Rijád - Ženy nemají v ultrakonzervativní Saúdské Arábii téměř žádná práva. Nesmějí cestovat bez svolení mužského příbuzného, ani řídit auto. Letos je ale čekají hned dvě premiéry ve volební sféře.
V místních volbách plánovaných na prosinec budou smět poprvé v historii království nejen hlasovat, ale i kandidovat. Registrace kandidátů začala právě dnes a potrvá 17 dnů. Podle odhadů saúdskoarabských médií se na kandidátní listiny zapíše zhruba 70 až 200 žen.
Výnos, který jim to umožní, před čtyřmi lety vydal v lednu zesnulý král Abdalláh. Novinka je ovšem terčem ostré kritiky. Konzervativní duchovní varují před "směšováním mužů a žen", "morálním zlem" a "příklonem země na Západ". Abdalláhův nástupce král Salmán ale volební právo pro ženy otevřeně podpořil.
V politickém životě království vyznávajícího striktní vahhábovský výklad sunnitského islámu nehrály dosud ženy prakticky žádnou roli. Už před více než dvěma roky ale Abdalláh povolal 30 žen do 150členné Poradní rady. O obsazení tohoto svého poradního orgánu rozhoduje sám panovník.
1. července 2026 15:30
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Související
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
před 2 hodinami
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
před 3 hodinami
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
před 5 hodinami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 6 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 7 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
V Česku dnes začal jubilejní 60. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hvězdy v čele s několika hollywoodskými hvězdami se představily na červeném koberci. Zlatým hřebem slavnostního ceremoniálu bylo udělení Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii americkému herci Dustinu Hoffmanovi.
Zdroj: Jan Hrabě