USA vstupují do nové éry. Reaganovo dědictví je u konce, tvrdí sociolog

NÁZOR - Snížení daní, které před čtyřiceti lety prosadil tehdejší americký prezident Ronald Reagan, zahájilo novou ideologickou éru, konstatuje sociolog E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Profesor z Georgetown University vysvětluje, že její jádro shrnoval Reaganův inaugurační projev, který si dodnes část konzervativců cituje i ve spánku: "V současné krizi není vláda řešením našeho problému. Vláda je problém."

Triumf opačných názorů

"Náš ekonomický balík je dobře spletený, pečlivě postavený plán obnovy americké ekonomické síly a návratu naší země na cestu prosperity. Každá část tohoto balíku je zásadní," cituje sociolog slova, která zní, jako by je pronesl stávající prezident USA Joe Biden na adresu nedávno schváleného záchranného balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů. Ve skutečnosti jde ale o Reaganův komentář z července 1981, kterým ospravedlňoval snížení daní o 25 %.    

Schválení Bidenova plánu je triumfem zcela opačných názorů, než zastával republikán Reagan, deklaruje autor komentáře. Poselství podle něj zní, že pouze aktivní a schopná vláda dokáže napravit aktuální "průšvih". Ochota Demokratické strany rychle prosadit program o takovém objemu pak odráží definitivní odepsání omezení reaganovské éry, které brzdily levicově-liberální politiky ve vládním aktivismu.

Posun od ekonomického modelu, který předpokládá, že pokud bohatnou nejbohatší, bohatne celá společnost, nemůže být dramatičtější, tvrdí profesor. Připomíná, že podstatou Reaganovy teorie byla myšlenka, že pomůžeme bohatým a jejich investice následně vytvoří pracovní místa a prosperitu pro všechny.

"Bidenova teorie je obrácená: pomožme střední třídě a nízkopříjmovým Američanům a jejich kupní síla požene bezprecedentní éru růstu," pokračuje sociolog. Zmiňuje studii think tanku Tax Policy Center, která srovnávala snížení firemních daní za předchozího prezidenta Donalda Trumpa s Bidenovým záchranným balíkem a přišla se dvěma poznatky: z Trumpových kroků těžilo primárně 20 % nejbohatších Američanů, zatímco Bidenova opatření se dotknou nejen střední třídy, ale především 40 % obyvatel s nejnižšími příjmy.

To podle autora komentáře ohrožuje republikány, kteří se nadále upírají k Reaganovým myšlenkám, jelikož i jejich méně zaopatření příznivci chápou, co nyní probíhá. Průzkum společnosti Pew Research Center ukázal, že Bidenův plán podporuje jen 25 % republikánů s vysokými příjmy a 37 % se středními příjmy, poukazuje Doinne. Dodává, že mezi republikány, kteří vydělávají méně než 40 tisíc dolarů ročně - a tvoří čtvrtinu voličů strany - má plán stávajícího prezidenta ale podporu 63 %.

Éra bidenismu

Návrat třídní politiky by mohl Republikánskou stranu rozdělit natolik, že ji pohromadě neudrží ani kontroverze ohledně kulturních válek, míní profesor. Upozorňuje, že existuje ještě jiné poučení z Reaganovy éry, a to sice, že Spojené státy nezačaly být více konzervativní kvůli tomu, že desítky milionů lidí náhle přijaly ekonomické teorie Friedricha Hayeka a Miltona Friedmana.

Také současný návrat k vládnímu aktivismu není důsledkem masového čtení Johna Keynese či Johna Galbraitha, deklaruje sociolog. Vysvětluje, že politika se posuzuje podle úspěchů a reaganismus zakořenil kvůli ekonomickému boomu, který se dostavil na konci roku 1982, tudíž konzervativci neúnavně připisovali dobré časy Reaganovým opatřením.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Bidenův tým a demokratičtí stratégové vědí, že musí záchranný plán tvrdě prodat a zajistit, že voliči uvidí, jak administrativa pracuje na ukončení pandemie a rozproudění ekonomiky," pokračuje Doinne. Odkazuje na slova demokratického konzultanta Guye Molyneuxe, že nejdůležitější věcí je vystoupit, až se začne ekonomika zotavovat, a říkat lidem, co bylo učiněno, tudíž si voliči spojí probíhající zotavení s Bidenovou politikou.

Přesně tomu se snažil zabránit předseda republikánského senátorského klubu Mitch McConnell, když vzkázal do médií, že nastane ekonomický boom, ale nebude jakkoliv souviset s Bidenovým balíkem, poukazuje autor komentáře. Stávající administrativa podle něj ví, že prezident musí prodat důsledky svých kroků a přesně tomu bude podřízena jeho cesta po Spojených státech v nadcházejících týdnech.

Biden rovněž musí podat program - což s ohledem na jeho velikost nebude lehké - jako pouho předehru pro hlavní iniciativu své administrativy, kterou je dlouhodobá rekonstrukce infrastruktury a ekonomiky, naznačuje profesor. Zmiňuje tvrzení Bidenova poradce Stevea Ricchettiho, že nejde jen o to vysvětlit záměry a zajistit efektivní využití schváleného balíku, ale z investic a zotavení učinit integrální součást vládní agendy.  

"Za obnovenou popularitou vládních akcí nestojí nic magického. Pandemie oslabila soukromý ekonomický sektor a vyžádala si mobilizaci zdrojů, kterou může řídit pouze vláda," píše Doinne. Vyzdvihuje, že nerovnoměrné zdravotní a ekonomické dopady covidu-19 proměnily nerovnost z abstraktní otázky v záležitost života a smrti.

Podobně jako stagflační krize na konci 70. let zrodila reaganismus, stávající krize může vytvořit nové podmínky, kdy se pragmatické formy vládního aktivismu přidají k tiché politické revoluci, tvrdí sociolog. Soudí, že na místě je souhrnný název bidenismus.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Ronald Reagan Ekonomika

Aktuálně se děje

před 33 minutami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 9 hodinami

Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy