Po tsunami na Sulawesi zmizelo 5000 lidí. Zoufalý otec hledá dvouletou dcerku

Přes 5000 lidí se v Indonésii pohřešuje po zemětřesení a cunami z konce září. Katastrofu, která zasáhla ostrov Sulawesi, nepřežilo podle současných údajů 1763 lidí. Dnes o tom informovala agentura AP odkazem na indonéský úřad pro krizové situace.

Úřady se snaží zjistit přesnější počet pohřešovaných v několika vesnicích poblíž nejvíce postiženého města Palu, kde se domy propadly pod vrstvy bláta a jejich obyvatelé v nich zůstali pohřbení. Pátrací týmy v sobotu na jednom místě objevily 34 těl, další stovky lidí se pohřešují. Snaží se je objevit i jejich zoufalí příbuzní.

Ve čtvrtek pátrací akce, na které je nasazován velký počet záchranářů a těžká technika,skončí. Pokračovat budou jen v omezeném rozsahu, řekl dnes na tiskové konferenci mluvčí úřadu pro krizové situace Sutopo Purwo Nugroho. Podle něho se na nejpostiženějších místech nebudou smět z bezpečnostních důvodů znovu stavět domy, ale vzniknou tam veřejná místa, jako jsou parky nebo sportoviště.

Osmatřicetiletý výrobce hraček Ondre, který ztratil manželku a dvě dcery, přijal zprávu o blížícím se konci pátrací akce smířlivě. "K čemu to stejně je? V tuto chvíli se stejně nedají (těla obětí) rozeznat," řekl agentuře Reuters. Stále však hledá mladší, dvouletou, dceru. "Nechci, aby měla pocit, že se ji její otec nikdy nesnažil najít. Moje duše by neměla klid," řekl.

Do zasažených oblastí, kde na 70.000 lidí přišlo o domov, proudí humanitární pomoc. Podle indonéské vlády, která nyní na rozdíl od červencové a srpnové série zemětřesení na ostrově Lombok přijímá pomoc ze zahraničí, jsou nyní nejvíce potřebné generátory, letadla, stany, zařízení na čištění vodu a polní zdravotnická zařízení.

Sulawesi je jedním z pěti indonéských hlavních ostrovů a zemětřesení na něm i na těch ostatních jsou poměrně častá. V roce 2004 zemětřesení u Sumatry vyvolalo v Indickém oceánu cunami, v jehož důsledku ve třinácti zemích zemřelo 226.000 lidí, více než polovina z nich v Indonésii.

Související

Obří vlny

Domy pohltila země, tisíce nezvěstných. Indonésie už nebude pátrat po obětech tsunami

Indonéské úřady o den prodlouží pátrání po tisících lidech, kteří jsou nezvěstní od zářijového silného zemětřesení a vlny cunami. Oznámil to dnes mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Podle původního plánu mělo hledání skončit dnes. Katastrofa postihla ostrov Sulawesi a má 2073 potvrzených obětí. Podle úřadů se pohřešuje 680 lidí, i oficiální místa ale připouštějí, že ve skutečnosti může jít o několik tisíc osob; na některých místech se domy propadly do země.
Zemětřesení, ilustrační foto

Sulawesi opět zasáhlo zemětřesení. Lidé zděšeně vybíhali do ulic

Bilance zemětřesení a následné vlny cunami, které na konci září postihly indonéský ostrov Sulawesi, překročila 2000 mrtvých. Zraněných je více než 10.000 a na 70.000 lidí muselo opustit své domovy. Podle agentury Reuters to dnes oznámily indonéské úřady. Dnes se na ostrově Sulawesi opět otřásla zem. Podle americké geologické služby USGS měly otřesy sílu 5,1 stupně. Nové škody nejsou hlášeny, i tak ale na místě vypukla panika.

Více souvisejících

zemětřesení v Indonésii (září 2018) indonésie Tsunami

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 49 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy