Silvestrovské oslavy začaly. Východní část Asie, Austrálie a Tichomoří už oslavily rok 2017

Peking/Sydney/Tokio - Zatímco Evropa si na příchod nového roku ještě několik hodin počká, letopočet 2017 díky časovému náskoku už mají na svých kalendářích obyvatelé východní části Asie a Austrálie s Novým Zélandem. Světové metropole v reakci na nedávný teroristický útok na berlínský vánoční trh zpřísnily před silvestrovskými a novoročními oslavami bezpečnostní opatření.

Nový Zéland se loučil se starým rokem obřím ohňostrojem v největším městě Aucklandu už ve 12:00 SEČ. Ohňostroj byl odpálen z nejvyšší budovy na jižní polokouli - televizní a vyhlídkové věže Sky Tower. Podle listu NZ Herald k tomu pyrotechnici spotřebovali přes půl tuny výbušnin.

V centru Sydney o dvě hodiny později pyrotechnickou show sledoval více než milion lidí. Na dosud největší ohňostroj k uvítání nového roku místní radnice vydala v přepočtu téměř 130 milionů Kč. Organizátoři slibovali, že vypálí přes 100.000 rachejtlí. Malý ohňostroj Sydney nabídlo již v 21:00 místního času (11:00 SEČ). Určený byl především dětem, aby nemusely bdít až do půlnoci. Pyrotechnici složili poklonu několika letos zesnulým umělcům včetně Davida Bowieho či Prince. Na počest amerického zpěváka za zvuků písně Purple Rain explodovaly na nebi fialové rachejtle.

V okolí ikonické budovy sydneyské opery panovala přísná bezpečnostní opatření. Policie tak reagovala na nedávnou zprávu o zmaření bombových útoků, které skupina inspirovaná organizací Islámský stát (IS) plánovala na rušných místech Melbourne, ale i na nedávný útok kamionem na vánoční trhy v Berlíně.

.

Rok 2017 dnes v 16:00 SEČ přivítali také v Tokiu. Ohňostroji, který v centru japonské metropole sledovaly tisíce lidí, předcházel obřad ve známé místní svatyni Meidži, při němž se kněží modlili za šťastný rok 2017. V Tokiu trvají oslavy nového roku sedm dní. Začaly už 29. prosince a skončí 4. ledna. Tradicí je také rozeznívání zvonů po celé zemi, což má zajistit, že nový rok bude úspěšný.

V 17:00 SEČ oslavily příchod roku 2017 rovněž Hongkong, Manila a Singapur.

V Číně se oficiální novoroční oslavy nekonaly. Podle čínského kalendáře nový rok začíná až 28. ledna: rok ve znamení opice vystřídá rok ve znamení kohouta.

Evropa začne psát rok 2017 až za několik hodin. Policie po celém kontinentu posílila hlídky, aby zabránila případným atentátům. Týká se to i Prahy, kde jsou v ulicích stovky policistů včetně pyrotechniků se psy.

Nejdéle si na 1. leden počkají Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. V této dvojici neobydlených tichomořských atolů pod správou USA nastane silvestrovská půlnoc až v neděli ve 13:00 SEČ. Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky časovým posunům potrvají déle než 24 hodin.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Nový rok Nový Zéland

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy