Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení práva na potrat

Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní právo na potrat, vyplývá z průzkumu agentury YouGov pro televizi CBS News. Nesouhlasné stanovisko k verdiktu dalo najevo 59 procent dotázaných, zbylých 41 procent mu vyslovilo podporu. Potraty by v USA měly být za všech okolností nebo ve většině případů legální podle 64 procent účastníků průzkumu.

Nová čísla se nijak zásadně neodklání od hodnot z posledních desetiletí, kdy sondáže opakovaně ukazují většinovou podporu práva na ukončení těhotenství v americké společnosti. Agentura Pew Research Center se už skoro tři dekády prakticky každý rok lidí ptá na postoje k legálnosti potratů a jen jednou méně než 50 procent dotázaných uvedlo, že by měly být vždy nebo ve většině případů povolené.

Konzervativní většina v senátu nejvyššího soudu nicméně rozhodla, že americká ústava právo na potrat negarantuje a že verdikt z roku 1973, který toto právo ukotvil, byl chybný. V důsledku nového rozhodnutí pěti z devíti členů soudu mohou američtí zákonodárci přístup k interrupcím libovolně omezovat, což také republikánští lídři mnoha států činí.

Mezi republikány a demokraty je v pohledu na potraty obrovská názorová propast, což ukazuje i nový průzkum. Podporu pátečnímu verdiktu nejvyššího soudu v něm vyjádřilo jen 17 procent demokratů, zatímco souhlas dalo najevo 78 procent republikánů. Rozdělení podle pohlaví respondentů zase naznačuje, že zrušení precedentu z roku 1973 považují za nesprávné dvě třetiny amerických žen. Z těch dotázaných uvedlo 56 procent, že podle nich verdikt životy žen v USA zhorší, zatímco opačný názor vyslovilo jen 16 procent.

Mapování názorů na potraty je ovšem velmi složité a statistiky vyplývající z obecných otázek zde mohou být zavádějící, vysvětluje v podrobné analýze publicistický server Vox. "Američané převážně chtějí legální přístup k potratům, alespoň v některých situacích. Ale jakmile jdete do větších podrobností, obrázek se zkomplikuje. Pohledy na specifické body jsou výrazně rozmanitější," zdůrazňuje Vox.

Text upozorňuje například na to, jak se mění podíl různých odpovědí v závislosti na různé načasování hypotetických potratů. Když se v průzkumu Pew Research Center otázka týkala prvních šesti týdnů, uvedlo 51 procent respondentů, že by mělo být "v zásadě legální" těhotenství ukončit, ve srovnání se 26 procenty odpůrců. Při 24. týdnu se ale poměr mezi dvěma tábory takřka otočil.

"Nemůžete žádnou jednotlivou otázku z průzkumu brát zcela vážně, protože když se podíváte jenom o centimetr pod povrch, dostanete data, která jsou (vzájemně) v rozporu," řekla Tresa Undemová, spoluzakladatelka firmy PerryUndem provádějící sociologické výzkumy. Běžné průzkumy v otázce potratů podle ní naráží na skutečnost, že většina lidí své názory na věc příliš nepromýšlí a ani tématu moc nerozumí. Její tým například při podrobnějším dotazování zjistil, že asi třetina lidí, kteří se při jistém časovém ohraničení vyslovili pro postavení interrupcí mimo zákon, následně uvedla, že by preferovali, kdyby se zákonodárci v jejich státě do otázky nemíchali.

"Při veškeré mojí práci... bylo podstatné to, že veřejnost chce rozhodnutí ohledně potratů nechat na lidech, ne na vládě," řekla Undemová.

Související

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) potraty těhotenství

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 1 hodinou

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 9 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy