Vyvracíme konspirace: Volby v USA proběhly učebnicově, ujišťuje expert

NÁZOR - Existuje mnoho způsobů jak zmanipulovat volby, deklaruje Brian Klaas v komentáři pro server Washington Post. Politolog z University College London dodává, že v posledním desetiletí navštívil země jako Madagaskar, Bělorusko, Thajsko, Zambii, Pobřeží slonoviny a Tunisko, aby sledoval, jak to dělají "profesionálové" a jak se pomyslně nechávají chytit za ruku"amatéři".

Stále neudržitelnější tvrzení

Autor komentáře uvádí několik příkladů: V liberijských prezidentských volbách v roce 1926 bylo zaregistrováno 15 tisíc voličů, ale vítěz přesto získal 243 tisíc hlasů. V ukrajinských volbách v roce 2004 obdrželi voliči v opozičních oblastech pera naplněná mizícím inkoustem, tudíž při počítání hlasů byly jimi odevzdané lístky nevyplněné. A v ázerbájdžánských volbách v roce 2013 zase tamní diktátor omylem zveřejnil zfalšované výsledky ještě dříve, než hlasování proběhlo.

"Jako volební pozorovatel jsem mluvil s pracovníky volebních místností, kteří obdrželi poštou kulky coby varování, a vedl jsem rozhovory s prezidenty, kteří tlačili spřízněné soudce, aby ve volebních přích rozhodli v jejich prospěch," vzpomíná Klaas. Ví proto, jak zmanipulované volby vypadají, a stávajícímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi vzkazuje, že proběhnuvší volby v USA nebyly zmanipulované ani vzdáleně.

Trump přesto v uplynulých dnech předkládá stále neudržitelnější tvrzení o průběhu voleb a vytváří obraz široce přítomných podvodů, byť je jasné, že jde o mýtus, konstatuje expert. Dodává, že šéf Bílého domu bez jakéhokoliv důkazu mluví o započítání nelegálních hlasů a prohlašuje, že vyhrál, i když opak je stále více zřejmý.

"Jsou to lži," nebere si servítky Klaas. Na druhou stranu ale připouští, že volby ve Spojených státech mají mnoho nedostatků - dochází k omezování voličů, účelovému překreslování volebních obvodů, nejasnému financování kampaní, změnám v procedurách na poslední chvíli i ostudně dlouhým frontám, které si žádají "časovou daň" v oblastech obývaných menšinami, navíc existuje množství překážek komplikujících registraci voličů a směs různých volebních pravidel vede k jejich zmatení.   

Stejně tak považuje politolog za problematické, že v posledních dvaceti letech hned dvakrát neusedl v prezidentském křesle kandidát, který získal víc hlasů. Také pokusy Trumpa zpomalit poštovní služby či jeho výzvy svým stoupencům, aby volili dvakrát, se podle Klaase hodí spíš do Ázerbájdžánu než do Spojených států, které sotva mohou sloužit jako vzor dobrého volebního managementu.  

Přesto mají americké volby nadále velmi silné stránky, zdůrazňuje odborník. Poukazuje, že soudní moc je sice v zemi stále více zpolitizovaná, ale i tak zůstává natolik nezávislá, aby dokázala odmítnout povrchní stížnosti poražených kandidátů. Ačkoliv americká média nepožívají důvěry jako kdysi, stále se v nich svobodně diskutuje bez cenzury, upozorňuje Klaas. Dodává, že Trump sice vyzval své podporovatele, aby zformovali "armádu", která za něj bude "bojovat" u hlasovacích místností, ale průběh voleb nadále řídili kompetentní úředníci a místní dobrovolníci konající veřejnou službu.

O důkazy nejde

"Letos ve skutečnosti proces počítání (hlasů) probíhá podle učebnice," pokračuje expert. Upozorňuje, že navzdory tvrzení Trumpa a jeho okolí, že volby byly v tajnosti "ukradeny", mohli občané v mnoha státech sledovat proces počítání hlasů přes živý online stream, jinde mohla média vysílat přímo z center zpracovávajících hlasy, tudíž je sotva možné mluvit o "hlubokém státu".

Hlasy počítali důchodci i studenti, kteří plnili fádní, ale přesto důležitou veřejnou službu, tudíž Trumpovy řeči jsou podobně jako v mnoha případech za uplynulé čtyři roky opakem skutečnosti, deklaruje politolog. Zdůrazňuje, že hlasy nebyly počítány v tajnosti, vše se dělo před očima celého světa.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trumpistická logika nedává vůbec smysl, poukazuje akademik. Pokládá otázky, jak by se podařilo demokratům ukrást volby například v Georgii, kde prakticky vše ovládají republikáni, a proč by demokraté zfalšovali prezidentské volby, ale zapomněli na volby senátní a prohráli ve státech, kde jim průzkumy přisuzovaly jasné vítězství.

"Je to absurdní. Nejlepší cestou k pochopení Trumpovy stále choromyslnější autoritářské rétoriky pak není soustředit se na důkazy. Důkazy neexistují, ale o ty vůbec nejde," píše politolog. Stejně tak podle něj nejde ani o případné soudní vítězství, jelikož jde o politickou strategii, která má zpochybnit volby, v nichž Trump prohrál.

Celá strategie spočívá na náznacích, konspiračním uvažování a šíření falešné představy, že se "cosi" chystá, vysvětluje expert. Za její dobrou ilustraci označuje video, které se šíří na sociálních sítích jako lesní požár. Zachycuje muže, který nakládá něco do dodávky, přičemž Trumpovi příznivci uvádějí, že jde o hlasy pro Joe Bidena. Nakonec se ukázalo, že jde o kameramana místní televize, který do služebního vozu umisťoval kameru, ale i tak video napáchalo škody, dodává Klaas.  

Americké volby nejsou bez chyb a zjevně je provázely izolované nesrovnalosti, které jsou nevyhnutelné i v tom nejlepším volebním systému, zdůrazňuje politolog. Trumpova tvrzení, že volby byly "ukradeny" či "zmanipulovány" ale označuje za prostou lež a nabádá ty republikány, kteří nadále věří v demokracii nebo chtějí zavčasu opustit potápějící se loď, aby ji odmítli. Jde sice o lži, ale mnoho lidí jim momentálně věří, varuje autor komentáře. Už to považuje za katastrofální vývoj pro Spojené státy.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby Donald Trump Konspirační teorie Joe Biden

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 38 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská balistická raketa zasáhla Oděsu. Ukrajina útočí na energetickou infrastrukturu Ruska

Ukrajinské drony v noci na čtvrtek podnikly údery proti energetické infrastruktuře ve Smolenské, Oriolské a Kurské oblasti, uvádějí gubernátoři jednotlivých oblastí. Uvedla to agentura Reuters. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy