Útok na KLDR za smrt amerického studenta? Historik varuje

Zločinný režim v Severní Koreji si v průběhu let vyžádal stovky, tisíce, ba miliony obětí z řad vlastní populace, která strádá hlady, je vězněna, mučena a zabíjena, zatímco klan Kimů si užívá akvaparky a husí jatýrka, zuří vojenský historik a analytik Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine nazval KLDR královstvím teroru.

Netolerovatelná brutalita

Kvůli ambicím dynastie Kimů trpělo také mnoho Američanů, přičemž 36 tisíc vojáků USA padlo v korejské válce a další dva byli zabiti v roce 1976, když se v demilitarizované zóně pokoušeli porazit strom, konstatuje Boot. Dodává, že nyní na seznam přibyla další americká oběť, Otto Warmbier, dvaadvacetiletý student Univerzity ve Virginii, který zemřel poté, co se v komatu vrátil ze severokorejského zajetí.

"Jeho prohřešek? Během turistického zájezdu do Severní Koreje údajně šlohnul propagandistický plakát, který nepochybně chtěl jako suvenýr," pokračuje historik. Doplňuje, že není jasné, co se Warmbierovi v severokorejských rukou stalo, ale výsledek je jasný - zcela zdravý, šťastný, úspěšný mladý muž odjel do KLDR a vrátil se v kóma, ze kterého se nikdy neprobral.     

Boot odkazuje na komentátora listu Washington Post Freda Hiatta, podle kterého nelidskost vůči Warmbierovi odráží širší barbarství KLDR, přičemž cituje závěry komise OSN, která zkoumala severokorejské pracovní tábory: "Vězněná populace je postupně likvidována skrze záměrné vyhladovění, nucenou práci, popravy, mučení, znásilňování a odpírání práva rozmnožovat se prosazovaného prostřednictvím trestů, nucených potratů a zabíjení novorozenců."

Komise odhaduje, že v takových táborech v posledních padesáti letech zahynuly stovky tisíc politických vězňů, poukazuje historik. Deklaruje, že na vězních sítě nápravných táborů zvané kwanliso jsou páchány nevýslovná zvěrstva, která připomínají hrůzy táborů provozovaných nejhoršími totalitními státy 20. století. Boot tak souhlasí s Hiattem, že taková brutalita nemůže být v 21. století tolerována a celková reflexe hrůz severokorejského režimu by nám měla ukázat, jak neadekvátní je postup americké vlády vůči KLDR.    

"Trumpova administrativa nyní kráčí ve šlépějích prezidentů Obamy, Bushe a Clintona a činí hlavní otázkou pro americkou diplomacii severokorejský program zbraní hromadného ničení," píše expert. Vysvětluje, že to je pochopitelné, jelikož s výjimkou pár tragických obětí, jako je právě Otto Warmbier, severokorejské porušování lidských práv na rozdíl do vývoje jaderných zbraní přímo neohrožuje americký občany.

Klíčem je sjednocení Koreje

Tato hrozba pouze vzroste, pokud se KLDR podaří umístit atomovou hlavici na mezikontinentální raketu schopnou zasáhnout západní pobřeží USA, varuje Boot. Agenda jaderného odzbrojení je podle něj nicméně příliš úzká a nemá velkou šanci na úspěch, o čemž se Trump osobně přesvědčil, když se bez jasného efektu pokusil přimět Čínu k tlaku na Severní Koreu.

Spojené státy by tak měly uvalit na Pchjongjang další sankce, které ho však těžko přimějí zdát se jaderných zbraní, uvádí analytik. Připomíná, že Kim Čong-un viděl, co se stalo Muammaru Kaddáfímu a Saddámu Husajnovi, a proto se nikdy nevzdá jediné věci, která mu garantuje setrvání u moci.   

Vojenskou akci proti severokorejským raketovým a jaderným střediskům Boot rovněž nepovažuje zadobrou volbu. "Šance chybného odhadnutí fanatického režimu, který má jaderné zbraně a 10 tisíc děl namířených na Soul, je příliš velká," vysvětluje expert. Soudí, že žádná elegantní, chirurgická cesta likvidace severokorejských zbraní hromadného ničení bez rizika druhé, tentokrát jaderné korejské války jednoduše neexistuje.

Tudíž zbývá inovovaná verze staré doktríny zadržování, která předpokládá odstrašování KLDR od zahájení nepřátelských akcí, souběžné vyčerpávání tamního režimu a čekání na jeho konečné zhroucení, míní historik. Tvrdí, že sjednocení Korejského poloostrova představuje jediný jistý způsob jak ukončit hrozbu ze Severní Koreje, která - jak připomíná smrt Otto Warmbiera - přesahuje severokorejské jaderné zbraně a rakety.  

"Sám rodinný režim Kimů je zbraní hromadného ničení a jeho hlavní obětí jsou obyvatelé Severní Koreje," nebere si servítky Boot. Zdůrazňuje, že ačkoliv nikdo neví, kdy ten den nastane, nefunkční režim v Pchjongjangu jednou zkolabuje a celý poloostrov bude svobodný. Přechod nebude hladký a jednoduchý, ale USA by měly takové sjednocení učinit hlavním cílem své politiky vůči KLDR, jelikož jde o jediný způsob jak ukončit jednou pro vždy hrozbu, kterou tento nejkrutější režim světa představuje pro své vlastní obyvatele i své sousedy, uzavírá analytik.  

Související

Otto Warmbier

Rodiče umučeného Warmbiera nachystali odplatu. Hodlají KLDR mařit podnikání

Rodiče amerického studenta, který zemřel po pobytu ve vězení v Severní Koreji, hodlají hledat nelegální majetek KLDR ve světě a dosáhnout toho, aby se tato asijská země zodpovídala za porušování lidských práv. Fred a Cindy Warmbierovi to dnes řekli na tiskové konferenci v Soulu. Jejich syn Otto byl v roce 2016 zadržen v KLDR a odsouzen k 15 letům nucených prací. Do USA byl po 17 měsících vrácen v bezvědomí a krátce potom zemřel.
Otto Warmbier

USA nezaplatily KLDR za Warmbiera, tvrdí Trump. Na Obamu vytáhl starou kauzu

Spojené státy Severní Koreji v kauze zesnulého amerického studenta Otty Warmbiera nevyplatily žádné peníze. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. V amerických médiích se ve čtvrtek objevily zprávy, že KLDR vystavila Washingtonu za zdravotní péči o Warmbiera účet na dva miliony dolarů (46 milionů korun). Američané se prý zavázali částku proplatit.

Více souvisejících

Otto Warmbier (student zadržený v KLDR) Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 1 hodinou

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 1 hodinou

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

Ve Vatikánu zadrželi faráře z Česka. Měl u sebe pistoli

Během kontrolních opatření při vstupu do Vatikánu byl v minulém víkendu zadržen farář z České republiky, který při sobě měl vzduchovou pistoli, dva nože a šroubovák.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy