NÁZOR - Existuje mnoho způsobů jak zmanipulovat volby, deklaruje Brian Klaas v komentáři pro server Washington Post. Politolog z University College London dodává, že v posledním desetiletí navštívil země jako Madagaskar, Bělorusko, Thajsko, Zambii, Pobřeží slonoviny a Tunisko, aby sledoval, jak to dělají "profesionálové" a jak se pomyslně nechávají chytit za ruku"amatéři".
Stále neudržitelnější tvrzení
Autor komentáře uvádí několik příkladů: V liberijských prezidentských volbách v roce 1926 bylo zaregistrováno 15 tisíc voličů, ale vítěz přesto získal 243 tisíc hlasů. V ukrajinských volbách v roce 2004 obdrželi voliči v opozičních oblastech pera naplněná mizícím inkoustem, tudíž při počítání hlasů byly jimi odevzdané lístky nevyplněné. A v ázerbájdžánských volbách v roce 2013 zase tamní diktátor omylem zveřejnil zfalšované výsledky ještě dříve, než hlasování proběhlo.
"Jako volební pozorovatel jsem mluvil s pracovníky volebních místností, kteří obdrželi poštou kulky coby varování, a vedl jsem rozhovory s prezidenty, kteří tlačili spřízněné soudce, aby ve volebních přích rozhodli v jejich prospěch," vzpomíná Klaas. Ví proto, jak zmanipulované volby vypadají, a stávajícímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi vzkazuje, že proběhnuvší volby v USA nebyly zmanipulované ani vzdáleně.
Trump přesto v uplynulých dnech předkládá stále neudržitelnější tvrzení o průběhu voleb a vytváří obraz široce přítomných podvodů, byť je jasné, že jde o mýtus, konstatuje expert. Dodává, že šéf Bílého domu bez jakéhokoliv důkazu mluví o započítání nelegálních hlasů a prohlašuje, že vyhrál, i když opak je stále více zřejmý.
"Jsou to lži," nebere si servítky Klaas. Na druhou stranu ale připouští, že volby ve Spojených státech mají mnoho nedostatků - dochází k omezování voličů, účelovému překreslování volebních obvodů, nejasnému financování kampaní, změnám v procedurách na poslední chvíli i ostudně dlouhým frontám, které si žádají "časovou daň" v oblastech obývaných menšinami, navíc existuje množství překážek komplikujících registraci voličů a směs různých volebních pravidel vede k jejich zmatení.
Stejně tak považuje politolog za problematické, že v posledních dvaceti letech hned dvakrát neusedl v prezidentském křesle kandidát, který získal víc hlasů. Také pokusy Trumpa zpomalit poštovní služby či jeho výzvy svým stoupencům, aby volili dvakrát, se podle Klaase hodí spíš do Ázerbájdžánu než do Spojených států, které sotva mohou sloužit jako vzor dobrého volebního managementu.
Přesto mají americké volby nadále velmi silné stránky, zdůrazňuje odborník. Poukazuje, že soudní moc je sice v zemi stále více zpolitizovaná, ale i tak zůstává natolik nezávislá, aby dokázala odmítnout povrchní stížnosti poražených kandidátů. Ačkoliv americká média nepožívají důvěry jako kdysi, stále se v nich svobodně diskutuje bez cenzury, upozorňuje Klaas. Dodává, že Trump sice vyzval své podporovatele, aby zformovali "armádu", která za něj bude "bojovat" u hlasovacích místností, ale průběh voleb nadále řídili kompetentní úředníci a místní dobrovolníci konající veřejnou službu.
O důkazy nejde
"Letos ve skutečnosti proces počítání (hlasů) probíhá podle učebnice," pokračuje expert. Upozorňuje, že navzdory tvrzení Trumpa a jeho okolí, že volby byly v tajnosti "ukradeny", mohli občané v mnoha státech sledovat proces počítání hlasů přes živý online stream, jinde mohla média vysílat přímo z center zpracovávajících hlasy, tudíž je sotva možné mluvit o "hlubokém státu".
Hlasy počítali důchodci i studenti, kteří plnili fádní, ale přesto důležitou veřejnou službu, tudíž Trumpovy řeči jsou podobně jako v mnoha případech za uplynulé čtyři roky opakem skutečnosti, deklaruje politolog. Zdůrazňuje, že hlasy nebyly počítány v tajnosti, vše se dělo před očima celého světa.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Trumpistická logika nedává vůbec smysl, poukazuje akademik. Pokládá otázky, jak by se podařilo demokratům ukrást volby například v Georgii, kde prakticky vše ovládají republikáni, a proč by demokraté zfalšovali prezidentské volby, ale zapomněli na volby senátní a prohráli ve státech, kde jim průzkumy přisuzovaly jasné vítězství.
"Je to absurdní. Nejlepší cestou k pochopení Trumpovy stále choromyslnější autoritářské rétoriky pak není soustředit se na důkazy. Důkazy neexistují, ale o ty vůbec nejde," píše politolog. Stejně tak podle něj nejde ani o případné soudní vítězství, jelikož jde o politickou strategii, která má zpochybnit volby, v nichž Trump prohrál.
Celá strategie spočívá na náznacích, konspiračním uvažování a šíření falešné představy, že se "cosi" chystá, vysvětluje expert. Za její dobrou ilustraci označuje video, které se šíří na sociálních sítích jako lesní požár. Zachycuje muže, který nakládá něco do dodávky, přičemž Trumpovi příznivci uvádějí, že jde o hlasy pro Joe Bidena. Nakonec se ukázalo, že jde o kameramana místní televize, který do služebního vozu umisťoval kameru, ale i tak video napáchalo škody, dodává Klaas.
Americké volby nejsou bez chyb a zjevně je provázely izolované nesrovnalosti, které jsou nevyhnutelné i v tom nejlepším volebním systému, zdůrazňuje politolog. Trumpova tvrzení, že volby byly "ukradeny" či "zmanipulovány" ale označuje za prostou lež a nabádá ty republikány, kteří nadále věří v demokracii nebo chtějí zavčasu opustit potápějící se loď, aby ji odmítli. Jde sice o lži, ale mnoho lidí jim momentálně věří, varuje autor komentáře. Už to považuje za katastrofální vývoj pro Spojené státy.
Související

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
USA (Spojené státy americké) , Volby , Donald Trump , Konspirační teorie , Joe Biden
Aktuálně se děje
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
včera

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
22. dubna 2025 21:57

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
22. dubna 2025 21:30
Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.
Zdroj: Adam Skála