USA registrují kolem 70.000 nových případů koronaviru, počet obětí dál roste

Epidemie nemoci covid-19 ve Spojených státech ani ve středu nejevila známky ústupu, když úřady v zemi ohlásily kolem 70.000 nových případů nákazy koronavirem a zhruba 1150 obětí. Čísla z různých zdrojů se mírně rozcházejí, podle analytiků z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se počet nových infekcí devátým dnem v řadě držel nad hranicí 60.000. Kalifornie se po rekordním přírůstku nakažených stala státem s nejvyšší bilancí v USA.

JHU nejdříve v noci informovala o zhruba 64.000 nově odhalených nákazách a 1059 nahlášených úmrtích, v bilanci za celou středu pak ohlásila 71.695 infekcí a 1195 mrtvých. Deník The New York Times (NYT) a agentura Reuters uváděly s odvoláním na vlastní sběr dat o něco nižší čísla, která ovšem také potvrzovala znepokojivé trendy.

Podle Reuters v USA přírůstek bilance obětí podruhé za sebou převýšil 1100, což se naposledy stalo na sklonku května. Podle NYT průměr z uplynulého týdne narostl na 834 mrtvých denně, což je ovšem stále výrazně pod úrovní pozorovanou v dubnu. Souhrnné statistiky vzrostly na skoro 143.200 mrtvých a bezmála čtyři miliony nakažených.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě, pokud jde o absolutní výši oficiálních bilancí. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,23 milionu) a Indie (1,19 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80.000) a Británii (přes 45.000).

Americkým státem s nejvyšší bilancí nákaz je od středy nejlidnatější Kalifornie. Zaznamenala rekordních 12.100 nových případů a s celkovými více než 421.000 se dostala před New York, který byl na jaře největším ohniskem šíření viru v USA.

V Kalifornii ve středu padl také rekord v denním součtu úmrtí spojených s covidem-19, kterých bylo nahlášeno 159. Nové maximum zaznamenal ve středu také Texas (197), více než stovku obětí evidovali za 24 hodin ještě na Floridě (140) a ve státě Ohio (106).

V jednom z okresů na jihu Texasu za poslední týden denní počty mrtvých narostly na dvojnásobek a tamní krematoria nezvládají ihned pálit těla zesnulých. Samospráva na jejich skladování přidělila pět chladírenských vozů, v každém z nichž může být až 50 mrtvol, píše Reuters.

V mnoha státech zároveň vystoupaly na rekordní úroveň počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze virem SARS-CoV-2. Podle iniciativy Covid Tracking Project jich ve středu na úrovni celých USA bylo 59.628. Vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií se tak zřejmě blíží dubnovému maximu v podobě 59.940 pacientů, píše NYT. V polovině června přitom bylo podle analytiků v nemocniční péči méně než 28.000 lidí s covidem-19.

Americký prezident Donald Trump ve středu na svém briefingu v Bílém domě uvedl, že jednou z příčin nárůstu případů nákazy jsou demonstrace na protest proti rasismu a za policejní reformy. Experti na veřejné zdraví ale vývoj připisují spíše rušení karanténních opatření, které bylo na mnoha místech prováděno navzdory federálním doporučením. Trump rovněž zopakoval svou výzvu k dodržování hygienických opatření a nošení roušek, sám se s rouškou ale objevil na veřejnosti jen jednou, uvedla agentura AFP.

Prezident začal pokrývky obličeje propagovat ve chvíli, kdy už většina amerických států v jistém rozsahu nařídila jejich nošení na veřejných místech. Podle webu Axios už nařízení v tomto směru platí nebo se zavádí ve více než třiceti státech. Ve středu plošná opatření ohlásili republikánští guvernéři států Indiana a Ohio a demokratický guvernér Minnesoty.

"Všichni chceme, aby se děti vrátily do škol, chceme vidět sporty, chceme vidět spoustu různých věcí, chceme mít na podzim více možností. A jestliže se to má stát, je velmi důležité, aby všichni v Ohiu nosili roušku," řekl tamní lídr Mike DeWine.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Kalifornie Florida, USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy