Dháka - Zvláštní tribunál v Bangladéši dnes vynesl trest smrti nad vysoce postaveným islamistickým politikem A. T. M. Azharulem Islámem (61). Jeho obhájce s verdiktem nesouhlasí a hodlá se odvolat.
Zástupce generálního tajemníka největší bangladéšské islámské strany, Bangladéšského islámského společenství (BIS), byl shledán vinným v pěti ze šesti bodů obžaloby, včetně smrti 1200 neozbrojených civilistů. Islám podle soudu velel během války za nezávislost na Pákistánu v roce 1971 milicím al-Badr, které spolupracovaly s Pákistánem a prováděly mimo jiné masové popravy a znásilňování.
Islám je už šestnáctým usvědčeným činitelem v podobných procesech, přičemž 14 z nich dostalo absolutní trest a jeden již byl popraven. Osm z odsouzených bylo členy BIS, které označuje procesy za politicky motivované. Strana už také vyzvala ke generální stávce na protest proti rozsudku.
Bangladéš viní pákistánskou armádu a její místní spolupracovníky ze smrti tří milionů lidí a ze znásilnění 200.000 žen. Válka trvala devět měsíců a do uprchlických táborů v sousední Indii během ní uprchlo zhruba deset milionů lidí.
Dva speciální tribunály ustavila v roce 2010 premiérka Šajch Hasína Vadžídová, aby soudily osoby odpovědné za válečné zločiny.
Související
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
V Bangladéši propukla nevole vůči vládě a vlna násilí. Premiérka uprchla
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová
před 2 hodinami
Falešný sníh a vykácené lesy. Miliardové arény pro pár týdnů slávy vytváří v Itálii olympijský přelud
před 3 hodinami
Íránští diplomaté se nechovají jako zástupci hroutícího se režimu. Věří, že Trump Teherán nesesadí
před 3 hodinami
Začínají XXV. zimní olympijské hry v Itálii
před 4 hodinami
ZOH: Smíšená dvojice curlerů Zelingrová-Chabičovský prohrála se Švédy, s Brity i USA
před 4 hodinami
ZOH: Češky ztratily duel se Švýcarskem a z vedení 1:3 byla prohra po nájezdech
před 5 hodinami
Obří sluneční skvrna vypustila masivní erupce. Dokáže se proti nim lidstvo bránit?
před 6 hodinami
Otrava Skripalových i vzpoura wagnerovců. Alexejev stál za řadou aktivit, přesto je Kreml k jeho osudu lhostejný
před 7 hodinami
Olympijské hry 2026 jsou tady. Vše, co o nich potřebujete vědět
před 8 hodinami
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
před 8 hodinami
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
před 9 hodinami
Lavrov obvinil Ukrajinu z pokusu o atentát na Aleksejeva
před 10 hodinami
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
před 10 hodinami
Z potyčky v bytě v Jaroměři je pokus o vraždu. Policie zadržela podezřelého
před 11 hodinami
První Češi mají premiéru na hrách za sebou. Curleři nestačili na silný kanadský pár
před 11 hodinami
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
před 12 hodinami
Trumpova administrativa dluží čtvrt miliardy dolarů. WHO řeší, zda je vůbec někdy zaplatí
před 12 hodinami
V Moskvě došlo k pokusu o atentát na špičku ruské rozvědky. Aleksejev v nemocnici bojuje o život
před 14 hodinami
Politico: Babiš čelí obviněním, že plně nepřerušil vazby na Agrofert
před 14 hodinami
Pastrňák a Charvátová ponesou českou vlajku na slavnostním zahájení olympiády
Až se v pátek večer bude konat v rámci slavnostního zahájení tradiční defilé všech olympioniků, českou výpravu na slavném milánském stadionu San Siro povede s českou vlajkou v rukách hokejista David Pastrňák. Biatlonistka Lucie Charvátová pak bude vlajkonoškou na dálku ve druhém dějišti letošních Her v Cortině d'Ampezzo. Oba byli vlajkonoši české výpravy zvoleni ostatními českými olympioniky.
Zdroj: David Holub