Unikátní objev: V džungli našli prastará opuštěná města

Phnompenh - Moderní technologie umožnila vědcům učinit úžasný objev, v kambodžské džungli nalezli vědci ze vzduchu pomocí laserového skeneru několik ukrytých středověkých měst. Ukazuje to nejen na pokročilost technologie, která byla při výzkumu použita, ale také to může výrazně změnit naše chápání historie jihovýchodní Asie.

Nově nalezená města se nachází poblíž prastarého posvátného města Angkor Wat v severozápadní části Kambodže a některá mohou snadno soupeřit s velikostí hlavního města Phnompenh. Města byla obydlená podle odhadů odborníků v období 900 až 1400 n.l.

Města byla objevena díky intenzivnímu leteckému průzkumu, ke kterému vědci využili LIDAR (Light Detection And Ranging). Jedná se o metodu dálkového průzkumu, která vypočítává vzdálenost na základě vypuštěného laserového paprsku.

Helikoptéra vybavená LIDARem prohledala každou část území o rozloze 1 901 čtverečních kilometrů. Výhoda LIDARu je, že vyfiltruje vegetaci, která povrch zakrývá a ukáže sebemenší terénní nerovnosti, které jsou jinak ze vzduchu zcela neviditelné.

"Našli jsme pod hustou klenbou stromů celá města, o kterých neměl nikdo tušení, že vůbec existují," uvedl pro portál Guardian archeolog a člen týmu Damian Evans. Podle Evanse by to také mohlo vnést nové světlo do zániku starodávné khmérské civilizace.

Hutní pece a doly, zahrady a množství budov, města spojená cestami a kanály, to vše objevili vědci při posledním skenování (zde). I přes to, že spousta objevených částí není pro vědce překvapením, nález některých dalších měst vůbec nikdo nečekal.

Související

Tchaj-Wan

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny slibující vysoké mzdy za práci v oblasti technologií. Zločinci Tchajwance po příjezdu nutili pracovat v call centrech, která sloužila k podvodům zaměřeným na pevninskou Čínu. Z Číňanů měli pracovníci lákat peníze na neexistující vládní poplatky a investiční příležitosti, informovala dnes agentura AP.

Více souvisejících

Kambodža historie památky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy