Pryč ze spárů Francie? Referendum na Nové Kaledonii může dovršit dekolonizaci

Francouzské zámořské území Nová Kaledonie rozhodne v nedělním referendu o vyšší míře autonomie, která by mohla vést k úplné nezávislosti tohoto tichomořského souostroví. Na uspořádání referenda se v Paříži shodli představitelé novokaledonské a francouzské vlády loni v listopadu.

Na Nové Kaledonii, jež připadla Francii v roce 1853 a byla v minulosti využívána jako trestanecká kolonie, žije nyní zhruba 269.000 obyvatel, z nichž necelou polovinu tvoří domorodí Kanakové. Ostrovní stát se v současné době potýká s velkou nezaměstnaností a vysokou mírou alkoholismu a kriminality mezi mladými.

Vyhlášení nezávislosti by mohlo vést k napětí a střetům mezi Kanaky a silně pravicovými etnickými Evropany, kteří na souostroví žijí.

Francouzský nacionalismus je mezi potomky Evropanů na Nové Kaledonii velmi silný, což se projevuje i na volebních preferencích. V loňských prezidentských volbách zde volilo soupeřku Emmanuela Macrona Marine Le Penovou až 30 procent evropských obyvatel. Stávající hlava státu tam v prvním kole získala pouhých 12 procent hlasů.

Referendum o budoucnosti ostrova se na Nové Kaledonii uskutečnilo již v září 1987, neměli na něj ale přístup pozorovatelé OSN. Hlavní politické strany bojující za nezávislost proto referendum bojkotovaly, za velmi nízké účasti se tak naprostá většina vyslovila pro setrvání ve svazku s Francií.

Rostoucí napětí vyústilo v dubnu následujícího roku v únos 34 místních francouzských policistů a vojáků. Únosci požadovali dialog s francouzskou vládou o nezávislosti ostrova. Francie označila únosce za teroristy a na osvobození rukojmích vyslala speciální jednotky. Při zásahu zahynulo 19 únosců a dva členové zásahových jednotek.

Situace se uklidnila až po podepsání Matignonské smlouvy v červnu 1988, která představuje kompromis mezi francouzskými loajalisty a separatisty a otázku úplné nezávislosti odložila o deset let. Ostrov získal jistou autonomii.

V roce 1998 obě strany podepsaly Nouméaskou smlouvu, která stanovila přechodné období vedoucí k nezávislosti v délce dvaceti let. Smlouvu odsouhlasilo místní obyvatelstvo v referendu téhož roku.

A v roce 2009 přijal francouzský parlament zákon, který umožňuje postupné předávání pravomocí úřadům Nové Kaledonie. V roce 2011 se takto převedly policejní pravomoci, v roce 2012 organizace školství a v roce 2013 oblast občanského a obchodního práva.

Nouméaská smlouva musí být dovršena nejpozději v listopadu 2018 referendem, ve kterém bude 175.000 místních voličů odpovídat na otázku "Chcete, aby Nová Kaledonie dosáhla úplné samostatnosti a stala se nezávislým státem?"

Nová Kaledonie se nachází v jihozápadním Pacifiku, asi 1200 kilometrů od břehů Austrálie. Je to třetí největší souostroví v Tichém oceánu po Papui-Nové Guinei a Novém Zélandu. Díky svému subtropickému podnebí je celoroční destinací milovníků koupání, windsurfingu, potápění a také dobrodružného cestování a poznávání.

Nová Kaledonie byla prohlášena francouzskou državou a připojena jako dependence k Tahiti v září 1853. Poslední územní ztráty zaznamenala Francie v 70. a 80. letech 20. století: v roce 1977 se od ní odpojilo africké Džibutsko a v roce 1980 vyhlásil samostatnost melanéský ostrov Vanuatu.

Související

Vlny / tsunami

Silné zemětřesení udeřilo u Nové Kaledonie, panovaly obavy z tsunami

Zemětřesení o síle 7,6 stupně udeřilo v noci na dnešek u tichomořského souostroví Nová Kaledonie. Úřady Nové Kaledonie i nedalekého souostroví Vanuatu vydaly varování před cunami a nařídily evakuaci některých pobřežních oblastí. Na pobřeží byly zaznamenány vlny dosahující výšky 1,5 až dvou metrů, žádné oběti ani větší škody ale nezpůsobily a varování bylo zhruba po třech hodinách zrušeno, napsala dnes agentura AFP.

Více souvisejících

Nová Kaledonie (Francie) referendum Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy