Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů ucházejí členové šesti politických stran, z nichž dvě připadají v úvahu, že budou sestavovat vládu. Liberální strana a Konzervativní strana se u moci střídají v Kanadě po 152 let, od roku 1867, kdy Kanada získala nezávislost na Británii.
Minulým volbám v roce 2015 dominovali liberálové a jejich mladý předseda Justin Trudeau. Podařilo se jim získat většinu parlamentních křesel a sestavit většinovou vládou. Trudeau tento úspěch tentokrát nejen nezopakuje, ale nemusí volby ani vyhrát.
Průzkumy totiž dávají liberálům pouze minimální náskok před konzervativci Andrewa Scheera, jeden z posledních dokonce počítal s tím, že konzervativci získají 32 zatímco liberálové 31 procenta hlasů. Ostatní zatím dávají jednoprocentní náskok liberálům. Příští kanadská vláda tak může být menšinová, jak tomu bylo od konce 19. století už třináctkrát. Klasickou formální vládní koalici měla pouze za první světové války.
Jako případný koaliční partner by pro liberály přicházela v úvahu Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha nebo Zelení, jež vede Elizabeth Mayová. První z nich dávají průzkumy přes 18 procent hlasů, podpora Zeleným kolísá kolem osmi procent.
Strana Québecký blok sice může získat zhruba sedm procent hlasů, ale orientuje se především na provinční záležitosti a nebývá oslovována coby partner na federální úrovni. Lidová strana vznikla loni a voleb se účastní vůbec poprvé. Podle průzkumů může získat kolem čtyř procent hlasů.
Singh je sikh a voliče objížděl s turbanem na hlavě, včetně Québeku, který nedávno zákonem zakázal veřejně činným osobám nosit jakékoli náboženské symboly. Řekl, že je připraven spolupracovat s liberály, pokud budou vládnout, aby pomohl zastavit vliv konzervativců.
Čtyřicetidenní kampaň provázely osobní útoky hlavních politických rivalů a ty mířené na Trudeaua připravily liberály o počáteční vedení. V září se v tisku objevila fotografie z večírku z roku 2001. Justin Trudeau je na ní zachycen se začerněným obličejem na party pořádané na téma arabské noci. Omluvil se s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus. Scheer k tomu prohlásil, že Trudeau není důvěryhodný, protože masky nosí stále, a také to, že začernit si obličej bylo podle něj rasismem v minulosti stejně jako nyní.
Trudeauovi uškodil i případ poslankyně Jody Wilsonové-Raybouldové. Premiér tuto bývalou členku své strany a ministryni spravedlnosti z řad liberálů vyloučil za její neústupnost v případu québecké firmy SNC Lavalin. Chtěl firmu ušetřit soudního stíhání za podplácení v Libyi, ale Wilsonová-Raybouldová mu nedala za pravdu. Tato právnička z rodiny indiánů kandiduje nyní jako nezávislá. Trudeauovi případ škodí hned v několika směrech - považuje se za propagátora práv žen a minorit, avšak jeho snaha chránit SNC poukazuje na jeho svazky s podnikatelským prostředím.
Federální kampaň je v Kanadě fyzicky náročná - kandidáti objíždějí deset provincií a tři teritoria. Nejvíc pozornosti ale věnují třem provinciím s největším počtem obyvatel, tedy Ontariu, Québeku a Britské Kolumbii, jejichž zástupci obsadí téměř tři čtvrtiny parlamentních křesel.
Byť se z vnějšího pohledu kanadská ekonomika zdá být v dobré kondici - kampaň se vede v době historicky nízké míry nezaměstnanosti - Kanaďané považují životní náklady za příliš vysoké, takže kampani dominovala ekonomická témata. Velký problém je drahé bydlení. Trudeau slíbil, že bude-li vládnout, zavede daň z nemovitostí lidí, kteří v zemi trvale nežijí, což má bránit spekulacím s nemovitostmi z ciziny. Kanaďané po Američanech a Švýcarech utratí nejvíc peněz za předepsané léky a liberálové, ale i NDP a Zelení, slibují rozšíření zdravotního pojištění na léky. Scheer tohoto plánu využívá pro svůj argument neudržitelného se zadlužování země.
Let’s keep going. Vote Liberal. #ChooseForward pic.twitter.com/iJEEyQu8nJ
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) October 18, 2019
Trudeau vyzval voliče, aby si vybrali mezi silnou vládou, které půjde o blaho Kanaďanů, anebo návratem ke "starým špatným časům", jaké pamatují za konzervativní vlády jeho předchůdce Stephena Harpera. Scheer, který je ještě o sedm let mladší než 47letý Trudeau, je odpůrcem potratů a propagátorem rozpočtových škrtů, má přezdívku "usmívající se Harper" a slibuje, že do pěti let zkoriguje rozpočtový schodek.
Podle Trudeaua vedli letos konzervativci jednu z "nejšpinavějších a nejodpornějších" kampaní vůbec. O atmosféře napovídá na Kanadu nezvyklá situace - Trudeau na jedno setkání v Ontariu s voliči přišel s 90minutovým zpožděním a v neprůstřelné vestě, jež byla vidět pod košilí. Doprovázelo ho nezvykle mnoho členů ochranky v civilu i uniformách. Jeho žena Sophie Grégoire, která měla setkání zahájit, nepřišla vůbec. Vysvětlovalo se to jako nezbytné opatření proti blíže neupřesněné hrozbě.
před 7 hodinami
Související

Skandál: Předseda kanadského parlamentu odstupuje kvůli pozvání veterána SS na setkání se Zelenským

Trudeau se rozvádí. S manželkou Sophií byl 18 let, mají tři děti
Justin Trudeau , Kanada , volby v Kanadě , volební kampaň , Andrew Scheer (kanadský politik)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

MOV: Ruští a Běloruští sportovci mohou příští rok na olympiádu, ale pod neutrální vlajkou
před 1 hodinou

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru
před 1 hodinou

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly
před 1 hodinou

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16
před 2 hodinami

Počet volných míst je víc, než nezaměstnaných. Míra lidí bez práce se nemění
před 2 hodinami

Čína násilně deportovala 600 Severokorejců. Slehla se po nich zem
před 3 hodinami

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu
před 3 hodinami

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům
před 4 hodinami

Putin zřejmě bude vládnout Rusku do roku 2030. Oznámil kandidaturu v prezidentských volbách
Aktualizováno před 4 hodinami

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy
před 4 hodinami

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českem. Budou i příští rok
před 5 hodinami

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů
před 5 hodinami

Počasí: Česko už dnes částečně pokryje ledovka, hrozí i o víkendu
před 6 hodinami

V Izraeli zemřel po útoku farmář. Srovnáme část Libanonu se zemí, varuje Netanjahu Hizballáh
před 7 hodinami

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv
před 7 hodinami

Hunter Biden byl v USA obviněn z daňových úniků
před 8 hodinami

Komu poděkovat za nevratné změny počasí? Čína, Indie a letecká doprava, ukazuje studie
před 9 hodinami

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu
před 9 hodinami

Pád letadla na Chrudimsku: Pilot dvoumístného ultralightu zemřel
před 10 hodinami
Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové
Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní.
Zdroj: Pavel Daniel