Zákonodárce v USA požaduje ochranu před poletujícími slunečníky

Návštěvníci pláží ve státě New Jersey na východním pobřeží USA si v budoucnu možná budou muset zajistit slunečník, aby ho nemohl odnést vítr, jinak budou potrestáni pokutou. Předpokládá to návrh zákona v tamním zákonodárném sboru, napsala agentura AP. Smyslem návrhu je předejít zraněním, které poletující slunečník může způsobit.

"Chodím na pláž celkem pravidelně a zajištění slunečníku v písku má na starosti moje žena," prohlásil demokratický zákonodárce Eric Houghtaling, který návrh zákona předložil. "Je to jednoduchá věc, ale mnoho lidí se tím neobtěžuje. Počasí na pláži je nevypočitatelné, vítr může začít fučet kdykoli, hned tak bude nad jedním místem ve vzduchu dvacet poletujících slunečníků," dodal.

Houghtaling v návrhu zákona požaduje, aby každý slunečník byl při rychlosti větru nad čtyřicet kilometrů v hodině zajištěn k zemi pytlem písku nebo upínacím zařízením. Takovéto doplňující vybavení podle agentury AP stojí asi 15 dolarů (350 korun). Houghtaling plánuje ještě návrh upravit tak, aby připoutání slunečníku bylo vyžadováno za každých okolností, tedy i v bezvětří. Ty, které pravidlo respektovat nebudou, chce Houghtaling trestat pokutou 25 dolarů (580 korun). Opakovaně přistiženým hříšníkům bude hrozit desetinásobek.

Opatření pamatuje i na obchody, které budou smět prodávat slunečníky jen s varováním před nebezpečím, které představují. Varovné značky chce mít Houghtaling také u vstupu na pláže.

AP poznamenala, že americké úřady jen za roky 2010 až 2018 registrují přes 2800 lidí, které poletující slunečníky zranily a kteří nechali ošetřit na pohotovosti. Některé případy jsou tragické jako ten z roku 2016, kdy jistá žena ve státě Virginie slavila narozeniny na pláži, ale přilétnuvší slunečník ji zabil. O dva roky později zase slunečník propíchl hruď ženě v Marylandu.

Související

Karen Brinson Bellová Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby

Americké prezidentské volby probíhají také v hurikánem poničené Severní Karolině na jihozápadě USA. Šéfka místní Státní volební rady Karen Brinson Bellová exkluzivně pro EuroZprávy.cz vylíčila, jak se vše daří zorganizovat. Lidé podle ní mají motivaci jít k volbám – a očekává dokonce rekordní účast.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) pláž zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy