Víte, kde leží Severní Korea? Američané ji neumí najít na mapě

Washington - Americký deník The New York Times o víkendu zveřejnil nelichotivou statistiku. Většina Američanů disponuje velmi slabými znalostmi zeměpisu a nedokáže určit, kde leží Severní Korea. Východoasijskou zemi někteří umisťovali až do Austrálie.

Podle výzkumu, který zveřejnil americký deník The New York Times, má většina Američanů nevalné znalosti zeměpisu. Průzkumu se účastnilo téměř 1 800 lidí a jejich úkolem bylo na mapě určit, kde leží Severní Korea. Z tohoto počtu ji správně nebo alespoň přibližně určilo pouhých 36 procent dotázaných.

Mezi nejbizarnějšími tipy, kam Američané umisťovali pomyslnou Koreu, byla také Austrálie, Indonésie, Thajsko či Nepál. Několik desítek dotázaných Severní Koreu umístilo na území Indie, Íránu,Turecka a Mongolska. Dva respondenti si myslí, že Severní Korea leží v Saúdské Arábii, čtyři by ji zařadili na ostrovní Srí Lanku.

Účastníkům průzkumu byla následně položena otázka, jakou politiku by Spojené státy měly vůči severokorejskému režimu zaujmout. Ti, kteří dokázali správně identifikovat polohu Koreje na mapě se domnívají, že nejlepším řešením krize mezi oběma zeměmi je diplomatického charakteru. Prosazují tak například zintenzivnění ekonomických sankcí nebo tlaku na Čínu, aby KLDR usměrnila. Naopak ti, kteří zemi nedokázali na mapě najít, preferují spíše vojenské řešení a vyslání pozemních jednotek.

Podobný průzkum už byl proveden v případě Ukrajiny. Ti, kteří ji nedokázali najít, podporovali vojenský zásah více než ti, kdo ji na mapu umístili správně. Hlavním faktorem, kdo polohu správně určí a kdo ne, je stupeň dosaženého vzdělání. Lépe si vedli také ti, kteří uvedli, že běžně navštěvují zahraniční země.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Země globus

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy