NÁZOR – Oznámený amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho administrativa zařadí hnutí Antifa na seznam teroristických organizací, označuje bezpečnostní analytik Peter Bergen za jednoznačně protiústavní. Profesor z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN vysvětluje, že takový krok by nepřípustně kriminalizoval Američany za přihlášení se k domácí ideologické skupině.
Právo garantované prvním dodatkem
S ohledem na první dodatek americké ústavy se vláda Spojených států historicky vyhýbá označování domácích skupin na pravé i levé straně politického spektra za teroristické, upozorňuje odborník. Vysvětluje, že příslušnost k takovým uskupením je považována za legitimní práva na svobodu projevu a přesvědčení garantovaného prvním dodatkem.
Nezáleží přitom na tom, zda se Američan hlásí k bělošským rasistům či environmentálním aktivistům, zdůrazňuje profesor. Dodává ovšem, že americký občan pochopitelně může ve jménu svého extremistického přesvědčení spáchat zločin - a za tento zločin může být následně souzen.
Americké občany nicméně nelze ve Spojených státech soudit za samotnou příslušnost k jakékoliv domácí skupině, bez ohledu na to, jak problematická mohou být její stanoviska, konstatuje analytik. Podotýká, že situace je výrazně odlišná v případě, že se jedná o příslušnost k teroristické skupině fungující mimo americké území.
„Pokud se podíváte na seznam skupin, které (americké) Národní protiteroristické ústředí označuje za teroristické, zjistíte, že všechny tyto zařazené skupiny mají základnu mimo Spojené státy,“ pokračuje Bergen. Doplňuje, že připojení se k zahraniční teroristické organizaci není chráněno prvním dodatkem americké ústavy a je považováno za zločin.
V posledních letech tak byl velký počet amerických občanů souzen například za to, že se přihlásili k organizaci Islámský stát, případně se k ní pokusili připojit, připomíná expert. Upozorňuje, že za takový čin hrozí nepodmíněný trest až 20 let vězení.
Pokud by Donald Trump uspěl ve snaze zařadit hnutí Antifa na seznam teroristických skupin, takový krok by potenciálně otevřel prostor pro stíhání amerických občanů za to, že chovají určité přesvědčení, míní profesor. Přiznává, že to může být občas extrémní, neřkuli militantní.
Desetkrát vyšší hrozba
Podle bezpečnostního analytika se také nabízí otázka, proč současná Trumpova administrativa podobným způsobem nepostupuje proti analogickým pravicově extremistickým skupinám. Při násilnostech pravicových extremistů ve Spojených státech totiž přichází o život mnohem větší počet Američanů než při akcích levicových teroristů, vyzdvihuje Bergen.
Data shromážděná výzkumnou organizací New America ukazují, že od 11. září 2001 zabili krajně pravicoví teroristé ve Spojených státech z politických důvodů 110 lidí, zatímco stoupenci hnutí Antifa ani jednoho, vyzdvihuje odborník. Dodává, že za stejnou dobu zabili černošští nacionalisté z ideologických důvodů 12 osob.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.„Jinými slovy, hrozba představovaná smrtícími pravicovými teroristy od útoků z 11. září je téměř desetkrát vyšší než tak, kterou představují levicoví teroristé,“ shrnuje Bergen.
Trumpovu administrativu naopak profesor chválí za to, že letos v dubnu nechala zařadit na seznam teroristických organizací Ruské imperiální hnutí, v Rusku působící bělošské rasistické uskupení. Na druhou stranu nevidí žádný náznak toho, že by současná administrativa chtěla v praxi kriminalizovat příslušnost k americkým pravicově extremistickým skupinám.
Podle profesora k tomu existuje dobrý důvod: První dodatek americké ústavy není první náhodou a umožňuje americkým občanům zastávat extremistické přesvědčení všeho druhu, a to bez obav z perzekuce. „To platí i o stoupencích Antify,“ uzavírá expert.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , Antifa , Donald Trump , Antifašisté
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek