Volby v Kanadě budou napínavé. Dostane Trudeau výprask? Kampaň byla špinavá

Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů ucházejí členové šesti politických stran, z nichž dvě připadají v úvahu, že budou sestavovat vládu. Liberální strana a Konzervativní strana se u moci střídají v Kanadě po 152 let, od roku 1867, kdy Kanada získala nezávislost na Británii.

Minulým volbám v roce 2015 dominovali liberálové a jejich mladý předseda Justin Trudeau. Podařilo se jim získat většinu parlamentních křesel a sestavit většinovou vládou. Trudeau tento úspěch tentokrát nejen nezopakuje, ale nemusí volby ani vyhrát.

Průzkumy totiž dávají liberálům pouze minimální náskok před konzervativci Andrewa Scheera, jeden z posledních dokonce počítal s tím, že konzervativci získají 32 zatímco liberálové 31 procenta hlasů. Ostatní zatím dávají jednoprocentní náskok liberálům. Příští kanadská vláda tak může být menšinová, jak tomu bylo od konce 19. století už třináctkrát. Klasickou formální vládní koalici měla pouze za první světové války.

Jako případný koaliční partner by pro liberály přicházela v úvahu Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha nebo Zelení, jež vede Elizabeth Mayová. První z nich dávají průzkumy přes 18 procent hlasů, podpora Zeleným kolísá kolem osmi procent.

Strana Québecký blok sice může získat zhruba sedm procent hlasů, ale orientuje se především na provinční záležitosti a nebývá oslovována coby partner na federální úrovni. Lidová strana vznikla loni a voleb se účastní vůbec poprvé. Podle průzkumů může získat kolem čtyř procent hlasů.

Singh je sikh a voliče objížděl s turbanem na hlavě, včetně Québeku, který nedávno zákonem zakázal veřejně činným osobám nosit jakékoli náboženské symboly. Řekl, že je připraven spolupracovat s liberály, pokud budou vládnout, aby pomohl zastavit vliv konzervativců.

Čtyřicetidenní kampaň provázely osobní útoky hlavních politických rivalů a ty mířené na Trudeaua připravily liberály o počáteční vedení. V září se v tisku objevila fotografie z večírku z roku 2001. Justin Trudeau je na ní zachycen se začerněným obličejem na party pořádané na téma arabské noci. Omluvil se s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus. Scheer k tomu prohlásil, že Trudeau není důvěryhodný, protože masky nosí stále, a také to, že začernit si obličej bylo podle něj rasismem v minulosti stejně jako nyní.

Trudeauovi uškodil i případ poslankyně Jody Wilsonové-Raybouldové. Premiér tuto bývalou členku své strany a ministryni spravedlnosti z řad liberálů vyloučil za její neústupnost v případu québecké firmy SNC Lavalin. Chtěl firmu ušetřit soudního stíhání za podplácení v Libyi, ale Wilsonová-Raybouldová mu nedala za pravdu. Tato právnička z rodiny indiánů kandiduje nyní jako nezávislá. Trudeauovi případ škodí hned v několika směrech - považuje se za propagátora práv žen a minorit, avšak jeho snaha chránit SNC poukazuje na jeho svazky s podnikatelským prostředím.

Federální kampaň je v Kanadě fyzicky náročná - kandidáti objíždějí deset provincií a tři teritoria. Nejvíc pozornosti ale věnují třem provinciím s největším počtem obyvatel, tedy Ontariu, Québeku a Britské Kolumbii, jejichž zástupci obsadí téměř tři čtvrtiny parlamentních křesel.

Byť se z vnějšího pohledu kanadská ekonomika zdá být v dobré kondici - kampaň se vede v době historicky nízké míry nezaměstnanosti - Kanaďané považují životní náklady za příliš vysoké, takže kampani dominovala ekonomická témata. Velký problém je drahé bydlení. Trudeau slíbil, že bude-li vládnout, zavede daň z nemovitostí lidí, kteří v zemi trvale nežijí, což má bránit spekulacím s nemovitostmi z ciziny. Kanaďané po Američanech a Švýcarech utratí nejvíc peněz za předepsané léky a liberálové, ale i NDP a Zelení, slibují rozšíření zdravotního pojištění na léky. Scheer tohoto plánu využívá pro svůj argument neudržitelného se zadlužování země.

Let’s keep going. Vote Liberal. #ChooseForward pic.twitter.com/iJEEyQu8nJ

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) October 18, 2019

Trudeau vyzval voliče, aby si vybrali mezi silnou vládou, které půjde o blaho Kanaďanů, anebo návratem ke "starým špatným časům", jaké pamatují za konzervativní vlády jeho předchůdce Stephena Harpera. Scheer, který je ještě o sedm let mladší než 47letý Trudeau, je odpůrcem potratů a propagátorem rozpočtových škrtů, má přezdívku "usmívající se Harper" a slibuje, že do pěti let zkoriguje rozpočtový schodek.

Podle Trudeaua vedli letos konzervativci jednu z "nejšpinavějších a nejodpornějších" kampaní vůbec. O atmosféře napovídá na Kanadu nezvyklá situace - Trudeau na jedno setkání v Ontariu s voliči přišel s 90minutovým zpožděním a v neprůstřelné vestě, jež byla vidět pod košilí. Doprovázelo ho nezvykle mnoho členů ochranky v civilu i uniformách. Jeho žena Sophie Grégoire, která měla setkání zahájit, nepřišla vůbec. Vysvětlovalo se to jako nezbytné opatření proti blíže neupřesněné hrozbě.

Související

Více souvisejících

Justin Trudeau Kanada volby v Kanadě volební kampaň Andrew Scheer (kanadský politik)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie upřesnila informace o případu v Plzni. Ženu se podařilo zachránit

Policie ještě v úterý upřesnila informaci o násilném trestném činu v centru Plzně. Strážci zákona původně uvedli, že napadená žena nepřežila. Záchranářům se ji ale nakonec podařilo zachránit. Žena byla hospitalizována v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy