Tragédie letounu AirAsia: Mnoho těl je stále připoutáno k sedadlům

Jakarta - Záchranáři pátrající po letadle společnosti AirAsia, které se zřítilo cestou z indonéského města Surabaya 28. prosince se 162 lidmi na palubě, se dnes pokusili dostat k předpokládaným troskám stroje na mořském dně. Kvůli nehodě už padají hlavy.

Indonéské úřady dnes rozšířily oblast hledání zhruba o 185 kilometrů čtverečních kvůli mohutným mořským proudům, které unášejí zbytky letadla stále dál od místa nehody.

"Dnes panuje příznivé počasí, náš tým může pracovat," řekl šéf indonéského pátracího a záchranného úřadu Fransiskus Bambang Soelistyo.

Představitel pátracího a záchranného úřadu Supriyadi, který je koordinátorem pátracích operací, sdělil, že zatím nebyly zachyceny žádné signály z takzvaných černých skříněk, které po katastrofě vydává miniaturní vysílač umístěný uvnitř skříňky. Podle Supriyadiho může být důvodem fakt, že skříňky jsou zapadlé v mořském dně nebo že kalná voda signál ruší. "Záchranáři zatím nic nenašli. Možná je to tím, že voda je zakalená a že je v ní nulová viditelnost," dodal Supriyadi.

VIDEO: Američtí potápěči se chystají k průzkumu mořského dna

Zdroj: YouTube

Pátracím týmům se také podařilo vyzvednout pouze 37 těl obětí, většinou indonéských pasažérů a členů posádky. Předpokládá se, že mnoho dalších je stále připoutáno k sedadlům v trupu stroje. Skříňky s letovými záznamy bývají umístěny v ocasní části letadla.

V pondělí indonéské ministerstvo dopravy v souvislosti s prosincovým pádem airbusu odvolalo z funkce několik vysokých činitelů v oblasti leteckého provozu. Podle některých zdrojů neměl let 8501 v den katastrofy povoleno vydat se na trasu mezi Surabayou a Singapurem.

Příčiny neštěstí ještě nebyly zjištěny. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Záchranáři předpokládají, že námraza způsobila výpadek motorů.

Související

Více souvisejících

Zřícení letadla AirAsia letu QZ8501 (28.12.2014)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy