USA ohlásily přes 60 tisíc nových případů covidu-19, významným ohniskem je Houston

Spojené státy ve středu opět zaznamenaly kolem 60.000 nových případů nákazy koronavirem a 900 úmrtí připisovaných nemoci covid-19. Čísla z různých zdrojů se mírně rozchází, trend nicméně zůstává nepříznivý a v některých jižních státech už dochází volná místa na jednotkách intenzivní péče. Rekordní denní bilance nákaz ohlásily státy Tennessee, Západní Virginie, Utah, Missouri a Texas, napsal list The New York Times (NYT).

Podle tohoto zdroje ve středu v celých USA přibylo přes 59.400 potvrzených infekcí, což deník hodnotí jako nový rekord. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) ovšem za úterý napočítala o několik stovek případů více a ve středu jich zaznamenala 58.600. Agentura Reuters zase píše o absolutním globálním rekordu a více než 60.000 nově odhalených nákazách.

Ve státě Florida jich za poslední den přibylo skoro 10.000, v Kalifornii pak přes 7000 a v Texasu rovněž necelých 10.000, přičemž rekord se tam přepisoval potřetí za sebou. V posledně jmenovaném státě rekordně narostla také bilance obětí covidu-19, a to o 98 úmrtí. Nakazilo se tam už minimálně 220.500 lidí, z nichž 2800 zemřelo.

V Texasu podle listu The New York Times ve středu padlo rovněž maximum v počtu nových hospitalizací lidí s koronavirem, bylo jich 324. Místní ministerstvo zdravotnictví dodalo, že u statistiky hospitalizací padají rekordy desátým dnem v řadě, pozitivní je tam momentálně zhruba každý pátý test na virus SARS-CoV-2.

Významným ohniskem infekce se stalo nejlidnatější texaské město Houston. Starosta Sylvester Turner oznámil, že za úterý se koronavirus potvrdil u více než 1000 obyvatel, a jeho šíření označil za "vážné a nekontrolované". Investigativní skupina ProPublica ve spolupráci s televizí NBC News zjistila, že ve městě rychle roste počet lidí, kteří umírají ve svých domovech. "U stoupajícího počtu těchto úmrtí v domácnostech se ukazuje, že jejich příčinou byl covid-19," napsali reportéři.

V celých USA bylo ve středu podobně jako v úterý nahlášeno lehce přes 900 úmrtí spojovaných s nemocí z koronaviru. Přírůstky jsou stále výrazně nižší než v dubnu a první polovině května, zároveň jsou podle Reuters nejhorší za poslední asi čtyři týdny. V prvních červencových dnech se průměrná denní bilance pohybovala okolo 500 mrtvých.

Kromě Texasu jsou pod velkým tlakem i nemocnice na Floridě, v Arizoně či v Georgii. Celkem 24 amerických států ve středu hlásilo více případů nakažených za poslední týden, než tomu bylo jakýchkoli předchozích sedm dní po dobu trvání pandemie. Oproti stavu z posledního červnového týdne nyní hlásí vyšší denní součty více než třicítka států.

Prezident Donald Trump nepřipouští, že by se epidemie v jeho zemi zhoršovala a prudký nárůst statistiky nakažených připisuje vysokému počtu prováděných testů. Hlava státu se odvolává na relativně nízké přírůstky bilance obětí a dál tlačí na uvolňování karanténních opatření, která mají v režii jednotlivé státy. Prezident Američany vyzval, aby se vrátili ke svým dřívějším návykům a mimo jiné kritizoval doporučení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ohledně návratu žáků a studentů do škol.

Odborníci na veřejné zdraví včetně prominentního epidemiologa Anthonyho Fauciho ovšem vývoj z posledních týdnů spojují s obnovováním hospodářských a společenských aktivit. Hlavní zdravotnický činitel města Tulsa v Oklahomě pak ve středu naznačil, že ke zhoršení situace přispěl i Trumpův mítink s voliči, který se tam konal 20. června.

"Za poslední dva dny jsme měli skoro 500 případů a víme, že před dvěma třemi týdny jsme tady měli vícero velkých akcí, což zhruba odpovídá," řekl šéf místního zdravotnického úřadu Bruce Dart. Trumpova kampaň na mítinku nepožadovala zakrývání obličeje ani dodržování rozestupů, média zároveň připomínají, že v Tulse se ve stejné době konalo i několik manifestací.

V USA s 330 miliony obyvatel, které jsou nejpostiženější zemí světa, se dosud podle JHU infekce potvrdila u více než tří milionů lidí. Deník NYT dnes evidoval na 132.200 úmrtí připisovaných covidu-19.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Texas, USA Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Florida, USA Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 13 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy