Úřady v USA chtějí zabavit luxusní sídlo exprezidenta Gambie, přišel k němu podezřele

Americké úřady chtějí zabavit luxusní sídlo, které si v blízkosti Washingtonu v době své vlády pořídil bývalý gambijský prezident Jahya Jammeh. Za dům, který je v marylandském Potomaku, dal před deseti lety 3,5 miliony dolarů (82 milionů korun). Americké ministerstvo spravedlnosti ve svém zdůvodnění pro zabavení nemovitosti uvádí, že Jammeh na nákup použil peníze získané nelegálně.

Jammeh byl u moci přes 20 let a po prohraných volbách z roku 2016 uprchl s manželkou do exilu v Rovníkové Guineji.

Podle americké dokumentace Jammeh nákupem "propral" peníze získané korupcí. Agentura AP napsala, že za svého působení v čele Gambie koupil přes 280 nemovitostí a měl k dispozici 100 bankovních kont psaných buď na něj nebo na společnosti a nadace, v nichž držel podíl. "On ani jeho žena Zineb neměli rodinné jmění, které by vysvětlovalo původ tohoto bohatství," uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Po koupi domu v Potomaku v roce 2010 začaly Jammehovy děti chodit do škol ve Washingtonu.

#USA??: la justice veut saisir une des 281 résidences de Yaya #Jammeh, ancien président de la #Gambie?? https://t.co/SxscFYsHrF

— VOA Afrique (@VOAAfrique) July 17, 2020

USA nedovolí, aby měli zločinci prospěch ze své kriminální činnosti, a budou požadovat spravedlnost, řekl v souvislosti s exprezidentovou kauzou marylandský prokurátor Robert Hur.

V USA není Jammeh z ničeho obviněn, ale jeho stíhání doporučila gambijská vládní komise. Podle ní Jammeh ukradl nebo zpronevěřil z veřejných peněz až 300 milionů dolarů a za zvýhodňování podniků působících v nejrůznějších oborech přijímal úplatky. Jedna z vyšetřovacích skupin ve své loňské zprávě napsala, že Jammeh a jeho stoupenci nelegálně z těžby dřeva získali až miliardu dolarů.

Americké ministerstvo financí na Jammeha uvalilo sankce v roce 2017 za korupci a porušování lidských práv. "Založil teroristické a vražedné komando, které podléhalo výhradně jemu a terorizovalo všechny, jež Jammeh považoval za hrozbu," uvedlo ministerstvo.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jahya Jammeh Gambie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy