Spojené státy zaznamenaly již osmý den po sobě více než 60.000 nakažených koronavirem. S odvoláním na statistiku Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom dnes informovala agentura AFP. Americké úřady také v úterý nahlásily více než 1000 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což se podle deníku The New York Times (NYT) a agentury Reuters stalo tento měsíc poprvé.
JHU zaznamenala za 24 hodin (mezi úterními 02:30 SELČ a dnešními 02:30 SELČ) 68.524 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a její souhrnná bilance nakažených tak přesáhla 3,89 milionu. Podle NYT v úterý přibylo asi 65.000 známých nákaz, tedy podobně jako o týden dříve. Průměr z posledního týdne zůstává nad 66.000, daleko nad úrovní z jarních měsíců.
Čísla z posledních dní naznačují, že tempo růstu bilance nakažených se po rekordu v podobě více než 75.000 případů z minulého čtvrtka začíná stabilizovat. Vzestupnou tendenci naopak udržuje klouzavý průměr u statistiky obětí, kterých je dohromady hlášeno na 142.000. Za uplynulý den evidovala JHU 1056 úmrtí, NYT dokonce 1124. Podle deníku byla hranice 1000 mrtvých překonána poprvé od konce června, v databázi JHU šlo o druhý čtyřciferný přírůstek v červenci.
Spojené státy jsou pokud jde o absolutní čísla zemí s nejhorší epidemií covidu-19 na světě. Denní počty hlášených obětí dosáhly vrcholu kolem poloviny dubna, když průměrně přibývalo i více než 2000 mrtvých denně, následně trend až do začátku července klesal. Denní statistiky se začaly zhoršovat poté, co řada státu začala rušit karanténní opatření, aniž splňovala nezávazná kritéria federálních úřadů.
Kromě exploze odhalených nákaz, kterou lze do jisté míry připisovat zvýšenému počtu prováděných testů, se zhoršují i další ukazatele. Z mnohých regionů je hlášena alarmující míra pozitivity při testování i rostoucí vytíženost nemocnic. Podle Reuters v červenci počty lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19 dosáhly nového maxima v 17 státech, přičemž v úterý zaznamenalo nový rekord devět států včetně Kalifornie a Texasu.
"Zřejmě se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat," prohlásil americký prezident Donald Trump v úterý novinářům v Bílém domě na prvním briefingu věnovaném koronaviru za poslední měsíce. "Je to něco, co o věcech nerad říkám, ale tak to je," dodal prezident, který se při rozhovorech s médii většinou k epidemii staví optimisticky a opakuje, že virus nakonec sám od sebe zmizí.
Při úterním brífinku Trump dále potvrdil obrat ve své rétorice, když Američanům doporučil nosit roušky v případech, kdy od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. "Ať už se vám rouška líbí nebo ne, je účinná," řekl s tím, že si na tuto ochrannou pomůcku sám zvyká. Zakrývání obličeje ale podle všeho nehodlá lidem nařídit. O víkendu uvedl, že chce, "aby lidé měli určitou svobodu".
Média si všímají, že s Trumpem na tiskové konferenci nebyl viceprezident Mike Pence ani experti na infekční choroby Anthony Fauci a Deborah Birxová, tedy klíčoví členové krizového štábu Bílého domu. Fauciho prezident o víkendu kvůli jeho hodnocení současného vývoje označil za "alarmistu", na což epidemiolog v úterý reagoval slovy: "Považuji se spíše za realistu než za alarmistu."
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Anthony Fauci , Prezident USA , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák