Prezident Karimov patrně zemřel. Dle vlády je v kritickém stavu, imámové musí mlčet

Taškent - Vláda v Uzbekistánu potvrdila, že se stav prezidenta Islama Karimova (88) velmi zhoršil a lékaři jej hodnotí jako kritický. Podle Reuters Kamirov zemřel v pátek, agentura Fergana píše, že v sobotu bude vůdce pohřben.

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Sám se stylizoval do role ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu.

Karimov nyní leží na jednotce intenzivní péče poté, co v sobotu utrpěl krvácení do mozku. Podle dnešního vyjádření jeho kabinetu se situace za posledních 24 hodin výrazně zhoršila. "Lékaři hodnotí (jeho stav) jako kritický," uvedla uzbecká vláda ve stručném prohlášení v oficiálním deníku Narodnoje Slovo. Stejné vyjádření citovala i ruská agentura RIA.

Psali jsme:
Kdo řídí Uzbekistán? Při dnešních oslavách se žádný politik neukázal, stav prezidenta nejasný
 

Turecký premiér Binali Yildirim během dnešního jednání vlády vyjádřil soustrast s úmrtím vůdce spřátelené země. "Uzbecký prezident Islam Karimov odešel. Kéž jej provází boží milost a požehnání, Turecko sdílí bolest a žal uzbeckého lidu," řekl podle televizních záběrů ze schůze vlády.

Uzbecké úřady mezitím zakázaly imámům, tedy muslimským duchovním, zmiňovat Karimova během pátečních modliteb v mešitách, uvedla agentura Fergana s odvoláním na zdroje z okolí hlavního muftího země. Zákaz byl prý vydán ústně. V mešitách bylo podle věřících dnes mnohem více policistů než v jiný pátek a také bezpečnostní prohlídky byly důkladnější. "Mulla ani jednou nezmínil vedení státu, včetně Islama Karimova," citovala Fergana nejmenovaného muslima.

Islam Karimov se narodil 30. ledna 1938 v Samarkandu. Před rokem 1989 se stal generálním tajemníkem uzbecké komunistické strany. V roce 1990 pak prezidentem Uzbecké sovětské socialistické republiky a 31. srpna 1991 vyhlásil nezávislost své země nad rozpadajícím se Sovětským svazem.

Starší Karimova dcera Gulnara byla uzbeckou velvyslankyní ve Španělsku. Podle vyšetřovatelů protikorupčních organizací přijala na úplatcích jen od telekomunikačních firem, které chtěly investovat v Uzbekistánu, přes 25 miliard korun! Dlouhá léta byla čtyřiačtyřicetiletá žena považována za nástupce svého otce, v posledních letech mezi nimi došlo k rozporům. Za možnou nástupkyni Karimova je teď spíš považována jeho mladší dcera Lola, velvyslankyně Uzbekistánu u UNESCO.

Karimovovi kritici vyčítali také falšování výsledků voleb, rozsáhlou korupci a potlačování lidských práv. Za jeho vlády byla běžná cenzura médií, zatýkání, mučení a dokonce zabíjení politických konkurentů a disidentů.

Podle zpráv amerického ministerstva zahraničí dokonce Karimovovi muži umučili v roce 2002 dva disidenty tím, že je uvařili zaživa. V květnu 2004 zase uzbecké bezpečnostní síly při potyčkách s protestujícími zmasakrovaly ve městě Andižan stovky odpůrců režimu. Podle oficiálních údajů zemřelo 182 lidí, objevují se ale i odhady, že celkem zahynulo na 3 000 odpůrců Karimova, které vojáci pohřbili do neoznačených masových hrobů.

Třicetimilionový Uzbekistán je druhým největším producentem bavlny, významným vývozcem zlata, uranu a zemního plynu. Ačkoliv je muslimským státem, jedná se o sekulární republiku, jejíž vedení se mnohokrát stalo terčem teroristických útoků. Uzbekistán má nejsilnější armádu ve střední Asii.

Třebaže spekulace o smrti 78letého prezidenta Islama Karimova oficiálně nebyly potvrzeny, někteří zahraniční státníci již do Taškentu zaslali kondolence a chystají se na údajný sobotní pohřeb v Samarkandu. Agentura Interfax nicméně dnes odpoledne po několika minutách stornovala svou zprávu o tom, že uzbecká vláda oznámila úmrtí Karimova. Interfax tvrdí, že zpráva vyšla "v důsledku technické chyby", a omluvil se odběratelům a čtenářům.

Související

Petr Fiala

Fiala uzavírá cestu po Asii v Uzbekistánu, připojil se k němu Kupka

Premiér Petra Fiala (ODS) dnes uzavírá svou cestu po Asii na návštěvě Uzbekistánu, kde se k české delegaci připojil také ministr dopravy a Fialův spolustraník Martin Kupka. Oba politici se snažili místní představitele přesvědčit k investici do dopravních prostředků z České republiky. 

Více souvisejících

uzbekistán Islam Karimov

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 4 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy