Taškent - Prezident Uzbekistánu Islam Karimov skutečně zemřel. Pohřební kolona projížděla centrem metropole, s hlavou státu se přišly rozloučit tisíce lidí. Samotný pohřeb se konal v Samarkandu. Kvůli prezidentově úmrtí byl uzbecké úřady v zemi vyhlásily třídenní státní smutek.
Prezident vládl od roku 1989 a skoro polovina z 32 milionů obyvatel se narodila za jeho vlády. Mnoho truchlících vyprovázelo prvního prezidenta na poslední cestě květinami, převážně rudými růžemi.
Organizací pohřbu byl pověřen premiér Šavkat Mirzijojev, což je považováno za silný signál, že by se mohl stát příští hlavou státu.
"Ceremonie se odehrává v rezidenci hlavy státu. V sále jsou přítomni vedoucí státní představitelé, zahraniční delegace, zástupci veřejnosti a médií," vylíčil ze Samarkandu zpravodaj agentury Interfax. Vlastnímu pohřbu, který se uskutečnil podle muslimských zvyků, předcházela smuteční modlitba. Na náměstí před mešitou se jí zúčastnilo několik tisíc věřících.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv při posledním rozloučení se zesnulým prezidentem vyzval k rozvoji "partnerských a spojeneckých vztahů" mezi Moskvou a Taškentem jako k naplnění Karimovovy poslední vůle.
Za Karimovova života rusko-uzbecké vztahy nebývaly zcela bezproblémové. Ale odchod vůdce, který si nevybral žádného jednoznačného následníka, provází nejistota. "Po smrti Islama Karimova může začít dosti nebezpečné období nepředvídatelnosti a nejistoty v Uzbekistánu," varoval předseda zahraničního výboru ruské sněmovny Alexej Puškov.
Uzbecká vláda v oficiálním prohlášení ocenila zesnulého autoritářského vládce jako vynikajícího státníka, který dosáhl doma i v cizině uznání svou hluboce promyšlenou strategií budování demokratického státu s občanskou společností a tržní ekonomikou. A to byl Karimov z mnoha stran kritizován za kruté potlačování jakéhokoliv disentu, poznamenala agentura AP. "Byl znám svou výbušností i sklonem ke krutosti. Jeho vojáci postříleli z kulometů stovky neozbrojených demonstrantů během povstání v roce 2005, věznil tisíce politických odpůrců a jeho přívrženci prý některé odpůrce uvařili zaživa," dodala.
Psali jsme: Uzbekistán zveřejnil zprávu o smrti Karimova, nepomohl ani tým špičkových lékařůPodle zpráv amerického ministerstva zahraničí dokonce Karimovovi muži umučili v roce 2002 dva disidenty tím, že je uvařili zaživa. V květnu 2004 zase uzbecké bezpečnostní síly při potyčkách s protestujícími zmasakrovaly ve městě Andižan stovky odpůrců režimu. Podle oficiálních údajů zemřelo 182 lidí, objevují se ale i odhady, že celkem zahynulo na 3 000 odpůrců Karimova, které vojáci pohřbili do neoznačených masových hrobů.
Třicetimilionový Uzbekistán je druhým největším producentem bavlny, významným vývozcem zlata, uranu a zemního plynu. Ačkoliv je muslimským státem, jedná se o sekulární republiku, jejíž vedení se mnohokrát stalo terčem teroristických útoků. Uzbekistán má nejsilnější armádu ve střední Asii.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Moskva chce vztyčit pomník uzbeckého diktátora, místní se bouří
V Uzbekistánu vybrali nástupce zemřelého prezidenta Karimova
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 54 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák