejímu snižování až o 5 procentních bodů, poukazuje Krugman. Dodává, že ani to nebylo dost, aby se předešlo ekonomickému zpomalení z velkého šoku a recesi.
Proto tomu dnes jsou úrokové sazby na zhruba 1,5 %, což ponechává americké centrální bance mnohem menší prostor pro jejich snižování, varuje ekonom. Konstatuje, že centrální banky v jiných zemích jsou na tom ještě hůř - krátkodobé úrokové sazby v Evropě jsou ve skutečnosti negativní, tudíž Evropská centrální banka v zásadě nemá prostor pro jejich další snižování.
"Proč se tedy trhy třásly kvůli (poslednímu) výhledu stimulů centrální banky?" táže se laureát Nobelovy ceny. Neměli bychom podle něj zapomínat na to, že bylo považováno za téměř jisté, že Fed sníží úrokové sazby, pokud by koronavirus napáchal větší ekonomické škody, tudíž vlastně nejde o žádnou velkou novinku.
Stádový efekt
Krugman proto soudí, že prohlášení Fedu o snižování úrokových sazeb poskytují pouhou pohodlnou záminku, která vede ke stádovému efektu. V pohledu na chování trhů se totiž ztotožňuje s ekonomickým klasikem, nobelistou Robertem Shillerem, který analyzoval náhlý burzovní propad, k němuž došlo během zmíněného černého pondělí.
Vysvětlení toho, co se tehdy stalo, je mnoho, ale Shillerovi se podařilo vyzpovídat velké množství burzovních makléřů přímo během samotného propadu, upozorňuje profesor. Dodává, že Shiller zjistil, že makléři se akcií zbavovali, protože tak činili jiní makléři, tudíž v podstatě docházelo k vzájemnému posilování prodejní paniky.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Toto pondělí naopak došlo k vzájemnému posilování nákupní horečky, konstatuje Krugman. Pokládá ovšem otázku, zda byly výprodeje akcií z minulého týdne racionální. Připouští, že s ohledem na zprávy o koronaviru možná ano, ale rozsah výprodeje a propadu byl přehnaný.
"Takže, co přijde dál?" pokládá otázku ekonom. Přiznává, že pokud se týká trhů, nemá ponětí. Ohledně celkového výhledu ekonomiky ale upozorňuje na dvě věci: Zaprvé, koronavirus se stále více jeví jako velká rána pro ekonomiku. Zadruhé, Fed a další centrální banky nemají příliš prostoru, aby mohly reagovat.
Profesor se delší dobu netají tím, že netuší, jaké další překážce bude ekonomika v budoucnu čelit. Varuje však, že pomyslné tlumiče, které mohou nerovnosti na cestě absorbovat, jsou již značně vyčerpané a je třeba připravit se na náraz.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Paul Krugman (ekonom) , Ekonomika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě