Na webu se šíří falešná videa o zemětřesení v Nepálu

Káthmándú - Po internetu se šíří mnoho videí, která mají ukázat zkázu v Nepálu, ne všechna jsou ale pravdivá. Nejviditelnějším příkladem je videonahrávka, která údajně zachycuje obří vlny, jež otřesy půdy vzedmuly v bazénu v jednom z hotelů v Káthmándú. Záběry byly ves skutečnosti pořízeny při zemětřesení v Mexiku v dubnu 2010.

VIDEO: Tyto záběry ve skutečnosti pocházejí z Mexika

Zdroj: YouTube

Další "video z nepálského zemětřesení", které se šíří on-line, zachycuje zřícení budovy v Egyptě. Fotografie ukazující školáky přikrčené pod lavicemi ve třídě byla zase pořízena během nácviku reakce na možné zemětřesení v roce 2013. Kdo tyto záběry jako první umístil na web, se BBC zatím nepodařilo zjistit.

V sousední Indii, kde sobotní zemětřesení připravilo o život asi 60 lidí, byly zase Facebook a komunikační služba WhatsApp zahlceny fámami o hrozící nové přírodní katastrofě. Zprávy se lživě odvolávaly na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a indickou vládu a varovaly před otřesy větší intenzity. Uváděly i konkrétní časy, kdy se má zemětřesení dostavit.

"NASA varuje, že by mohlo následovat něco většího než dosavadní zemětřesení. Potrvá to několik týdnů. Indický subkontinent se zasouvá pod euroasijskou desku. Je to mohutný tektonický pohyb, nejen jednorázový otřes. Teoreticky bylo něco takového již dlouho očekáváno. Prosím, mějte se na pozoru a šiřte tuto zprávu dál," píše se v jednom z takových nepravdivých příspěvků.

"Severní Indie zažije další zemětřesení ve 20:06 místního času. Indická vláda vyzývá občany, aby nechodili do svých domů. Síla dalšího zemětřesení bude 8,2 stupně. Zpráva z NASA. Prosím šiřte co nejvíc dál," uvádí se v dalším poplašném příspěvku z minulé soboty.

Ke zprávám byly dokonce připojeny snímky, které ukazovaly budovy údajně poškozené novým zemětřesením z jiných měst. Ve městě Patna ve státě Bihár, kde si víkendové zemětřesení vyžádalo nejvíce obětí, způsobily tyto zvěsti paniku a vyděšení lidé v obavách opouštěli budovy a vycházeli na ulici.

Související

Více souvisejících

Zemětřesení v Nepálu (25.4.2015) Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy