Chlapci vysvobození z jeskyně poprvé promluvili: Mysleli jsme, že už své rodiny nikdy neuvidíme

Bangkok - Členové mladého thajského fotbalového týmu, který byl uvězněn v zaplavené jeskyni dlouhých 17 dní, opustili nemocnici. Poté vystoupili na tiskové konferenci, kde popsali, co vlastně prožívali.

Jako první na tiskové konferenci promluvil 14letý Adul, který s britskými potápěči díky znalosti angličtiny za ostatní hovořil. "Když se vynořili z vody, byl jsem překvapený. Nevěděl jsem, co jim říct. Řekl jsem hello, nebo něco takového. Když mi řekli hello, odpověděl jsem hello," prohlásil. "Bylo to nádherné," popsal okamžik, kdy je potápěči našli.

Pětadvacetiletý trenér novinářům řekl, jak s týmem v podzemí uvízl. Vody v jeskyni si všimli, ale rozhodli se jít dál, aby zjistili, kam až se dostanou. Výšku hladiny prý přitom kontrolovali. Po zhruba hodině, kterou si na prohlídku vyčlenili, se rozhodli vrátit stejnou cestou, ale vody bylo stále více.

Chlapci nejprve doufali, že voda přes noc opadne a že také přijde pomoc. Ta se ale nakonec objevila až po devíti dnech.

Nejmladší z fotbalistů, jedenáctiletý hoch s přezdívkou Titan, popisoval hlad, kterému družstvo čelilo. "Snažil jsem se nemyslet na jídlo, protože by to ve mně vyvolalo ještě větší hlad," prohlásil. Jeho odpověď u ostatních vyvolala pobavení, což je podle BBC dokladem toho, že skupina si i přes strastiplné zážitky zachovala týmového ducha.

Jeden z chlapců uvedl, že v jeskyni měl velký strach, že se nebude moci vrátit domů, ze začátku ale prý doufali, že se trenérovi nějak podaří je dostat ven. Neměli nic k jídlu, pili vodu stékající po stěnách jeskyně a postupně začali čím dál více cítit únavu.

Lékaři, kteří na tiskové konferenci byli přítomni stejně jako potápěči z thajských zvláštních jednotek, uvedli, že chlapci přibrali každý zhruba tři kilogramy od chvíle, kdy byli zachráněni. Průměrně v jeskyni zhubli čtyři kilogramy. Teď jsou podle lékařů v pořádku, což sami dali najevo, když před novináři chvilku žonglovali s fotbalovými míči.

Na tiskové konferenci, kterou thajská televize vysílala v přímém přenosu, chlapci odpovídali na otázky předem schválené psychologem a kladené moderátorem. Byl mezi nimi i dotaz, čím budou - několik hochů odpovědělo, že se chtějí dát ke zvláštním jednotkám námořnictva.

Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskynního komplexu. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit, poslední skupina byla vyproštěna 10. července. Nyní se hoši mohli vrátit domů a novináři mají na 30 dní zakázáno mladé sportovce kontaktovat.

Související

Záchranná akce thajských děti uvězněných v jeskyni (červenec 2018)

Voják, který zachránil chlapce v thajské jeskyni, zemřel

Příslušník thajské námořní pěchoty, který se v loňském roce podílel na dramatické záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra ze zaplavené jeskyně na severu země, zemřel na otravu krve způsobenou během akce. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na thajskou Královskou námořní pěchotu.

Více souvisejících

thajské děti uvězněné v jeskyni (červenec 2018) Thajsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy