Taškent - Vláda v Uzbekistánu potvrdila, že se stav prezidenta Islama Karimova (88) velmi zhoršil a lékaři jej hodnotí jako kritický. Podle Reuters Kamirov zemřel v pátek, agentura Fergana píše, že v sobotu bude vůdce pohřben.
Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Sám se stylizoval do role ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu.
Karimov nyní leží na jednotce intenzivní péče poté, co v sobotu utrpěl krvácení do mozku. Podle dnešního vyjádření jeho kabinetu se situace za posledních 24 hodin výrazně zhoršila. "Lékaři hodnotí (jeho stav) jako kritický," uvedla uzbecká vláda ve stručném prohlášení v oficiálním deníku Narodnoje Slovo. Stejné vyjádření citovala i ruská agentura RIA.
Turecký premiér Binali Yildirim během dnešního jednání vlády vyjádřil soustrast s úmrtím vůdce spřátelené země. "Uzbecký prezident Islam Karimov odešel. Kéž jej provází boží milost a požehnání, Turecko sdílí bolest a žal uzbeckého lidu," řekl podle televizních záběrů ze schůze vlády.
Uzbecké úřady mezitím zakázaly imámům, tedy muslimským duchovním, zmiňovat Karimova během pátečních modliteb v mešitách, uvedla agentura Fergana s odvoláním na zdroje z okolí hlavního muftího země. Zákaz byl prý vydán ústně. V mešitách bylo podle věřících dnes mnohem více policistů než v jiný pátek a také bezpečnostní prohlídky byly důkladnější. "Mulla ani jednou nezmínil vedení státu, včetně Islama Karimova," citovala Fergana nejmenovaného muslima.
Islam Karimov se narodil 30. ledna 1938 v Samarkandu. Před rokem 1989 se stal generálním tajemníkem uzbecké komunistické strany. V roce 1990 pak prezidentem Uzbecké sovětské socialistické republiky a 31. srpna 1991 vyhlásil nezávislost své země nad rozpadajícím se Sovětským svazem.
Starší Karimova dcera Gulnara byla uzbeckou velvyslankyní ve Španělsku. Podle vyšetřovatelů protikorupčních organizací přijala na úplatcích jen od telekomunikačních firem, které chtěly investovat v Uzbekistánu, přes 25 miliard korun! Dlouhá léta byla čtyřiačtyřicetiletá žena považována za nástupce svého otce, v posledních letech mezi nimi došlo k rozporům. Za možnou nástupkyni Karimova je teď spíš považována jeho mladší dcera Lola, velvyslankyně Uzbekistánu u UNESCO.
Karimovovi kritici vyčítali také falšování výsledků voleb, rozsáhlou korupci a potlačování lidských práv. Za jeho vlády byla běžná cenzura médií, zatýkání, mučení a dokonce zabíjení politických konkurentů a disidentů.
Podle zpráv amerického ministerstva zahraničí dokonce Karimovovi muži umučili v roce 2002 dva disidenty tím, že je uvařili zaživa. V květnu 2004 zase uzbecké bezpečnostní síly při potyčkách s protestujícími zmasakrovaly ve městě Andižan stovky odpůrců režimu. Podle oficiálních údajů zemřelo 182 lidí, objevují se ale i odhady, že celkem zahynulo na 3 000 odpůrců Karimova, které vojáci pohřbili do neoznačených masových hrobů.
Třicetimilionový Uzbekistán je druhým největším producentem bavlny, významným vývozcem zlata, uranu a zemního plynu. Ačkoliv je muslimským státem, jedná se o sekulární republiku, jejíž vedení se mnohokrát stalo terčem teroristických útoků. Uzbekistán má nejsilnější armádu ve střední Asii.
Třebaže spekulace o smrti 78letého prezidenta Islama Karimova oficiálně nebyly potvrzeny, někteří zahraniční státníci již do Taškentu zaslali kondolence a chystají se na údajný sobotní pohřeb v Samarkandu. Agentura Interfax nicméně dnes odpoledne po několika minutách stornovala svou zprávu o tom, že uzbecká vláda oznámila úmrtí Karimova. Interfax tvrdí, že zpráva vyšla "v důsledku technické chyby", a omluvil se odběratelům a čtenářům.
Související
Ukrajina kritizuje státníky, kteří se zúčastnili přehlídky v Moskvě
Fiala uzavírá cestu po Asii v Uzbekistánu, připojil se k němu Kupka
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 55 minutami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 1 hodinou
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 2 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 2 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 4 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 5 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 7 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě