Volební kampaň v USA? Vzrušující, ohromující i frustrující, míní analytik

NÁZOR - Prezidentská volební kampaň ve Spojených státech může být vzrušující, ohromující, zarážející i frustrující zároveň, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities vysvětluje, že jde částečně o soutěž v oblibě veřejnosti a částečně o marketing, kdy je nutné oslovit reklamou stovky milionů lidí.

Nové staré apely

Kandidáti dávají mnoho slibů, závazků a záruk, nastiňuje analytik. Dodává, že někteří vystupují upřímně, mnoho z nich se ale přizpůsobuje předvolební strategii, která jim má přinést voličské hlasy, což platí i o zahraniční politice.

Uchazeči o post vrchního velitele amerických ozbrojených sil mají jisté představy o světě, místě USA v něm a přípustnosti nasazení nejsilnější světové armády ve prospěch americké bezpečnosti, konstatuje DePetris. Poukazuje, že letošní prezidentské primárky Demokratické strany přinášejí ve srovnání s nedávnou minulostí zajímavější debatu kandidátů o žádoucí zahraniční politice Spojených států.    

Konsensu na zahraniční politice, který ve Washingtonu panuje po většinu doby od konce druhé světové války, se nejdramatičtěji vzpírají senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová, připomíná analytik. Podotýká, že oba slibují celkovou přestavbu letitých pilířů americké zahraniční politiky - vůdčí role ve světě, masivních vojenských výdajů a neochvějné víry ve výjimečnou schopnost a povinnost Ameriky činit to, co jiné země nemohou či nechtějí.

"Jde o světonázor skeptičtější k vojenskému řešení, nepřátelský k nekonečným vojenským tažením z posledních dvou desetiletí a tolerantnější k přehodnocení tradičního vztahu Washingtonu k místům jako Perský záliv," píše DePetris. Dodává, že skutečnost, že vážní kandidáti na post amerického prezidenta formulují takové názory a činí z nich středobod své kampaně, washingtonskou elitu vytáčí, a proto je odmítá coby naivní či nebezpečné, ačkoliv jiní lidé by je mohly označit za žádané a osvěžující.

Američané však podobné názory slýchali i v předchozích kampaních, upozorňuje analytik. Poukazuje, že předtím, než Warrenová hovořila o zmenšení obscénně velkého vojenského rozpočtu a Sanders vášnivě nabádal k distancování se od autoritářů na Blízkém východě, Bill Clinton coby prezidentský kandidát zdůrazňoval, že Spojené státy musí přenést své bezpečnostní břemeno na širší koalici zemí, ve které ovšem Washington bude hrát nadále hlavní roli.

O devět let později prezidentský kandidát George W. Bush tvrdil, že USA musejí být silná, ale pokorná země a o dalších šestnáct let později prezidentský kandidát Donald Trump sliboval roztrhat špatné dohody z předchozího čtvrtstoletí a uzavřít pro americký lid lepší mezinárodní smlouvy, připomíná DePetris. Dodává, že nezaujatým pohledem se ani jeden z uvedených apelů nestal skutečnou politikou.

Plavba proti proudu   

Clintonova administrativa místo toho rozšířila NATO do střední Evropy a zahájila rozhovory o přistoupení s balkánskými státy, čímž rozšířila americké bezpečnostní garance, upozorňuje analytik. Doplňuje, že Bushova pokora se zase přes noc změnila v hrubost, když nejhorší teroristický útok v dějinách USA transformoval jeho zahraniční politiku v nešťastné křižácké tažení za blízkovýchodní demokracii.

Trumpova rozhořčenost z válek vysávajících americkou krev a americké peníze sice přetrvává, ale prezident jen za posledních devět měsíců poslal na Blízký východ dalších 20 tisíc vojáků, podotýká DePetris. Konstatuje, že i Barack Obama, který byl zvolen i díky svému odporu proti válce v Iráku, opouštěl Bílý dům s tím, že rozšířil americké vojenské angažmá ve světě a nasadil sílu ve více zemích, než si kdy myslel, že je možné.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Pointou není zbavit se minulosti, ale spíše připomenout lidem že rétorika z kampaně je častou pouze tím, čím je - rétorikou," pokračuje analytik. Vysvětluje, že ten šťastný kandidát, který usedne v Bílém domě, často zjistí, jak obtížné je realizovat své cíle, jelikož se musí dohodnout se zákonodárci v Kongresu, kteří mohou zastávat zcela jiné názory na to, co je v americkém zájmu.

Plán Warrenové snížit rozpočet Pentagonu by nepochybně zamrzl ve výborech pro kontrolu ozbrojených sil, jehož členy tvoří ti, kteří slibují udržení vojenských objektů ve svých volebních obvodech, naznačuje DePetris. Dodává, že další zákonodárci se ocitnou pod tlakem a poddají se svým vojenským poradcům.

Mnozí tak zjistí, jak těžké je plavat proti silnému proudu, který prezentuje washingtonský establishment, deklaruje analytik. Za příklad dává Trumpa, který revidoval svůj plán stáhnout vojáky z východní Sýrie poté, co sklidil tvrdé odsouzení od zákonodárců z obou stran a vysloužilých generálů v médiích.

Sanders, Warrenová a další uchazeči o prezidentskou nominaci Demokratické strany mohou být výjimkou z pravidla - pochopitelně za předpokladu, že ve volbách nakonec porazí Trumpa -, deklaruje DePetris. Dodává, že i tak bude případný nový prezident čelit mnoha překážkám a bude nutná jeho vytrvalost a tvrdohlavost i oddanost jeho týmu, aby došlo k posunu americké zahraniční politiky racionálním směrem - jinak bude washingtonským establishmentem pohlcen, stejně jako bezpočet prezidentů před ním.    

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Elizabeth Warren Donald Trump

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 56 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy