USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně vyžadovat některé firmy, nemocnice, vlády jednotlivých států nebo místní úřady, řekl dnes hlavní koordinátor boje s pandemií Bílého domu Jeff Zients. Přes 77 procent Američanů, pro něž jsou očkovací látky schválené, již podle něj dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.

Prezident USA Joe Biden je zastáncem povinného naočkování, v čemž však naráží na odpor některých republikánských guvernérů, kteří takzvané covidové pasy ve svých státech naopak zakazují.

Biden v září vyhlásil povinné očkování pro většinu federálních zaměstnanců a pracovníků ve zdravotnictví, k čemuž se připojily některé státy a velcí zaměstnavatelé.

"Od konce července, kdy prezident poprvé oznámil povinné očkování a vyzval organizace, aby jej následovaly, se počet Američanů s nárokem na očkování, kteří injekci ještě nedostali, snížil asi o třetinu, z 97 milionů na 66 milionů jedinců," řekl dnes Zients.

Šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walenská prohlásila, že sedmidenní průměr nových nákaz klesl oproti minulému týdnu o 12 procent a počet úmrtí o pět procent.

Oba činitelé nicméně tvrdí, že i vzhledem k současnému ústupu vlny pandemie způsobené variantou delta je nutné být před nákazou nadále na pozoru. "Většina míst v zemi se stále potýká z výraznou až vysokou úrovní komunitního přenosu," řekla Walenská a varovala před možnou novou vlnou nákazy v zimních měsících.

Biden minulý týden vyzval podniky v celých USA, aby svým zaměstnancům nařídily povinné očkování. Jeho kroky se nicméně setkávají se stále větším odporem republikánských států.

Guvernér Texasu Greg Abbott ve státu v pondělí zakázal komukoliv vyžadovat po tamních občanech očkování, a to včetně soukromých podniků. Vláda na Floridě pak například udělila pokutu přes 3,5 milionu dolarů (76,6 milionu korun) jednomu ze svých okresů, který přikázal svým zaměstnancům povinnost vakcinace a 14 z nich připravil o místo, když neuposlechli.

Podle zářijového průzkumu společnosti Gallup souhlasí asi šest z deseti Američanů s tím, aby bylo očkování povinné pro federální zaměstnance, pracovníky v nemocnicích a zaměstnance velkých firem. Podpora takových opatření se však značně liší podle politických preferencí. Zatímco mezi demokraty s nimi souhlasí asi 90 procent lidí, u republikánů je podporuje jen kolem 20 procent dotazovaných.

Související

Více souvisejících

očkování USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy