Tvrdý náraz pro ekonomiku? Nositel Nobelovy ceny má obavy z koronaviru

NÁZOR - Trhy téměř panikařily, hluboce je znepokojil ekonomický výhled, připomíná profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Laureát Nobelovy ceny za ekonomii dodává, že následně zasáhla americká centrální banka Fed, jejíž předseda silně naznačil, že sníží úrokové sazby, a trhy si masivně oddechly.

Krátkodobá úleva

Krugman nemluví o známém černém pondělí v říjnu 1987, ale o 5. prosinci 2000, kdy ve Spojených státech opadala tzv. internetová horečka. Předsedou Fedu byl tehdy Alan Greenspan a jeho poznámka vystřelila akcie na technologické burze Nasdaq o 10,5 % za jediný den, přičemž o několik procent si polepšily i širší burzovní indexy, připomíná odborník.

"Úleva byla ovšem krátkodobá," pokračuje ekonom. Podotýká, že akcie začaly rychle opět padat a indexu Nasdaq trvalo téměř 12 let, než se dostal na úroveň po Greenspanově prohlášení.

Nobelista se nechce pouštět do burzovních predikcí, protože je považuje za pochybnou hru. Pouze se snaží zasadit tehdejší události do kontextu. Trhy totiž podle něj měly větší důvod vložit důvěru v Alana Greenspana než v současného předsedu americké centrální banky Jerome Powella, jelikož v roce 2000 Fed disponoval většími prostředky.

Na konci roku 2000 byla krátkodobá úroková sazba, kterou Fed reálně kontroluje, přes 6 %, a následně docházelo k jejímu snižování až o 5 procentních bodů, poukazuje Krugman. Dodává, že ani to nebylo dost, aby se předešlo ekonomickému zpomalení z velkého šoku a recesi.

Proto tomu dnes jsou úrokové sazby na zhruba 1,5 %, což ponechává americké centrální bance mnohem menší prostor pro jejich snižování, varuje ekonom. Konstatuje, že centrální banky v jiných zemích jsou na tom ještě hůř - krátkodobé úrokové sazby v Evropě jsou ve skutečnosti negativní, tudíž Evropská centrální banka v zásadě nemá prostor pro jejich další snižování.  

"Proč se tedy trhy třásly kvůli (poslednímu) výhledu stimulů centrální banky?" táže se laureát Nobelovy ceny. Neměli bychom podle něj zapomínat na to, že bylo považováno za téměř jisté, že Fed sníží úrokové sazby, pokud by koronavirus napáchal větší ekonomické škody, tudíž vlastně nejde o žádnou velkou novinku.

Stádový efekt

Krugman proto soudí, že prohlášení Fedu o snižování úrokových sazeb poskytují pouhou pohodlnou záminku, která vede ke stádovému efektu. V pohledu na chování trhů se totiž ztotožňuje s ekonomickým klasikem, nobelistou Robertem Shillerem, který analyzoval náhlý burzovní propad, k němuž došlo během zmíněného černého pondělí.

Vysvětlení toho, co se tehdy stalo, je mnoho, ale Shillerovi se podařilo vyzpovídat velké množství burzovních makléřů přímo během samotného propadu, upozorňuje profesor. Dodává, že Shiller zjistil, že makléři se akcií zbavovali, protože tak činili jiní makléři, tudíž v podstatě docházelo k vzájemnému posilování prodejní paniky.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Toto pondělí naopak došlo k vzájemnému posilování nákupní horečky, konstatuje Krugman. Pokládá ovšem otázku, zda byly výprodeje akcií z minulého týdne racionální. Připouští, že s ohledem na zprávy o koronaviru možná ano, ale rozsah výprodeje a propadu byl přehnaný.

"Takže, co přijde dál?" pokládá otázku ekonom. Přiznává, že pokud se týká trhů, nemá ponětí. Ohledně celkového výhledu ekonomiky ale upozorňuje na dvě věci: Zaprvé, koronavirus se stále více jeví jako velká rána pro ekonomiku. Zadruhé, Fed a další centrální banky nemají příliš prostoru, aby mohly reagovat.

Profesor se delší dobu netají tím, že netuší, jaké další překážce bude ekonomika v budoucnu čelit. Varuje však, že pomyslné tlumiče, které mohou nerovnosti na cestě absorbovat, jsou již značně vyčerpané a je třeba připravit se na náraz.   

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Paul Krugman (ekonom) Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3

Jihočeští řidiči se v sobotu dočkali dalších několika desítek nových kilometrů dálnice. Do provozu dnes bylo předáno 28 kilometrů dálnice D3 na Českobudějovicku. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) tak došlo k završení "zlatého měsíce českých dálnic". 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy