Pokud by Spojené státy přijaly od začátku pandemie efektivnější strategii pro boj s koronavirem, mohly ušetřit 400.000 lidských životů. Lépe navrženou finanční pomocí mohly rovněž snížit výdaje o stovky miliard dolarů (biliony korun), a i tak poskytnout finanční pomoc těm, kteří to potřebují.
Takové jsou podle agentury Reuters závěry několika nových studií, představených na konferenci uznávané analytické organizace Brookings Institution. USA dnes podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonaly hranici 30 milionů potvrzených nákaz od začátku pandemie a v zemi s asi 330 miliony obyvatel zemřelo v souvislosti s covidem-19 již přes 545.000 lidí. Tento údaj přitom nadále roste, nyní asi o tisícovku za den.
Celkový počet zemřelých po odeznění pandemie mohl zůstat pod hranicí 300.000, pokud by úřady loni v květnu při čekání na vývoj vakcíny zavedly povinné nošení roušek, zákaz setkávání lidí mimo domácnost a rozsáhlé testování obyvatelstva, tvrdí Andrew Atkeson, profesor ekonomie na Kalifornské univerzitě.
Atkeson nyní odhaduje, že konečný počet obětí nynější pandemie v USA dosáhne asi 670.000 s tím, jak postupuje očkování a krize polevuje. Pokud by žádné vakcíny k dispozici nebyly, mrtvých po nákaze by bylo asi 1,27 milionu, odhaduje profesor.
Exprezident Donald Trump čelil od počátku loňského roku kritice řady expertů, podle nichž soustavně umenšoval rizika plynoucí z šíření koronaviru. Loni na jaře například tvrdil, že nákaza sama odejde s nástupem léta. Dlouho se rovněž zdráhal podpořit nošení roušek na veřejnosti, v čemž se rozcházel s doporučeními vlastních úřadů.
Možnosti prezidenta nařizovat plošné restrikce jsou nicméně v USA omezené, taková rozhodnutí leží do značné míry v rukou jednotlivých států. Nynější prezident Joe Biden nařídil nošení roušek alespoň na federální půdě a ve federálních budovách a v mezistátní dopravě. Všechny Američany také hned po nástupu do funkce důrazně vyzval k zakrývání obličejů a dodržování preventivních kroků ke snížení šíření nákazy.
Podle ekonomky z Kalifornské univerzity v Berkley Christiny Romerové mohla být rovněž lépe připravena nouzová vládní pomoc pro ekonomiku. Společně s někdejším ministrem financí Lawrencem Summersem a dalšími činiteli dvou minulých demokratických administrativ kritizují výdaje federální vlády včetně nedávného balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (42,2 bilionu korun) schváleného Bidenovou administrativou.
Ačkoliv podle Romerové mimořádné veřejné výdaje v celkové hodnotě asi pěti bilionů dolarů (111 bilionů korun) zřejmě nespustí fiskální krizi, obává se, že kvůli nim nebudou peníze na vysoce potřebné budoucí investice. Kritizuje přitom zejména jednorázové příspěvky rodinám, které označila za "neúčinné a nehospodárné".
Na některé z dílčích neúspěchů upozornily rovněž pracovnice minneapoliské pobočky centrální banky, podle nichž byly například příliš nízké příspěvky na jídlo pro chudé a řada domácností tak v loňském roce neměla dostatek financí na obstarání dostatečné obživy. Politici by podle nich nyní měli zhodnotit, které programy fungovaly a které měly jen omezený dopad, a podle toho navrhnout případná další opatření do budoucna.
Aktualizováno před 1 hodinou
Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
Související

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , výzkum
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
včera

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
včera

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
včera
Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě