USA mají přes 65 tisíc obětí covid-19. Studie odhalila překvapivá fakta o nákaze v New Yorku

Ve Spojených státech zemřelo od začátku koronavirové pandemie už více než 65.000 lidí s infekcí. Vyplývá to z dnešních údajů baltimorské Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii monitoruje globálně. Americký prezident Donald Trump ještě 17. dubna řekl, že jeho vláda počítá dohromady s 60.000 až 65.000 oběťmi viru.

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) uvádí vyšší čísla potvrzených případů nákazy a obětí nemoci covid-19 než oficiální údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) a amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC); v některých případech byly v minulosti statistiky JHU opraveny směrem dolů, upozornila agentura DPA.

Ve Spojených státech je nyní nejvíce mrtvých v souvislosti s covidem-19 na světě a dvakrát více, než ve druhé nejpostiženější zemi - Itálii. Denní bilance obětí v USA v posledních dnech mírně klesala, ale stále se pohybuje kolem 2000.

Pozitivní test na koronavirus mělo ve Spojených státech od začátku epidemie přes 1,1 milionu lidí, což je zhruba třetina všech ve světě potvrzených výskytů nákazy.

USA, které mají asi 328 milionů obyvatel, jsou v absolutních číslech koronavirem nejzasaženější zemí. Při přepočtu na počet obyvatel ale s nákazou zemřelo více lidí v Belgii, Španělsku, Itálii, Británii a Francii.

Prezident Trump na pravidelné konferenci v Bílém domě v pátek řekl, že nyní doufá, že koronaviru v zemi podlehne méně než 100.000 lidí. "Doufejme, že nakonec nepřekročíme hranici 100.000 ztracených životů, což je nicméně hrozivé číslo," uvedl Trump.

Guvernér silně zasaženého státu New York Andrew Cuomo dnes zveřejnil předběžné výsledky místní studie imunity. Vyplývá z nich, že v některých částech města New Yorku se koronavirem infikovala možná i více než čtvrtina obyvatel. Namátkové testy odhalily, že zvlášť zasažená je spíše chudší městská část Bronx, kde byly protilátky zjištěny u 27,6 procenta testovaných. Na Manhattanu bylo takových lidí 17,3 procenta.

V průměru byly ve městě New York protilátky, které ti tělo podle expertů vytváří po setkání s infekcí, zjištěny u zhruba 20 procent testovaných, což by potvrzovalo výsledky jednoho staršího a menšího testu. V celém státě New York má podle testů protilátky 12,3 procenta obyvatel. Testováno přitom bylo 15.000 náhodně vybraných lidí. Aktuální studie o protilátkách jsou však v rané fázi a není jasné, do jaké míry jsou přesné, upozorňuje agentura DPA.

NYC overall: 19.9% positive for antibodies.Bronx: 27.6%Brooklyn: 19.2%Manhattan: 17.3%Queens: 18.4%Staten Island: 19.2%(Results are weighted.)

— Andrew Cuomo (@NYGovCuomo) May 2, 2020

Ve městě New York, které má přibližně 8,4 milionu obyvatel, bylo do pátku podle guvernéra oficiálně zachyceno 170.000 případů koronavirové nákazy. Data ze studie ale naznačují, že skutečný počet infikovaných by mohl být přibližně desetkrát vyšší. V posledních dnech umíralo ve státě New York vždy zhruba 300 lidí s virem Sars-CoV-2.

Cuomo dnes rovněž odmítl údajně předčasné výzvy k otevření New Yorku. Podotkl, že si je vědom lidí bez práce, je ale třeba koronaviru více rozumět. "I když jsme v neprozkoumaných vodách, neznamená to, že budeme postupovat slepě," řekl Cuomo. Kroky by se měly podle něj opírat o informace a fakta, nikoli o emoce, politiku nebo názory a pocity lidí.

Guvernéři zhruba poloviny států USA od tohoto víkendu částečně rozvolňují protiepidemická opatření, poznamenala agentura Reuters. V čele tohoto úsilí jsou Georgia a Texas. Státy jsou přitom pod ekonomickým tlakem. Vládní údaje z tohoto týdne ukazují, že 30 milionů Američanů od 21. března požádalo o podporu v nezaměstnanosti.

Guvernérka amerického státu Nové Mexiko Michelle Lujanová Grishamová v pátek nařídila uzavření turisty vyhledávaného městečka Gallup v okrese McKinley, kde bylo zaznamenáno 1027 případů koronaviru a 19 zemřelých. Ve městě se zhruba 22.000 obyvateli žije mnoho příslušníků původních indiánských kmenů a do okresu zasahuje i část rezervace Navajo Nation, v níž je mimořádně vysoká úmrtnost spojená s covidem-19.

Všechny silnice vedoucí do Gallupu byly uzavřeny a obchody ve městě budou muset mít zavřeno od 17:00 do 08:00. Gallup leží u legendární historické silnice Route 66 a v okolí se natáčelo mnoho westernů.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) New York Andrew Cuomo (New York) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy