Tělo zavražděného Kim Čong-nama je pořád v Malajsii, příbuzní mají strach o život

Kuala Lumpur - Tělo Kim Čong-nama, který byl před měsícem a půl zavražděn na letišti v Kuala Lumpur, stále zůstává v Malajsii. Příbuzní se k němu nehlásí. Prý by se sami mohli stát terčem atentátu.

Malajsie původně uváděla, že tělo vydá pouze příbuzným Kim Čong-nama. Ti se ale o tělo nepřihlásili. Manželka a děti Kim Čong-nama žili společně s Kimem v dobrovolném exilu v čínském Macau, od vraždy se ale skrývají. Existují totiž obavy, že syn zavražděného Kim Han-sol (21) by se mohl stát rovněž terčem atentátu.

Malajsijský ministr zdravotnictví Subramaniam Sathasivam dnes uvedl, že Kim Čong-namovo tělo je nadále v márnici v Kuala Lumpuru.

Některá malajsijská média v posledních dnech psala, že Malajsie uzavřela dohodu se Severní Koreou, na jejímž základě Malajsie vydá KLDR Kimovo tělo výměnou za propuštění devíti Malajsijců, jimž severokorejský režim kvůli diplomatickému sporu mezi oběma zeměmi brání opustit KLDR.

Jiné zprávy v malajsijských médiích tvrdily, že tělo Kim Čong-nama má být v nejbližší době posláno do Macaa, kde Kim Čong-namova rodina žila. Nic z toho se však nepotvrdilo.

Podle malajsijských vyšetřovatelů vraždu spáchaly 13. února dvě ženy z Indonésie a Vietnamu, které Kimovi na obličej nastříkaly bojový nervový plyn VX. Z podílu na vraždě malajsijská policie podezírá také sedm Severokorejců. Čtyři z nich krátce po vraždě odjeli z Malajsie, hledá je i Interpol. Další podezřelí Severokorejci se skryli na severokorejském velvyslanectví v Kuala Lumpuru.

Související

Kim Čong-nam

Nečekané odhalení: Nevlastní bratr Kim Čong-una byl informátorem CIA

Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una zavražděný předloni v Malajsii, byl informátorem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Napsal to v pondělí list The Wall Street Journal. Podle nejmenovaných informovaných osob, na něž se list odvolává, byl mezi diktátorovým bratrem a americkou rozvědkou "svazek".

Více souvisejících

Kim Čong-nam Malajsie Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy