Vůdci Rudých Khmerů poprvé odsouzeni za genocidu, vraždili Vietnamce i muslimy

Soud v Kambodži dnes shledal dva bývalé vysoce postavené představitele Rudých Khmerů vinné z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Podle agentury AFP je to poprvé v historii, co mezinárodní soud označil v souvislosti s Rudými Khmery za genocidu jejich brutální postup vůči menšinám - etnickým Vietnamcům, muslimské komunitě a dalším náboženským minoritám. Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan byli odsouzeni na doživotí.

Za vlády Rudých Khmerů v letech 1975 až 1979 bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru či přepracování nejméně 1,7 milionu lidí. Za vším stál plán vůdce Pol Pota vytvořit zemědělskou venkovskou utopistickou společnost. Vůdce ultralevicového režimu Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998. Dvaadevadesátiletý Nuon Chea a sedmaosmdesátiletý Khieu Samphan jsou podle agentury AP poslední dosud žijící lídři Rudých Khmerů. Oba si již odpykávají doživotní trest, k němuž byli v jiném procesu odsouzeni za zločiny proti lidskosti.

U trestního tribunálu pro Kambodžu, který funguje pod záštitou OSN, nyní tvrdili, že jsou obětí politické perzekuce. U soudu byli osobně přítomni. Nuon Chea trpí srdečními potížemi, a tak mu soud po chvíli umožnil přesunout se z hlavní síně do jiné místnosti. Khieu Samphan byl přítomný po celou dobu. Při vynášení rozsudku za pomoci dvou členů ostrahy stál a neprojevil žádné emoce, uvedla AP. Právníci Nuon Chey sdělili, že se proti verdiktu odvolají, a předpokládá se, že Khieu Samphan učiní totéž.

#KhmerRouge's slaughter in #Cambodia is ruled a #genocide https://t.co/RHKAQq1q4x pic.twitter.com/hZTgABmKm8

— The Straits Times (@STcom) 16. listopadu 2018

Akademici vedli řadu let diskuze o tom, zda lze označit krvavou kampaň Rudých Khmerů proti muslimským Čamům a dalším náboženským a etnickým menšinám v Kambodži za genocidu. Většina obětí Rudých Khmerů pocházela totiž - stejně jako oni sami - z řad etnické většiny Khmerů, která tvoří 90 procent obyvatelstva Kambodže.

Soud nakonec dnes rozhodl, že Rudí Khmerové spáchali na menšinách genocidu. Podle soudu se úmyslně zaměřovali na příslušníky vietnamské a čamské menšiny a na buddhisty, aby vytvořili "ateistickou, homogenní společnost bez třídních rozdílů".

"Čamové byli rozptýleni mezi khmerské vesnice, aby byly jejich komunity rozvráceny a plně asimilovány. Velké množství čamských civilistů bylo odvedeno a masově povražděno," řekl soudce Nil Nonn. "Stovky vietnamských civilistů a vojáků byly vyslýchány, mučeny a zabity v nechvalně proslulé věznici S-21... Všichni vietnamští vojáci a civilisté, kteří vstoupili do věznice S-21, byli označeni za špiony a považováni za nepřátele. Osud těchto vězňů byl předem jasný," uvedl soudce Nonn.

Mezinárodní tribunál v Kambodži, který byl zřízen k souzení bývalých vůdců Rudých Khmerů, zahájil svou činnost v roce 2006. Případ Nuon Chey a Khieu Samphana byl rozdělen do dvou procesů, aby se soudní jednání se stárnoucími lídry urychlila. V prvním procesu byli Nuon Chea a Khieu Samphan odsouzeni na doživotí za zločiny proti lidskosti, včetně mučení, zotročování a vražd. Proces se soustředil na zločiny páchané na obyvatelích měst, kteří byli násilně převáženi do venkovských pracovních táborů. Rovněž pak řešil hromadné zabíjení vojáků, kteří proti Rudým Khmerům bojovali. V říjnu 2014 s nimi začal druhý proces, ve kterém byli obžalováni z genocidy.

Jediným dalším představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva Rudých Khmerů z let 1975 až 1979 je kromě Nuon Chey a Khieu Samphana někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 Kang Kek Ieu, který rovněž dostal doživotí.

Podle agentury AP je dnešní rozsudek možná posledním, který tribunál vynesl. Autokratický kambodžský premiér Hun Sen, který v mládí bojoval v jednotkách Rudých Khmerů, než se s nimi rozešel, uvedl, že nedovolí pokračování procesů, protože by to v zemi způsobilo nestabilitu.

Související

Tchaj-Wan

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny slibující vysoké mzdy za práci v oblasti technologií. Zločinci Tchajwance po příjezdu nutili pracovat v call centrech, která sloužila k podvodům zaměřeným na pevninskou Čínu. Z Číňanů měli pracovníci lákat peníze na neexistující vládní poplatky a investiční příležitosti, informovala dnes agentura AP.

Více souvisejících

Kambodža Rudí Khmerové Nuon Chea (Rudí Khmérové) genocida Věznice

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 59 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy