Volby v USA: Trump sází na slogan "právo a pořádek", nese to s sebou rizika, píše AP

Americký prezident Donald Trump letos dlouho hledal jasný a stručný motiv pro svoji kampaň za znovuzvolení, nyní se ovšem zdá, že už má ve věci jasno a jako svůj bojový pokřik si zvolil "právo a pořádek".

Píše to agentura AP, podle níž s sebou oživení tohoto sloganu bývalého prezidenta Richarda Nixona pro Trumpa nese rizika. 

Trumpův přístup ukázala jeho úterní návštěva ve městě Kenosha ve státě Wisconsin, kde bělošský policista za nevyjasněných okolností 23. srpna vážně zranil 29letého černocha několika výstřely do zad. Přibližně stotisícové město pak zažilo tři noci nepokojů, později se protesty proti policejní brutalitě zklidnily.

Prezident při cestě do jednoho ze států, v nichž se při listopadové prezidentské volbě čeká těsný souboj, komentoval hlavně pouliční výtržnosti z minulého týdne a prakticky se nevyjádřil k incidentu, který je vyvolal. Podle deníku The New York Times (NYT) Trump v Kenoshe ani jednou nezmínil postřeleného Jacoba Blakea, přičemž více soucitu vyjádřil policistům, kteří mají "těžkou práci".

"Zaměřuje se na násilí, které provázelo některé protesty, spíše než na stížnosti demonstrantů proti rasismu," shrnuje zpravodajka BBC v komentáři Trumpův přístup k vlně protestů za rasovou spravedlnost a policejní reformy. V úterý prezident znovu odmítl existenci systémového rasismu v amerických bezpečnostních složkách a na otázku na toto téma reagoval slovy: "Měli bychom se bavit o násilí, jaké jsme viděli v Portlandu a tady a v dalších místech."

"Tohle nejsou projevy poklidného protestu, ale domácí terorismus," prohlásil Trump ve Wisconsinu.

Současné protesty, jejich příčiny a násilnosti, které je v některých případech provází, se v posledních dnech staly dominantním tématem předvolební kampaně. V pondělí se k dění obsáhle vyjádřil i Trumpův demokratický vyzyvatel Joe Biden, který obvinil šéfa Bílého domu z rozdmýchávání strachu a nenávisti. Předcházely tomu dva incidenty spojené s protesty, které si vyžádaly tři mrtvé. V noci na minulou středu dva lidé zemřeli po střelbě v Kenoshe, přičemž policie viní 17letého Trumpova podporovatele Kylea Rittenhouse. O víkendu pak neznámý pachatel v Portlandu zastřelil jednoho z prezidentových stoupenců, kteří předtím na demonstranty útočili paintballovými zbraněmi a pepřovým sprejem.

Trump za dané situace sází všechno na obhajování "práva a pořádku", čímž míří na stejné voliče, kteří mu zajistili nečekaný úspěch v roce 2016. "Před čtyřmi roky to bylo 'postavte tu zeď', tedy jednoduchá, ale kódovaná mantra pro bělošskou Ameriku, že nebělošští cizinci ohrožují jejich způsob života. Tento týden Trump umístil do středu své kampaně jinou frázi o třech slovech, ale s podobnou rasovou dynamikou," uvádí AP.

Zajištění "práva a pořádku" ve své kampani v roce 1968 zdůrazňoval pozdější prezident Nixon. Ten ovšem tehdy nešel do voleb coby úřadující hlava státu. "Problém (pro Trumpa) je v tom, že když jste v úřadu, pak jste vy představitelem zákona a pořádku," uvedl historik z Princetonské univerzity Kevin Kruse. "Úřadující (prezident), který toto téma prosazuje, v zásadě posiluje argumenty svého soupeře," dodal.

Podle AP zároveň staronový slogan nebere v potaz zdravotnickou a ekonomickou krizi, která letos za Trumpovy vlády Spojené státy zasáhla. Dalším nedostatkem jeho strategie je to, že ji neaplikuje konzistentně. Zatímco odsuzuje násilí, víkendové počínání svých stoupenců podle BBC označil za "poklidný protest" a Rittenhouseovo jednání vykresloval jako sebeobranu.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Volby USA volební kampaň Prezident USA USA (Spojené státy americké) Black lives matter Demonstrace v USA Jacob Blake (postřelený černoch)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy