Zařazení Antify na seznam teroristických skupin nedává smysl, tvrdí profesor

NÁZOR – Oznámený amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho administrativa zařadí hnutí Antifa na seznam teroristických organizací, označuje bezpečnostní analytik Peter Bergen za jednoznačně protiústavní. Profesor z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN vysvětluje, že takový krok by nepřípustně kriminalizoval Američany za přihlášení se k domácí ideologické skupině.

Právo garantované prvním dodatkem

S ohledem na první dodatek americké ústavy se vláda Spojených států historicky vyhýbá označování domácích skupin na pravé i levé straně politického spektra za teroristické, upozorňuje odborník. Vysvětluje, že příslušnost k takovým uskupením je považována za legitimní práva na svobodu projevu a přesvědčení garantovaného prvním dodatkem.

Nezáleží přitom na tom, zda se Američan hlásí k bělošským rasistům či environmentálním aktivistům, zdůrazňuje profesor. Dodává ovšem, že americký občan pochopitelně může ve jménu svého extremistického přesvědčení spáchat zločin - a za tento zločin může být následně souzen.

Americké občany nicméně nelze ve Spojených státech soudit za samotnou příslušnost k jakékoliv domácí skupině, bez ohledu na to, jak problematická mohou být její stanoviska, konstatuje analytik. Podotýká, že situace je výrazně odlišná v případě, že se jedná o příslušnost k teroristické skupině fungující mimo americké území.

„Pokud se podíváte na seznam skupin, které (americké) Národní protiteroristické ústředí označuje za teroristické, zjistíte, že všechny tyto zařazené skupiny mají základnu mimo Spojené státy,“ pokračuje Bergen. Doplňuje, že připojení se k zahraniční teroristické organizaci není chráněno prvním dodatkem americké ústavy a je považováno za zločin.

V posledních letech tak byl velký počet amerických občanů souzen například za to, že se přihlásili k organizaci Islámský stát, případně se k ní pokusili připojit, připomíná expert. Upozorňuje, že za takový čin hrozí nepodmíněný trest až 20 let vězení.

Pokud by Donald Trump uspěl ve snaze zařadit hnutí Antifa na seznam teroristických skupin, takový krok by potenciálně otevřel prostor pro stíhání amerických občanů za to, že chovají určité přesvědčení, míní profesor. Přiznává, že to může být občas extrémní, neřkuli militantní.

Desetkrát vyšší hrozba

Podle bezpečnostního analytika se také nabízí otázka, proč současná Trumpova administrativa podobným způsobem nepostupuje proti analogickým pravicově extremistickým skupinám. Při násilnostech pravicových extremistů ve Spojených státech totiž přichází o život mnohem větší počet Američanů než při akcích levicových teroristů, vyzdvihuje Bergen.

Data shromážděná výzkumnou organizací New America ukazují, že od 11. září 2001 zabili krajně pravicoví teroristé ve Spojených státech z politických důvodů 110 lidí, zatímco stoupenci hnutí Antifa ani jednoho, vyzdvihuje odborník. Dodává, že za stejnou dobu zabili černošští nacionalisté z ideologických důvodů 12 osob.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Jinými slovy, hrozba představovaná smrtícími pravicovými teroristy od útoků z 11. září je téměř desetkrát vyšší než tak, kterou představují levicoví teroristé,“ shrnuje Bergen.

Trumpovu administrativu naopak profesor chválí za to, že letos v dubnu nechala zařadit na seznam teroristických organizací Ruské imperiální hnutí, v Rusku působící bělošské rasistické uskupení. Na druhou stranu nevidí žádný náznak toho, že by současná administrativa chtěla v praxi kriminalizovat příslušnost k americkým pravicově extremistickým skupinám.

Podle profesora k tomu existuje dobrý důvod: První dodatek americké ústavy není první náhodou a umožňuje americkým občanům zastávat extremistické přesvědčení všeho druhu, a to bez obav z perzekuce. „To platí i o stoupencích Antify,“ uzavírá expert.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Terorismus Antifa Donald Trump Antifašisté

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy