Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů ucházejí členové šesti politických stran, z nichž dvě připadají v úvahu, že budou sestavovat vládu. Liberální strana a Konzervativní strana se u moci střídají v Kanadě po 152 let, od roku 1867, kdy Kanada získala nezávislost na Británii.
Minulým volbám v roce 2015 dominovali liberálové a jejich mladý předseda Justin Trudeau. Podařilo se jim získat většinu parlamentních křesel a sestavit většinovou vládou. Trudeau tento úspěch tentokrát nejen nezopakuje, ale nemusí volby ani vyhrát.
Průzkumy totiž dávají liberálům pouze minimální náskok před konzervativci Andrewa Scheera, jeden z posledních dokonce počítal s tím, že konzervativci získají 32 zatímco liberálové 31 procenta hlasů. Ostatní zatím dávají jednoprocentní náskok liberálům. Příští kanadská vláda tak může být menšinová, jak tomu bylo od konce 19. století už třináctkrát. Klasickou formální vládní koalici měla pouze za první světové války.
Jako případný koaliční partner by pro liberály přicházela v úvahu Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha nebo Zelení, jež vede Elizabeth Mayová. První z nich dávají průzkumy přes 18 procent hlasů, podpora Zeleným kolísá kolem osmi procent.
Strana Québecký blok sice může získat zhruba sedm procent hlasů, ale orientuje se především na provinční záležitosti a nebývá oslovována coby partner na federální úrovni. Lidová strana vznikla loni a voleb se účastní vůbec poprvé. Podle průzkumů může získat kolem čtyř procent hlasů.
Singh je sikh a voliče objížděl s turbanem na hlavě, včetně Québeku, který nedávno zákonem zakázal veřejně činným osobám nosit jakékoli náboženské symboly. Řekl, že je připraven spolupracovat s liberály, pokud budou vládnout, aby pomohl zastavit vliv konzervativců.
Čtyřicetidenní kampaň provázely osobní útoky hlavních politických rivalů a ty mířené na Trudeaua připravily liberály o počáteční vedení. V září se v tisku objevila fotografie z večírku z roku 2001. Justin Trudeau je na ní zachycen se začerněným obličejem na party pořádané na téma arabské noci. Omluvil se s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus. Scheer k tomu prohlásil, že Trudeau není důvěryhodný, protože masky nosí stále, a také to, že začernit si obličej bylo podle něj rasismem v minulosti stejně jako nyní.
Trudeauovi uškodil i případ poslankyně Jody Wilsonové-Raybouldové. Premiér tuto bývalou členku své strany a ministryni spravedlnosti z řad liberálů vyloučil za její neústupnost v případu québecké firmy SNC Lavalin. Chtěl firmu ušetřit soudního stíhání za podplácení v Libyi, ale Wilsonová-Raybouldová mu nedala za pravdu. Tato právnička z rodiny indiánů kandiduje nyní jako nezávislá. Trudeauovi případ škodí hned v několika směrech - považuje se za propagátora práv žen a minorit, avšak jeho snaha chránit SNC poukazuje na jeho svazky s podnikatelským prostředím.
Federální kampaň je v Kanadě fyzicky náročná - kandidáti objíždějí deset provincií a tři teritoria. Nejvíc pozornosti ale věnují třem provinciím s největším počtem obyvatel, tedy Ontariu, Québeku a Britské Kolumbii, jejichž zástupci obsadí téměř tři čtvrtiny parlamentních křesel.
Byť se z vnějšího pohledu kanadská ekonomika zdá být v dobré kondici - kampaň se vede v době historicky nízké míry nezaměstnanosti - Kanaďané považují životní náklady za příliš vysoké, takže kampani dominovala ekonomická témata. Velký problém je drahé bydlení. Trudeau slíbil, že bude-li vládnout, zavede daň z nemovitostí lidí, kteří v zemi trvale nežijí, což má bránit spekulacím s nemovitostmi z ciziny. Kanaďané po Američanech a Švýcarech utratí nejvíc peněz za předepsané léky a liberálové, ale i NDP a Zelení, slibují rozšíření zdravotního pojištění na léky. Scheer tohoto plánu využívá pro svůj argument neudržitelného se zadlužování země.
Let’s keep going. Vote Liberal. #ChooseForward pic.twitter.com/iJEEyQu8nJ
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) October 18, 2019
Trudeau vyzval voliče, aby si vybrali mezi silnou vládou, které půjde o blaho Kanaďanů, anebo návratem ke "starým špatným časům", jaké pamatují za konzervativní vlády jeho předchůdce Stephena Harpera. Scheer, který je ještě o sedm let mladší než 47letý Trudeau, je odpůrcem potratů a propagátorem rozpočtových škrtů, má přezdívku "usmívající se Harper" a slibuje, že do pěti let zkoriguje rozpočtový schodek.
Podle Trudeaua vedli letos konzervativci jednu z "nejšpinavějších a nejodpornějších" kampaní vůbec. O atmosféře napovídá na Kanadu nezvyklá situace - Trudeau na jedno setkání v Ontariu s voliči přišel s 90minutovým zpožděním a v neprůstřelné vestě, jež byla vidět pod košilí. Doprovázelo ho nezvykle mnoho členů ochranky v civilu i uniformách. Jeho žena Sophie Grégoire, která měla setkání zahájit, nepřišla vůbec. Vysvětlovalo se to jako nezbytné opatření proti blíže neupřesněné hrozbě.
Související

Obchodní válka začala. Kanada zavádí 25% cla na americké zboží, Trump hrozí dalším zvýšením

Není to vtip. Trump chce opravdu obsadit Kanadu, tvrdí Trudeau
Justin Trudeau , Kanada , volby v Kanadě , volební kampaň , Andrew Scheer (kanadský politik)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
před 1 hodinou

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
před 1 hodinou

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
před 2 hodinami

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
před 3 hodinami

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
před 3 hodinami

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
před 4 hodinami

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
před 5 hodinami

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
před 5 hodinami

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
před 6 hodinami

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
před 6 hodinami

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
před 7 hodinami

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
před 7 hodinami

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
před 8 hodinami

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí
před 9 hodinami

Biden trpí agresivní formou rakoviny, metastázovala do kostí. Podle lékařů je nevyléčitelná
před 11 hodinami

Předpověď slibuje proměnlivé počasí. Změna přijde uprostřed týdne
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera
Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii.
Zdroj: Lucie Podzimková