Kábul - Terčem útoku se dnes ráno stalo sídlo humanitární organizace Save the Children ve městě Dželálábád v provincii Nangarhár na východě Afghánistánu. Dvě osoby zemřely. Zraněno bylo nejméně 11 lidí. K útoku přihlásil Islámský stát.
Přibližně v 09:10 místního času (05:40 SEČ) odpálil sebevražedný atentátník před areálem nálož ve voze a poté do budovy vtrhli ozbrojení útočníci. Na místo byli přivoláni příslušníci afghánských speciálních sil, kteří objekt obklíčili a svedli s ozbrojenci bitvu. "Podle prvních informací měli ozbrojenci na sobě policejní uniformy," prohlásil mluvčí provinčního guvernéra Attaulláh Chogjání.
Mezi oběťmi je jeden civilista a jeden člen afghánských bezpečnostních složek. Zahynuli také dva útočníci, jeden se vyhodil do povětří a druhého zastřelili členové bezpečnostních sil, napsala agentura DPA.
Místní média informovala, že z nedaleké školy utíkaly během přestřelky v sídle Save the Children děti. V okolí se nacházejí kanceláře dalších mezinárodních organizací.
K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), žádné důkazy ale neposkytla. "Tři mučedníci provedli útok na britské a švédské nadace a na afghánské vládní instituce," napsal IS. Agentura AFP uvedla, že v blízkosti sídla Save the Children se nachází kancelář Švédského výboru pro Afghánistán, který se zaměřuje na humanitární pomoc, a úřad afghánského ministerstva pro záležitosti žen.
Organizace Save the Children v e-mailovém prohlášení uvedla, že zavřela své úřady v Afghánistánu a pozastavuje své operace. "V reakci na (útok) byly všechny naše programy po celém Afghánistánu přerušeny a naše kanceláře byly uzavřeny," konstatuje se v prohlášení. "Jsme odhodláni obnovit své operace a práci na záchraně životů co nejrychleji. Učiníme tak, jakmile si budeme jistí, že je to bezpečné," dodává se v textu.
Související
Při útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu zahynulo nejméně 25 lidí
Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných
Teroristické útoky v Afghánistánu , Afghanistán , Save the Children , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 2 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 3 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 5 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 7 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 9 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 10 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 11 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 12 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 14 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.
Zdroj: Libor Novák