USA se topí v krvi. Masové zabíjení dosáhlo nového maxima

Spojené státy letos zažily 41 případů "masového zabíjení", při kterých přišly o život vždy alespoň čtyři oběti. Je to nejvyšší počet minimálně od 70. let minulého století, uvádí agentura AP, která letošní násilnosti zmapovala společně s deníkem USA Today a bostonskou Northeastern University. Většinu těchto tragických události tvoří útoky střelnou zbraní.

"Ta první přišla 19 dní po přelomu roku, když jistý muž sekyrou zabil čtyři rodinné příslušníky včetně malé dcerky. O pět měsíců později zahynulo 12 lidí při střelbě na pracovišti ve Virginii. Dalších 22 lidí přišlo o život v srpnu ve Walmartu v El Pasu," shrnula AP uplynulých 12 měsíců.

Z 41 útoků se čtyřmi a více oběťmi bylo 33 spácháno střelnými zbraněmi. Celkem si případy masového zabíjení vyžádaly 211 mrtvých. Obzvláště tragický byl osmý měsíc roku, který začal zmíněným útokem 21letého střelce v texaském obchodním domě, načež jen o den později 24letý muž před barem v Daytonu ve státě Ohio postřílel devět lidí včetně své sestry. Poslední srpnový den pak poznačila další střelba v Texasu, kterou nepřežilo osm lidí včetně 36letého útočníka.

Uvedená trojice útoků v USA znovu rozvířila diskuse o pravidlech držení střelných zbraní, většina masových vražd se ale podle AP "sotva dostala do celostátních událostí", protože jejich dějištěm nebyla veřejná místa jako při střelbách v Texasu, Ohiu či ve městě Virginia Beach, kde zemřelo 13 lidí. V mnoha případech stále není jasné, co pachatele k tak extrémním činům vedlo.

Nejvíce mimořádně krvavých zločinů bylo letos spácháno v Kalifornii, ačkoli v tomto nejlidnatějším státě USA platí na americké poměry přísná regulace týkající se pistolí a pušek. Co do počtu obětí letošní celostátní bilanci stále zastiňuje rok 2017, který přinesl i nejtragičtější masovou střelbu v historii USA s 59 mrtvými, počet incidentů ale o tři překonal dosavadní maximum z roku 2006.

Kriminolog a profesor působící na Metropolitan State University v Minnesotě James Densley uvedl, že zjištění AP a jejích partnerů potvrzují jeho vlastní výzkum, který se zabývá výhradně masovými střelbami. "Co činí tyto statistiky ještě mimořádnějšími je to, že masového zabíjení přibývá, zatímco vražd obecně ubývá," podotkl. "Zdá se, že prožíváme éru masové střelby," dodal.

Související

Soud v USA, ilustrační foto

Přelomový rozsudek. V USA půjdou za mříže rodiče školního střelce

Ve Spojených státech amerických padl další přelomový rozsudek. Soud v úterý na nejméně deset let poslal do vězení rodiče teenagera, který vraždil na škole v americkém státě Michigan. Informovala o tom agentura AP. Dnes sedmnáctiletý Ethan Crumbley v listopadu 2021 zastřelil čtyři spolužáky na střední škole v Oxford Township nedaleko Detroitu. 

Více souvisejících

Střelba v USA střelba v hypermarketu v El Pasu (3. 8. 2019) Connor Betts (střelec z Daytonu) Texas, USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 8 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 40 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy