Influenceři, youtubeři či hráči elektronických sportů: Andorra láká díky svému výhodnému daňovému systému a příznivým životním podmínkám lidi, kteří si vydělávají aktivitami na internetu. Cílem tohoto malého knížectví v Pyrenejích je stát se místem, kde se daří internetovým profesím, napsala agentura AFP.
S počítačem a luxusní kabelkou v ruce prochází Laia Falcová strmými ulicemi hlavního města Andorra La Vella, aby naplnila svůj lifestylový profil na síti Instagram, kde zveřejňuje fotky z restaurací či obchodů s oblečením. Tato devětatřicetiletá Španělka, kterou na sociálních sítích sleduje na 170.000 lidí, se usídlila v Andoře na začátku roku 2022, několik let poté, co zemi poprvé navštívila.
Kvalita života a bezpečnost jsou podle Falcové důvody, kvůli kterým se přestěhovala do nejvýše položeného hlavního města v Evropě, ležícího mezi pyrenejskými vršky ve výšce 1023 metrů nad mořem. Netají se však tím, že svou roli hrála i daňová stránka. "Co se týče daní, tak ty jsou hodně výhodné. Je to velmi odlišné od zemí, se kterými sousedíme," říká.
S desetiprocentní daní z příjmů, desetiprocentním zdaněním zisků společností a daní z přidané hodnoty ve výši 4,5 procenta jsou rozdíly ve srovnání se Španělskem a Francií velmi patrné.
"Daňový systém je atraktivní, je ale v souladu s evropskými standardy. Nejsme daňovým rájem," říká ministr financí pyrenejského knížectví Éric Bartolomé. "Ačkoliv daňový systém hraje významnou roli, tak v čele priorit těch, kteří se přestěhovali, jsou životní podmínky či blízkost Francii a Španělska," tvrdí Bartolomé o nových obyvatelích z řad youtuberů a influencerů.
Tato ekonomická migrace je čím dál významnější. Po začátku pandemie nemoci covid-19 ji spustil příchod některých z nejznámějších španělských youtuberů, například El Rubia, jehož příspěvky o počítačových hrách sleduje na 40 milionů lidí. "Pak to bylo jako sněhová koule. Tím, že se přestěhovali, mnozí objevili zemi, která sousedí se Španělskem a nabízí podmínky, které považují za optimální," tvrdí ministr Bartolomé.
A následovali lidé z dalších profesí, například obchodníci s cennými papíry na internetu, specialisté na elektronickou komerci, influenceři a také známí sportovci. Pomocí těchto nových obyvatel chce Andorra "diverzifikovat své hospodářství, které je velmi závislé na turismu, zimních sportech a přeshraničním obchodu".
V Andoře vznikla i řada specializovaných agentur, které pomáhají lidem usadit se v zemi vzdálené jen pár hodin jízdy od Barcelony. To je i případ firmy Set up Andorra, kterou řídí Francouzka Virginie Hergelová, která žije v knížectví už 22 let. "Daňový systém je atraktivní, ale dostávám také hodně otázek o bezpečnosti a kvalitě života," říká Francouzka, která podle svých slov "tak trochu pomáhá" lidem, kteří se chtějí do Andorry přestěhovat.
Mezi jejími klienty je i devětadvacetiletý Vincent Huet, který vytváří grafickou podobu počítačových her. Přestěhoval se na začátku roku. "Tady je vše lepší, úplně to vyhovuje mému životnímu stylu, je to daleko lepší než v Paříži, kde jsem bydlel jen kvůli práci," tvrdí. "Na mé rozhodnutí přestěhovat se do Andorry neměla výše daní přímý vliv," tvrdí Huet, ačkoliv uznává, že bez nižšího zdanění by mu jeho zaměstnavatel "možná nemohl nabídnout takový plat".
Může tato malá země v Pyrenejí soutěžit s Dubají, kam se kvůli výhodným podmínkám přestěhovala řada influencerů? "Kontaktovalo mě mnoho francouzských youtuberů, kteří byli v Dubaji, hodně se jim tam líbilo, ale už jsou z té země unavení a zvažují Andorru," říká spokojeně Hergelová.
"Možná jsem tady nemohla tolik rozvinout své aktivity influencerky, jako bych dokázala v Barceloně či Madridu, protože je tady méně příležitostí navázat spolupráci s firmami, ale podle mě pozitiva převažují nad negativními stránkami," tvrdí Falcová.
Související
Covid: Česko je už druhé na světě v poměrném počtu zemřelých za týden
Covid-19: Česko je druhé na světě v poměrném počtu nakažených za týden
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 1 hodinou
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 2 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 3 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 7 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák