Soud v Kambodži dnes shledal dva bývalé vysoce postavené představitele Rudých Khmerů vinné z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Podle agentury AFP je to poprvé v historii, co mezinárodní soud označil v souvislosti s Rudými Khmery za genocidu jejich brutální postup vůči menšinám - etnickým Vietnamcům, muslimské komunitě a dalším náboženským minoritám. Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan byli odsouzeni na doživotí.
Za vlády Rudých Khmerů v letech 1975 až 1979 bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru či přepracování nejméně 1,7 milionu lidí. Za vším stál plán vůdce Pol Pota vytvořit zemědělskou venkovskou utopistickou společnost. Vůdce ultralevicového režimu Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998. Dvaadevadesátiletý Nuon Chea a sedmaosmdesátiletý Khieu Samphan jsou podle agentury AP poslední dosud žijící lídři Rudých Khmerů. Oba si již odpykávají doživotní trest, k němuž byli v jiném procesu odsouzeni za zločiny proti lidskosti.
U trestního tribunálu pro Kambodžu, který funguje pod záštitou OSN, nyní tvrdili, že jsou obětí politické perzekuce. U soudu byli osobně přítomni. Nuon Chea trpí srdečními potížemi, a tak mu soud po chvíli umožnil přesunout se z hlavní síně do jiné místnosti. Khieu Samphan byl přítomný po celou dobu. Při vynášení rozsudku za pomoci dvou členů ostrahy stál a neprojevil žádné emoce, uvedla AP. Právníci Nuon Chey sdělili, že se proti verdiktu odvolají, a předpokládá se, že Khieu Samphan učiní totéž.
#KhmerRouge's slaughter in #Cambodia is ruled a #genocide https://t.co/RHKAQq1q4x pic.twitter.com/hZTgABmKm8
— The Straits Times (@STcom) 16. listopadu 2018
Akademici vedli řadu let diskuze o tom, zda lze označit krvavou kampaň Rudých Khmerů proti muslimským Čamům a dalším náboženským a etnickým menšinám v Kambodži za genocidu. Většina obětí Rudých Khmerů pocházela totiž - stejně jako oni sami - z řad etnické většiny Khmerů, která tvoří 90 procent obyvatelstva Kambodže.
Soud nakonec dnes rozhodl, že Rudí Khmerové spáchali na menšinách genocidu. Podle soudu se úmyslně zaměřovali na příslušníky vietnamské a čamské menšiny a na buddhisty, aby vytvořili "ateistickou, homogenní společnost bez třídních rozdílů".
"Čamové byli rozptýleni mezi khmerské vesnice, aby byly jejich komunity rozvráceny a plně asimilovány. Velké množství čamských civilistů bylo odvedeno a masově povražděno," řekl soudce Nil Nonn. "Stovky vietnamských civilistů a vojáků byly vyslýchány, mučeny a zabity v nechvalně proslulé věznici S-21... Všichni vietnamští vojáci a civilisté, kteří vstoupili do věznice S-21, byli označeni za špiony a považováni za nepřátele. Osud těchto vězňů byl předem jasný," uvedl soudce Nonn.
Mezinárodní tribunál v Kambodži, který byl zřízen k souzení bývalých vůdců Rudých Khmerů, zahájil svou činnost v roce 2006. Případ Nuon Chey a Khieu Samphana byl rozdělen do dvou procesů, aby se soudní jednání se stárnoucími lídry urychlila. V prvním procesu byli Nuon Chea a Khieu Samphan odsouzeni na doživotí za zločiny proti lidskosti, včetně mučení, zotročování a vražd. Proces se soustředil na zločiny páchané na obyvatelích měst, kteří byli násilně převáženi do venkovských pracovních táborů. Rovněž pak řešil hromadné zabíjení vojáků, kteří proti Rudým Khmerům bojovali. V říjnu 2014 s nimi začal druhý proces, ve kterém byli obžalováni z genocidy.
Jediným dalším představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva Rudých Khmerů z let 1975 až 1979 je kromě Nuon Chey a Khieu Samphana někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 Kang Kek Ieu, který rovněž dostal doživotí.
Podle agentury AP je dnešní rozsudek možná posledním, který tribunál vynesl. Autokratický kambodžský premiér Hun Sen, který v mládí bojoval v jednotkách Rudých Khmerů, než se s nimi rozešel, uvedl, že nedovolí pokračování procesů, protože by to v zemi způsobilo nestabilitu.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny
Zemřel "Duch", bývalý velitel nechvalně proslulé věznice Rudých Khmerů
Kambodža , Rudí Khmerové , Nuon Chea (Rudí Khmérové) , genocida , Věznice
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek