USA mohly správnými kroky v boji s epidemií ušetřit 400 tisíc životů

Pokud by Spojené státy přijaly od začátku pandemie efektivnější strategii pro boj s koronavirem, mohly ušetřit 400.000 lidských životů. Lépe navrženou finanční pomocí mohly rovněž snížit výdaje o stovky miliard dolarů (biliony korun), a i tak poskytnout finanční pomoc těm, kteří to potřebují.

Takové jsou podle agentury Reuters závěry několika nových studií, představených na konferenci uznávané analytické organizace Brookings Institution. USA dnes podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonaly hranici 30 milionů potvrzených nákaz od začátku pandemie a v zemi s asi 330 miliony obyvatel zemřelo v souvislosti s covidem-19 již přes 545.000 lidí. Tento údaj přitom nadále roste, nyní asi o tisícovku za den.

Celkový počet zemřelých po odeznění pandemie mohl zůstat pod hranicí 300.000, pokud by úřady loni v květnu při čekání na vývoj vakcíny zavedly povinné nošení roušek, zákaz setkávání lidí mimo domácnost a rozsáhlé testování obyvatelstva, tvrdí Andrew Atkeson, profesor ekonomie na Kalifornské univerzitě.

Atkeson nyní odhaduje, že konečný počet obětí nynější pandemie v USA dosáhne asi 670.000 s tím, jak postupuje očkování a krize polevuje. Pokud by žádné vakcíny k dispozici nebyly, mrtvých po nákaze by bylo asi 1,27 milionu, odhaduje profesor.

Exprezident Donald Trump čelil od počátku loňského roku kritice řady expertů, podle nichž soustavně umenšoval rizika plynoucí z šíření koronaviru. Loni na jaře například tvrdil, že nákaza sama odejde s nástupem léta. Dlouho se rovněž zdráhal podpořit nošení roušek na veřejnosti, v čemž se rozcházel s doporučeními vlastních úřadů.

Možnosti prezidenta nařizovat plošné restrikce jsou nicméně v USA omezené, taková rozhodnutí leží do značné míry v rukou jednotlivých států. Nynější prezident Joe Biden nařídil nošení roušek alespoň na federální půdě a ve federálních budovách a v mezistátní dopravě. Všechny Američany také hned po nástupu do funkce důrazně vyzval k zakrývání obličejů a dodržování preventivních kroků ke snížení šíření nákazy.

Podle ekonomky z Kalifornské univerzity v Berkley Christiny Romerové mohla být rovněž lépe připravena nouzová vládní pomoc pro ekonomiku. Společně s někdejším ministrem financí Lawrencem Summersem a dalšími činiteli dvou minulých demokratických administrativ kritizují výdaje federální vlády včetně nedávného balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (42,2 bilionu korun) schváleného Bidenovou administrativou.

Ačkoliv podle Romerové mimořádné veřejné výdaje v celkové hodnotě asi pěti bilionů dolarů (111 bilionů korun) zřejmě nespustí fiskální krizi, obává se, že kvůli nim nebudou peníze na vysoce potřebné budoucí investice. Kritizuje přitom zejména jednorázové příspěvky rodinám, které označila za "neúčinné a nehospodárné".

Na některé z dílčích neúspěchů upozornily rovněž pracovnice minneapoliské pobočky centrální banky, podle nichž byly například příliš nízké příspěvky na jídlo pro chudé a řada domácností tak v loňském roce neměla dostatek financí na obstarání dostatečné obživy. Politici by podle nich nyní měli zhodnotit, které programy fungovaly a které měly jen omezený dopad, a podle toho navrhnout případná další opatření do budoucna.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) výzkum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy