Wellington - Novozélandská politika žije skandálem českého kickboxera, Karla Šroubka, který v zemi dostal azyl, ačkoliv si odpykával trest za převážení drog. Šroubek dostal však v zemi azyl, což vyvolalo velké pozdvižení. Šroubek totiž tvrdil, že se do ČR nemůže vrátit, protože mu hrozí nebezpečí, přesto zde však v roce 2009 byl. Novozélandská opozice považuje případ za tak závažný, že chce kvůli němu sesadit novozélandského ministra pro přistěhovalectví, Iaina Lees-Gallowaye.
Šroubek přijel do Nového Zélandu pod falešným pasem – na jméno Jan Antolík – v roce 2003, kdy mu bylo 22 let. Novozélandským úřadům tvrdil, že se stal svědkem vraždy a hrozí jemu i jeho rodině nebezpečí ze strany zkorumpovaných policistů. V roce 2008 mu byl udělen trvalý pobyt jako sportovnímu talentu v kickboxu. Šroubek též slavil úspěchy na poli podnikání.
V roce 2009 však české úřady zjistily, že žije na Novém Zélandu pod falešnou identitou. Interpol na něj vydal zatykač v souvislosti s vyšetřováním Šroubkem zmiňované vraždy. Šroubek byl však v roce 2012 osvobozen s tím, že se úspěšně začlenil do novozélandské společnosti.
O čtyři roky byl však novozélandskými úřady odsouzen za držení drog v hodnotě 375 000 novozélandských dolarů (5,5 milionu Kč). Měl být vyhoštěn ze země, novozélandský ministr Ministr pro přistěhovalectví Lees-Galloway mu však udělil povolení k pobytu.
Právě toto rozhodnutí je dnes předmětem tvrdé polemiky ze strany novozélandské opozice. Lees-Galloway pod tlakem přiznal, že „nejtěžší rozhodnutí jeho života“ učinil během „hodiny a víc“, což podle opozice je známkou naprostého selhání „arogantního ministra“, který se dle kritiků neseznámil s případem tak, jak by jeho vážnost vyžadovalo.
Opozice ministrovi vyčítá především tu skutečnost, že Šroubkovi novozélandské úřady povolily odletět do Evropy (údajně do ČR, ale není jisté, zda zde skutečně byl). Šroubek argumentoval, že zde musí vyřídit některé své obchodní záležitosti. Podle opozice to je však v příkrém rozporu s jeho předchozím tvrzením, že mu v zemi hrozí nebezpečí.
Šéf imigračního úřadu Nového Zélandu, Stephen Dunstan, potvrdil, že zpráva úřadu o Šroubkovi byla 100 stran dlouhá, s 12 stránkovým „velmi dobrým“ shrnutím, avšak neobsahující informace o Šroubkově cestě do Evropy. Podle Dunstata imigrační úřad obvykle neposkytuje takovýto typ informací.
Šéf Národní strany, nejsilnější opoziční strany,Simon Bridges se minulý týden optal premiérky Jacindy Ardernové, zda-li je si vědoma případu muže, který se svou rodinou musel vstoupit do novozélandského programu svědků, uvedl novozélandský deník NZ Herald. Podle soudních dokumentů, které má NZ Herald k dispozici, měl být zmíněný muž Šroubkem a dalšími čtyřmi muži napojenými na motorkářskou skupinu Hells Angels napaden ve svém domě, kde jej Šroubek ohrožoval nožem kvůli dluhu 12 000 novozélandských dolarů (186 480 korun).
Šroubek si měl vzít od muže hodinky a auto s tím, že dluh stále je potřeba splatit. Poté, co společník kontaktoval policii, mělo jeho nejstarší dítě obdržet anonymní vyhrůžky smrti. „Je zločinec s tak závažnými obviněními, že celá rodina vstoupila do systému ochrany svědků, někdo, kdo by měl bydlet na Novém Zélandu?“ otázal se Bridges s poukazem na rozhodnutí Lees-Gallowaye. Ardenová se ministra zastala s tím, že své rozhodnutí postavil na těch informacích, které měl.
Bridges tvrdí, že v případu jde o něco mnohem víc než jen „neuvěřitelnou nekompetentnost“ a že nebylo ještě zveřejněno „dno“ případu, tj. o co v něm skutečně jde. Opozice již dříve naznačila, že by mohlo jít o možné uplácení. Podle ní je třeba se ministra okamžitě zbavit, protože pozbyl veškerou svou důvěryhodnost. Premiérka však stojí za tím, že jej neodvolá předtím, než bude celý případ vyřešen.
Související
Nový Zéland nepropustí českého občana Šroubka. Má na kontě řadu zločinů
Český kickboxer vězněný na Novém Zélandu má vážný problém
Karel Šroubek , Nový Zéland , Jacinda Ardernová
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek