Co se stalo americkému mladíkovi propuštěnému z KLDR? Má prý vážně poškozený mozek

Pchjongjang - Severní Korea se dnes poprvé vyjádřila k propuštění amerického studenta Otto Warmbiera (22). Mladík ve vězení strávil 17 měsíců, z čehož byl prý více než rok v kómatu.

Severokorejská tisková agentura KCNA studentův zdravotní stav blíže nespecifikovala a neuvedla ani, jakým způsobem bylo se Spojenými státy propuštění Warmbiera dojednáno. "Warmbier, který si odpykával trest těžkých prací, byl poslán domů 13. června 2017 z humanitárních důvodů na základě soudního rozhodnutí z téhož dne," napsala agentura KCNA v krátké zprávě.

Warmbier se v úterý vrátil do Spojených států, kde byl hospitalizován. Severokorejští představitelé podle listu The Washington Post řekli americkým diplomatům, že Warmbier onemocněl botulismem. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.

Lékaři z ohijské nemocnice ale říkají, že mladík nejeví příznaky onemocnění botulismem, ale má vážně poškozený mozek. Jeden z lékařů novinářům na tiskové konferenci řekl, že Warmbier utrpěl "značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku". Podle lékařů student nereaguje na slovní podněty a nevnímá okolí. Příčina jeho stavu není známa.

Studentův otec Fred Warmbier ve středu prohlásil, že jeho syn byl v severokorejské věznici "terorizován a týrán". Deník The New York Times s odvoláním na vysokého amerického představitele napsal, že Washington nedávno obdržel tajné zprávy, že Warmbier byl ve vězení opakovaně bit.

Podle jiného nejmenovaného amerického činitele předcházela Warmbierovu propuštění cesta zvláštního vyslance amerického ministerstva zahraničí pro KLDR Josepha Yuna, který navštívil Pchjongjang a požadoval Warmbierovo propuštění z humanitárních důvodů. Tato cesta byla završením tajných diplomatických kontaktů na toto téma mezi oběma zeměmi, dodal činitel.

Warmbier byl zadržen loni v lednu kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu. O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost.

Související

Otto Warmbier

Rodiče umučeného Warmbiera nachystali odplatu. Hodlají KLDR mařit podnikání

Rodiče amerického studenta, který zemřel po pobytu ve vězení v Severní Koreji, hodlají hledat nelegální majetek KLDR ve světě a dosáhnout toho, aby se tato asijská země zodpovídala za porušování lidských práv. Fred a Cindy Warmbierovi to dnes řekli na tiskové konferenci v Soulu. Jejich syn Otto byl v roce 2016 zadržen v KLDR a odsouzen k 15 letům nucených prací. Do USA byl po 17 měsících vrácen v bezvědomí a krátce potom zemřel.
Otto Warmbier

USA nezaplatily KLDR za Warmbiera, tvrdí Trump. Na Obamu vytáhl starou kauzu

Spojené státy Severní Koreji v kauze zesnulého amerického studenta Otty Warmbiera nevyplatily žádné peníze. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. V amerických médiích se ve čtvrtek objevily zprávy, že KLDR vystavila Washingtonu za zdravotní péči o Warmbiera účet na dva miliony dolarů (46 milionů korun). Američané se prý zavázali částku proplatit.

Více souvisejících

Otto Warmbier (student zadržený v KLDR) Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 48 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy