NÁZOR - Skutečnost, že americký prezident Donald Trump v uplynulém týdnu v jednom z rozhovorů přiznal, že by nemusel uznat výsledek listopadových prezidentských voleb ve Spojených státech, nepovažuje politolog a komentátor Fareed Zakaria za překvapivou. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že Trump toto naznačoval i před minulými volbami.
Volby v době pandemie
Stávající situace je podle politologa nebezpečnější, protože Trump dlouhé měsíce dává do pohybu síly, které mohou způsobit, že desítky milionů Američanů budou v listopadu přesvědčeny o zmanipulování prezidentských voleb.
"I kdyby Trump v lednu opustil úřad - ať dobrovolně či nedobrovolně -, zřejmě za sebou zanechá politické klima, které je na hraně občanské války," píše Zakaria. Připomíná, že Trump je zapálený příznivec konspiračních teorií a na jedné z nich - že Barack Obama se narodil v Keni - postavil i svůj politický vzestup.
Trump se hlásí k nechvalně proslulému šiřiteli lží Alexi Jonesovi a spolu se svými spolupracovníky přiživuje hnutí QAnon, které věří v boj mezi prezidentem a "hlubokým státem", neboli vysoce postavenými činiteli a liberálními elitami údajně mučícími děti a uctívajícími satana, nastiňuje autor komentáře. Dodává, že tyto nesmysly jsou nyní usměrňovány do jedné velké konspirace, podle které budou listopadové volby zmanipulovány.
Mnozí Američané jsou spokojeni s průzkumy a věří, že pravděpodobný kandidát Demokratické strany na prezidenta, Joe Biden, zvítězí natolik přesvědčivě, že tyto náznaky jasně vyvrátí, uvádí Zakaria. Takovou možnost nevylučuje, ale zároveň soudí, že vývoj může být velmi bouřlivý, protože průzkumy se mohou ukázat jako ještě nepřesnější než před čtyřmi lety.
Stále se nacházíme uprostřed pandemie a všechny americké státy budou muset ustanovit nová pravidla hlasování, ať již jde o dodržování odstupu mezi lidmi či korespondenční volbu, upozorňuje politolog. Podotýká, že toto se liší stát od státu a jak poukázal jeho kolega Norm Ornstein, kombinace omezeného počtu hlasovacích místností, většího odstupu mezi voliči a menšího počtu lidí ve volebních komisích může v listopadu roztočit spirálu, která vyústí v lednu příštího roku v politickou katastrofu.
Zakaria nastiňuje situaci, kdy 3. listopadu budou některé volební místnosti odmítat vpouštět dovnitř voliče v důsledku svého zahlcení a v některých státech se nepodaří rychle zpracovat korespondenční hlasy, v důsledku čehož nepůjde ohlásit výsledky bezprostředně, což by mohlo vést ke zpochybnění průběhu voleb či jejich výsledků a vyústit v množství soudních sporů.
Každý americký stát má do 8. prosince rozhodnout, kteří volitelé budou na základě vůle voličů formálně hlasovat o příštím prezidentovi, poukazuje politolog. (Ve Spojených státech není prezident ve skutečnosti volen přímo, ale sborem volitelů, jehož složení určují právě Američané svým hlasováním, pozn. redaktora.) Klade otázku, co se stane, pokud výsledek hlasování ještě nebude znán, nebo bude zpochybněn.
Nejcennější odkaz
Zakaria odkazuje na analytika Jareda Cohena, který poukázal, že roky sice panují obavy z možné neloajality volitelů, ale ve skutečnosti mohou být problémem zmatek a odklady, přičemž právě nadcházející volby mohou přinést toxickou kombinaci potíží, které nastaly v letech 1876 a 2000.
V roce 1876 bylo ve čtyřech amerických státech silné podezření z nesrovnalostí či podvodu a situaci vyřešila až zákulisní dohoda, poukazuje politolog. Dodává, že v roce 2000 došlo ke zpochybnění volebních výsledků na Floridě, načež bezprecedentně zasáhl nejvyšší soud a rozhodl o volebním vítězství George W. Bushe.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Cokoliv na podzim nastane, odehraje se to uprostřed nejvíce polarizovaného politického klimatu za celé století a bude hyperakcelerováno skrze sociální sítě," píše Zakaria. Upozorňuje na další znepokojivý prvek v podobě konspiračních teoretiků, kteří již teď šíří strach a podezíravost vůči establishmentu a varují před zmanipulováním voleb.
Pakliže se Trumpův výhled na listopadové vítězství bude zhoršovat, prezident zřejmě vystupňuje své útoky, očekává autor komentáře. Připomíná, že šéf Bílého domu v minulosti hovořil o velkém počtu nelegálních přistěhovalců a mrtvých, kteří měli volit demokraty, přičemž nedávno prohlásil, že neexistuje šance, aby korespondenční hlasování nebylo zmanipulováno, protože bude docházet ke krádežím poštovních schránek a cizí země natisknou miliony falešných korespondenčních hlasovacích lístků.
Nic z toho není podloženo důkazy, ale lidé mají konspirace rádi, protože nabízejí snadné vysvětlení složitého světa, navíc speciálně Američané chovají značnou nedůvěru v ústřední moc, upozorňuje politolog. Dodává, že lidem se nelíbí představa chaosu a nahodilosti, a tak hledají vzorce, příčiny a zlosyny.
Existují i levicové konspirace, ať již jde o popis atentátu na Johna Kennedyho z dílny režiséra Olivera Stonea či představu, že ruští hackeři se nabourali do amerických volebních systémů a v roce 2016 zfalšovali výsledky prezidentského klání, deklaruje Zakaria. Za důležitý rozdíl mezi Trumpem a Bidenem tak označuje právě to, že první uvedený se konspiracím oddává, zatímco druhý nikoliv.
"Jedním z největších amerických odkazů světu je pokojné předávání politické moci," konstatuje politolog. Připomíná, že když v roce 1801 odešel z Bílého domu John Adams a nastoupil Thomas Jefferson, šlo o první případ v moderní historii, kdy si moc vyměnily dvě soupeřící strany dle volebního klání. Jde o cenný odkaz, který Trump nyní šířením konspirací o zmanipulovaných volbách ohrožuje, deklaruje Zakaria.
Související

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Konspirační teorie
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
před 1 hodinou

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
před 1 hodinou

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
před 2 hodinami

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
před 3 hodinami

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
před 3 hodinami

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
před 4 hodinami

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
před 4 hodinami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 5 hodinami

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 6 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 7 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 8 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 9 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 11 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera
Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
Letošní Velikonoce přinesly všelijaké počasí. Na úvod svátečního období pršelo, pak se vyjasnilo a oteplilo téměř na letní teploty. V pondělí večer dorazily bouřky. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsou vyloučeny další bouřky v příštích dnech.
Zdroj: Jan Hrabě