Volby v USA: Trump sází na slogan "právo a pořádek", nese to s sebou rizika, píše AP

Americký prezident Donald Trump letos dlouho hledal jasný a stručný motiv pro svoji kampaň za znovuzvolení, nyní se ovšem zdá, že už má ve věci jasno a jako svůj bojový pokřik si zvolil "právo a pořádek".

Píše to agentura AP, podle níž s sebou oživení tohoto sloganu bývalého prezidenta Richarda Nixona pro Trumpa nese rizika. 

Trumpův přístup ukázala jeho úterní návštěva ve městě Kenosha ve státě Wisconsin, kde bělošský policista za nevyjasněných okolností 23. srpna vážně zranil 29letého černocha několika výstřely do zad. Přibližně stotisícové město pak zažilo tři noci nepokojů, později se protesty proti policejní brutalitě zklidnily.

Prezident při cestě do jednoho ze států, v nichž se při listopadové prezidentské volbě čeká těsný souboj, komentoval hlavně pouliční výtržnosti z minulého týdne a prakticky se nevyjádřil k incidentu, který je vyvolal. Podle deníku The New York Times (NYT) Trump v Kenoshe ani jednou nezmínil postřeleného Jacoba Blakea, přičemž více soucitu vyjádřil policistům, kteří mají "těžkou práci".

"Zaměřuje se na násilí, které provázelo některé protesty, spíše než na stížnosti demonstrantů proti rasismu," shrnuje zpravodajka BBC v komentáři Trumpův přístup k vlně protestů za rasovou spravedlnost a policejní reformy. V úterý prezident znovu odmítl existenci systémového rasismu v amerických bezpečnostních složkách a na otázku na toto téma reagoval slovy: "Měli bychom se bavit o násilí, jaké jsme viděli v Portlandu a tady a v dalších místech."

"Tohle nejsou projevy poklidného protestu, ale domácí terorismus," prohlásil Trump ve Wisconsinu.

Současné protesty, jejich příčiny a násilnosti, které je v některých případech provází, se v posledních dnech staly dominantním tématem předvolební kampaně. V pondělí se k dění obsáhle vyjádřil i Trumpův demokratický vyzyvatel Joe Biden, který obvinil šéfa Bílého domu z rozdmýchávání strachu a nenávisti. Předcházely tomu dva incidenty spojené s protesty, které si vyžádaly tři mrtvé. V noci na minulou středu dva lidé zemřeli po střelbě v Kenoshe, přičemž policie viní 17letého Trumpova podporovatele Kylea Rittenhouse. O víkendu pak neznámý pachatel v Portlandu zastřelil jednoho z prezidentových stoupenců, kteří předtím na demonstranty útočili paintballovými zbraněmi a pepřovým sprejem.

Trump za dané situace sází všechno na obhajování "práva a pořádku", čímž míří na stejné voliče, kteří mu zajistili nečekaný úspěch v roce 2016. "Před čtyřmi roky to bylo 'postavte tu zeď', tedy jednoduchá, ale kódovaná mantra pro bělošskou Ameriku, že nebělošští cizinci ohrožují jejich způsob života. Tento týden Trump umístil do středu své kampaně jinou frázi o třech slovech, ale s podobnou rasovou dynamikou," uvádí AP.

Zajištění "práva a pořádku" ve své kampani v roce 1968 zdůrazňoval pozdější prezident Nixon. Ten ovšem tehdy nešel do voleb coby úřadující hlava státu. "Problém (pro Trumpa) je v tom, že když jste v úřadu, pak jste vy představitelem zákona a pořádku," uvedl historik z Princetonské univerzity Kevin Kruse. "Úřadující (prezident), který toto téma prosazuje, v zásadě posiluje argumenty svého soupeře," dodal.

Podle AP zároveň staronový slogan nebere v potaz zdravotnickou a ekonomickou krizi, která letos za Trumpovy vlády Spojené státy zasáhla. Dalším nedostatkem jeho strategie je to, že ji neaplikuje konzistentně. Zatímco odsuzuje násilí, víkendové počínání svých stoupenců podle BBC označil za "poklidný protest" a Rittenhouseovo jednání vykresloval jako sebeobranu.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Volby USA volební kampaň Prezident USA USA (Spojené státy americké) Black lives matter Demonstrace v USA Jacob Blake (postřelený černoch)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

včera

včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

včera

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

včera

včera

7. května 2025 21:40

Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl

Z komína nad Sixtinskou kaplí se ve středu večer začal valit černý dým – jasný signál, že 133 kardinálů uzavřených ve vatikánské konkláve zatím nedokázalo zvolit nového papeže. První den volby tak skončil bez výsledku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy