Volby v Kanadě budou napínavé. Dostane Trudeau výprask? Kampaň byla špinavá

Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů ucházejí členové šesti politických stran, z nichž dvě připadají v úvahu, že budou sestavovat vládu. Liberální strana a Konzervativní strana se u moci střídají v Kanadě po 152 let, od roku 1867, kdy Kanada získala nezávislost na Británii.

Minulým volbám v roce 2015 dominovali liberálové a jejich mladý předseda Justin Trudeau. Podařilo se jim získat většinu parlamentních křesel a sestavit většinovou vládou. Trudeau tento úspěch tentokrát nejen nezopakuje, ale nemusí volby ani vyhrát.

Průzkumy totiž dávají liberálům pouze minimální náskok před konzervativci Andrewa Scheera, jeden z posledních dokonce počítal s tím, že konzervativci získají 32 zatímco liberálové 31 procenta hlasů. Ostatní zatím dávají jednoprocentní náskok liberálům. Příští kanadská vláda tak může být menšinová, jak tomu bylo od konce 19. století už třináctkrát. Klasickou formální vládní koalici měla pouze za první světové války.

Jako případný koaliční partner by pro liberály přicházela v úvahu Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha nebo Zelení, jež vede Elizabeth Mayová. První z nich dávají průzkumy přes 18 procent hlasů, podpora Zeleným kolísá kolem osmi procent.

Strana Québecký blok sice může získat zhruba sedm procent hlasů, ale orientuje se především na provinční záležitosti a nebývá oslovována coby partner na federální úrovni. Lidová strana vznikla loni a voleb se účastní vůbec poprvé. Podle průzkumů může získat kolem čtyř procent hlasů.

Singh je sikh a voliče objížděl s turbanem na hlavě, včetně Québeku, který nedávno zákonem zakázal veřejně činným osobám nosit jakékoli náboženské symboly. Řekl, že je připraven spolupracovat s liberály, pokud budou vládnout, aby pomohl zastavit vliv konzervativců.

Čtyřicetidenní kampaň provázely osobní útoky hlavních politických rivalů a ty mířené na Trudeaua připravily liberály o počáteční vedení. V září se v tisku objevila fotografie z večírku z roku 2001. Justin Trudeau je na ní zachycen se začerněným obličejem na party pořádané na téma arabské noci. Omluvil se s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus. Scheer k tomu prohlásil, že Trudeau není důvěryhodný, protože masky nosí stále, a také to, že začernit si obličej bylo podle něj rasismem v minulosti stejně jako nyní.

Trudeauovi uškodil i případ poslankyně Jody Wilsonové-Raybouldové. Premiér tuto bývalou členku své strany a ministryni spravedlnosti z řad liberálů vyloučil za její neústupnost v případu québecké firmy SNC Lavalin. Chtěl firmu ušetřit soudního stíhání za podplácení v Libyi, ale Wilsonová-Raybouldová mu nedala za pravdu. Tato právnička z rodiny indiánů kandiduje nyní jako nezávislá. Trudeauovi případ škodí hned v několika směrech - považuje se za propagátora práv žen a minorit, avšak jeho snaha chránit SNC poukazuje na jeho svazky s podnikatelským prostředím.

Federální kampaň je v Kanadě fyzicky náročná - kandidáti objíždějí deset provincií a tři teritoria. Nejvíc pozornosti ale věnují třem provinciím s největším počtem obyvatel, tedy Ontariu, Québeku a Britské Kolumbii, jejichž zástupci obsadí téměř tři čtvrtiny parlamentních křesel.

Byť se z vnějšího pohledu kanadská ekonomika zdá být v dobré kondici - kampaň se vede v době historicky nízké míry nezaměstnanosti - Kanaďané považují životní náklady za příliš vysoké, takže kampani dominovala ekonomická témata. Velký problém je drahé bydlení. Trudeau slíbil, že bude-li vládnout, zavede daň z nemovitostí lidí, kteří v zemi trvale nežijí, což má bránit spekulacím s nemovitostmi z ciziny. Kanaďané po Američanech a Švýcarech utratí nejvíc peněz za předepsané léky a liberálové, ale i NDP a Zelení, slibují rozšíření zdravotního pojištění na léky. Scheer tohoto plánu využívá pro svůj argument neudržitelného se zadlužování země.

Let’s keep going. Vote Liberal. #ChooseForward pic.twitter.com/iJEEyQu8nJ

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) October 18, 2019

Trudeau vyzval voliče, aby si vybrali mezi silnou vládou, které půjde o blaho Kanaďanů, anebo návratem ke "starým špatným časům", jaké pamatují za konzervativní vlády jeho předchůdce Stephena Harpera. Scheer, který je ještě o sedm let mladší než 47letý Trudeau, je odpůrcem potratů a propagátorem rozpočtových škrtů, má přezdívku "usmívající se Harper" a slibuje, že do pěti let zkoriguje rozpočtový schodek.

Podle Trudeaua vedli letos konzervativci jednu z "nejšpinavějších a nejodpornějších" kampaní vůbec. O atmosféře napovídá na Kanadu nezvyklá situace - Trudeau na jedno setkání v Ontariu s voliči přišel s 90minutovým zpožděním a v neprůstřelné vestě, jež byla vidět pod košilí. Doprovázelo ho nezvykle mnoho členů ochranky v civilu i uniformách. Jeho žena Sophie Grégoire, která měla setkání zahájit, nepřišla vůbec. Vysvětlovalo se to jako nezbytné opatření proti blíže neupřesněné hrozbě.

Související

Více souvisejících

Justin Trudeau Kanada volby v Kanadě volební kampaň Andrew Scheer (kanadský politik)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy