USA vstupují do nové éry. Reaganovo dědictví je u konce, tvrdí sociolog

NÁZOR - Snížení daní, které před čtyřiceti lety prosadil tehdejší americký prezident Ronald Reagan, zahájilo novou ideologickou éru, konstatuje sociolog E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Profesor z Georgetown University vysvětluje, že její jádro shrnoval Reaganův inaugurační projev, který si dodnes část konzervativců cituje i ve spánku: "V současné krizi není vláda řešením našeho problému. Vláda je problém."

Triumf opačných názorů

"Náš ekonomický balík je dobře spletený, pečlivě postavený plán obnovy americké ekonomické síly a návratu naší země na cestu prosperity. Každá část tohoto balíku je zásadní," cituje sociolog slova, která zní, jako by je pronesl stávající prezident USA Joe Biden na adresu nedávno schváleného záchranného balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů. Ve skutečnosti jde ale o Reaganův komentář z července 1981, kterým ospravedlňoval snížení daní o 25 %.    

Schválení Bidenova plánu je triumfem zcela opačných názorů, než zastával republikán Reagan, deklaruje autor komentáře. Poselství podle něj zní, že pouze aktivní a schopná vláda dokáže napravit aktuální "průšvih". Ochota Demokratické strany rychle prosadit program o takovém objemu pak odráží definitivní odepsání omezení reaganovské éry, které brzdily levicově-liberální politiky ve vládním aktivismu.

Posun od ekonomického modelu, který předpokládá, že pokud bohatnou nejbohatší, bohatne celá společnost, nemůže být dramatičtější, tvrdí profesor. Připomíná, že podstatou Reaganovy teorie byla myšlenka, že pomůžeme bohatým a jejich investice následně vytvoří pracovní místa a prosperitu pro všechny.

"Bidenova teorie je obrácená: pomožme střední třídě a nízkopříjmovým Američanům a jejich kupní síla požene bezprecedentní éru růstu," pokračuje sociolog. Zmiňuje studii think tanku Tax Policy Center, která srovnávala snížení firemních daní za předchozího prezidenta Donalda Trumpa s Bidenovým záchranným balíkem a přišla se dvěma poznatky: z Trumpových kroků těžilo primárně 20 % nejbohatších Američanů, zatímco Bidenova opatření se dotknou nejen střední třídy, ale především 40 % obyvatel s nejnižšími příjmy.

To podle autora komentáře ohrožuje republikány, kteří se nadále upírají k Reaganovým myšlenkám, jelikož i jejich méně zaopatření příznivci chápou, co nyní probíhá. Průzkum společnosti Pew Research Center ukázal, že Bidenův plán podporuje jen 25 % republikánů s vysokými příjmy a 37 % se středními příjmy, poukazuje Doinne. Dodává, že mezi republikány, kteří vydělávají méně než 40 tisíc dolarů ročně - a tvoří čtvrtinu voličů strany - má plán stávajícího prezidenta ale podporu 63 %.

Éra bidenismu

Návrat třídní politiky by mohl Republikánskou stranu rozdělit natolik, že ji pohromadě neudrží ani kontroverze ohledně kulturních válek, míní profesor. Upozorňuje, že existuje ještě jiné poučení z Reaganovy éry, a to sice, že Spojené státy nezačaly být více konzervativní kvůli tomu, že desítky milionů lidí náhle přijaly ekonomické teorie Friedricha Hayeka a Miltona Friedmana.

Také současný návrat k vládnímu aktivismu není důsledkem masového čtení Johna Keynese či Johna Galbraitha, deklaruje sociolog. Vysvětluje, že politika se posuzuje podle úspěchů a reaganismus zakořenil kvůli ekonomickému boomu, který se dostavil na konci roku 1982, tudíž konzervativci neúnavně připisovali dobré časy Reaganovým opatřením.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Bidenův tým a demokratičtí stratégové vědí, že musí záchranný plán tvrdě prodat a zajistit, že voliči uvidí, jak administrativa pracuje na ukončení pandemie a rozproudění ekonomiky," pokračuje Doinne. Odkazuje na slova demokratického konzultanta Guye Molyneuxe, že nejdůležitější věcí je vystoupit, až se začne ekonomika zotavovat, a říkat lidem, co bylo učiněno, tudíž si voliči spojí probíhající zotavení s Bidenovou politikou.

Přesně tomu se snažil zabránit předseda republikánského senátorského klubu Mitch McConnell, když vzkázal do médií, že nastane ekonomický boom, ale nebude jakkoliv souviset s Bidenovým balíkem, poukazuje autor komentáře. Stávající administrativa podle něj ví, že prezident musí prodat důsledky svých kroků a přesně tomu bude podřízena jeho cesta po Spojených státech v nadcházejících týdnech.

Biden rovněž musí podat program - což s ohledem na jeho velikost nebude lehké - jako pouho předehru pro hlavní iniciativu své administrativy, kterou je dlouhodobá rekonstrukce infrastruktury a ekonomiky, naznačuje profesor. Zmiňuje tvrzení Bidenova poradce Stevea Ricchettiho, že nejde jen o to vysvětlit záměry a zajistit efektivní využití schváleného balíku, ale z investic a zotavení učinit integrální součást vládní agendy.  

"Za obnovenou popularitou vládních akcí nestojí nic magického. Pandemie oslabila soukromý ekonomický sektor a vyžádala si mobilizaci zdrojů, kterou může řídit pouze vláda," píše Doinne. Vyzdvihuje, že nerovnoměrné zdravotní a ekonomické dopady covidu-19 proměnily nerovnost z abstraktní otázky v záležitost života a smrti.

Podobně jako stagflační krize na konci 70. let zrodila reaganismus, stávající krize může vytvořit nové podmínky, kdy se pragmatické formy vládního aktivismu přidají k tiché politické revoluci, tvrdí sociolog. Soudí, že na místě je souhrnný název bidenismus.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Ronald Reagan Ekonomika

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy