Chlapce evakuované z jeskyně rozdělí do skupin. Dochází kyslík, hrozí zatopení chodeb

Bangkok - V Thajsku dnes začala evakuace 12 dětí a jejich trenéra z jeskynního komplexu Tham Luang na severu země. Záchranáři musejí každého jednotlivě provést stísněnými a zatopenými chodbami. Některé jsou přitom široké necelý metr a na výšku nemají více než 60 centimetrů. Podle listu Bangkok Post budou chlapci rozděleni do skupin.

Záchranářský tým si udělal základnu ve třetí komoře jeskynního komplexu, která je od hlavního vchodu vzdálená asi 500 metrů. O dalších 300 metrů dál se vstupní prostor dramaticky zužuje.

Fotbalisté a jejich trenér se před stoupající vodou uchýlili na místo nazývané podle známé thajské pláže Pattája, k němuž vede ale jeden z nejužších průchodů v celém komplexu. Kousek za touto oblastí, vzdálenou zhruba 2,4 kilometru od hlavního vchodu, našli skupinu záchranáři. Jeskynní komplex se nachází pod horským masivem, který vylučuje možnost dostat se ke skupině s pomocí vrtů.

Záchranáři potřebují pět hodin na to, aby se od vchodu do jeskyně dostali ke skupině, a šest hodin na cestu zpět. Počítá se také s hodinovým odpočinkem.

Chlapci s trenérem budou rozděleni do čtyř skupin. Informuje o tom server listu Bangkok Post, podle kterého budou v první skupině čtyři lidé a ve zbylých po třech osobách.

Chlapci budou vyváděni únikovou cestou podél předem nataženého lana. V těch nejužších úsecích bude nutné kyslíkové lahve sundat a potápěči je budou pomalu posouvat vpřed. Znamená to, že nikdo z chlapců nebude ani na chvíli osamocen. V některých místech jsou podle dostupných informací zaplavené průchody vysoké jen asi 60 centimetrů.

Jakmile se dostanou do místa označovaného jako třetí komora, kde si záchranáři vytvořili základnu, budou hoši moci dále postupovat chůzí. Místo bylo v posledních hodinách natolik vysušeno, že z něj bude možné dojít až k ústí jeskyně, kudy skupina dovnitř v červnu vešla. Ke vchodu byly navezeny další lahve s kyslíkem.

Na místě ale dnes znovu hodně prší, takže obavy z opětovného zvýšení hladiny jsou opodstatněné. To potvrdil i Čech Petr Vodička, který je jedním ze dvou hasičů vyslaných v pátek do Thajska. Dnes České televizi řekl, že riziko akce je vysoké.

"Pravděpodobně se k tomu (evakuaci) muselo přistoupit, protože se čekají monzunové deště. Dnes zhruba od oběda opět prší," řekl. Na místo zásahu se dnes už nedostal, protože armáda v sobotu prostor uzavřela. Podle něj už v sobotu byla vidět příprava potápěčů. "Vytvořili si improvizovaný model jeskynního systému, včetně simulace skladových prostor na vzduchové lahve, kde bude docházet k jejich výměnám. Včera (v sobotu) cvičili všechno takzvaně nasucho krok po kroku celé odpoledne," uvedl hasič. Podle jeho odhadu nanosili zásoby několika set lahví.

Kdo je v 18členném záchranném týmu, není zcela jasné. Podle britského listu The Guardian je klíčovým členem australský lékař a zároveň potápěč Richard Harris, který pracuje jako anesteziolog v Adelaide. Jeho přítomnost si vyžádali britští potápěči, kteří chlapce našli.

Související

Záchranná akce thajských děti uvězněných v jeskyni (červenec 2018)

Voják, který zachránil chlapce v thajské jeskyni, zemřel

Příslušník thajské námořní pěchoty, který se v loňském roce podílel na dramatické záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra ze zaplavené jeskyně na severu země, zemřel na otravu krve způsobenou během akce. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na thajskou Královskou námořní pěchotu.

Více souvisejících

thajské děti uvězněné v jeskyni (červenec 2018) Thajsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy