Průzkumy: Podle poloviny republikánů je vítězem voleb Trump, většina Čechů fandila Bidenovi

Asi polovina republikánů se domnívá, že právoplatným vítězem letošních prezidentských voleb je prezident Donald Trump, jemuž podle nich druhé volební období bylo ukradeno rozsáhlými podvody, z nichž profitoval demokrat Joe Biden. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos zveřejněným agenturou Reuters. Americká média za vítěze voleb označují Bidena.

Deník Shopaholičky

Výsledek šetření je podle Reuters důkazem, že Trumpova otevřená neochota uznat svou porážku jak podle celkového počtu obdržených hlasů, tak podle počtu získaných hlasů ve sboru volitelů, má zřejmě dopady na důvěru Američanů v demokracii, především mezi republikány.

Na 73 procent všech dotazovaných řeklo, že Biden volby vyhrál, zatímco Trumpovi přisoudilo vítězství jen pět procent lidí. Otázka na to, zda Biden vyhrál právoplatně, však u republikánů ukázala pochyby. Něco více než polovina z nich prohlásila, že právoplatně vyhrál Trump, zatímco jen 29 jich právoplatné vítězství přisoudilo Bidenovi.

Téměř 70 procent republikánů uvedlo, že volby byly zmanipulované, zatímco stejné obavy ukázalo jen 16 procent demokratů a asi třetina nezávislých voličů.

Bidena prohlásila respektovaná média vítězem voleb 7. listopadu, Trump však od té doby označuje za vítěze sebe a tvrdí, že demokraté masově podváděli hned v několika klíčových státech. Podle expertů pro to však zatím nepředložil žádné důkazy a dosud se mu o tom nepodařilo přesvědčit ani soudy.

Asi 55 procent Američanů se nyní domnívá, že prezidentské volby byly legitimní a že v nich byly správně započítány všechny hlasy. To je o sedm procentních bodů méně než při podobném průzkumu před čtyřmi lety, kdy Trump vyhrál. Republikán však i tehdy tvrdil, že došlo k masovým podvodům, protože dohromady získal o téměř tři miliony hlasů méně, než jeho tehdejší soupeřka Hillary Clintonová. V amerických volbách však rozhodují výsledky z jednotlivých států, ne celkový součet hlasů.

To, že se v letošních volbách podvádělo a hlasovalo nelegálně, se přitom domnívá 28 procent dotazovaných, o 12 procentních bodů více, než v roce 2016.

Republikáni jsou také letos daleko podezřívavější ohledně Trumpovy prohry, než byli před čtyřmi lety demokraté po porážce Clintonové. V roce 2016 označilo 52 procent demokratů porážku Clintonové za legitimní, ačkoli se objevily zprávy, že do voleb zasahovalo Rusko. Letos Trumpovu prohru považuje za legitimní jen asi čtvrtina republikánů.

Většina Čechů byla na straně Bidena

O americké prezidentské volby se aspoň trochu zajímaly více než čtyři pětiny Čechů. Většina z nich, 66 procent, přála vítězství kandidátu Demokratické strany Joe Bidenovi, zatímco Trumpovi 19 procent. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK mezi zhruba 500 lidmi. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

Podle průzkumu podporu Bidenovi častěji vyjadřovali ženy, obyvatelé Prahy a voliči TOP 09 a Pirátů. Trumpovi více fandili příznivci prezidenta Miloše Zemana a politického hnutí SPD. "Čeští občané nemají o politickém dění v USA takový přehled, proto jejich podpora některého z kandidátů vychází mnohem více z pouhých sympatií či antipatií k jednomu z nich," uvedl analytik STEM/MARK Radek Pileček.

U Trumpa jeho čeští příznivci podle Pilečka uváděli osobitý charakter a svérázné názory, zmiňovali například patriotismus a prosazování antiimigrační politiky. Naopak nejsilnějším motivem pro podporu Bidena mezi Čechy byl jejich nesouhlas s politikou a veřejným vystupováním Trumpa, nikoliv důvěra v Bidenovy kvality a schopnosti. Na Bidenovi si ale dotázaní v ČR váží jeho slušnosti a zájmu o environmentální problematiku.

Deník Shopaholičky

Související

Prezident Trump

Trump ruší všechny dokumenty a milosti podepsané automatickým perem. Právně to není možné, reagují experti

Donald Trump v úterý oznámil, že ruší veškeré dokumenty, včetně milostí, které podle něj jeho předchůdce Joe Biden podepsal pomocí autopenů. Jde o bezprecedentní pokus zvrátit činy předchozího prezidenta na základě záminky, kterou právní experti považují za velmi slabou. Autopen neboli automatické pero je zařízení používané k přesné replikaci podpisu osoby, obvykle pro velké objemy nebo ceremoniální dokumenty. Používají ho prezidenti obou hlavních stran k podepisování dopisů a prohlášení.

Více souvisejících

Joe Biden Donald Trump Prezident USA Republikánská strana (USA) průzkumy USA (Spojené státy americké) demokracie

Aktuálně se děje

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Jaromír Zůna Prohlédněte si galerii

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

včera

včera

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

včera

včera

včera

včera

Eurovision Song Contest 2018 (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael

Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.

včera

Vladimir Putin

Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie

Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah. 

včera

Steve Witkoff

Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem

Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje

Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.

včera

3. prosince 2025 21:58

3. prosince 2025 21:07

3. prosince 2025 19:54

Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu

Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy