Japonci podle Rusů překrucují dohodu o Kurilách. Lavrov si předvolal velvyslance

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo japonského velvyslance kvůli prohlášením japonského vedení, jež podle Moskvy "hrubě překrucují" listopadovou dohodu prezidenta Vladimira Putina a premiéra Šinzóa Abeho o řešení vleklého rusko-japonského územního sporu o Kurilské ostrovy. Informovala o tom agentura TASS.

Putin a Abe se loni 14. listopadu v Singapuru domluvili na aktivnějším tempu rozhovorů o uzavření mírové smlouvy na základě společné deklarace z roku 1956 o ukončení válečného stavu mezi oběma zeměmi a obnovení jejich diplomatických vztahů. Sovětský svaz se mimo jiné zavázal, že anektovaný ostrov Šikotan a také Habomajské ostrovy fakticky předá Japonsku po podpisu mírové smlouvy mezi oběma zeměmi.

Tento závazek ale podle agentury TASS Moskva později anulovala poté, co Tokio v roce 1960 podepsalo se Spojenými státy bezpečnostní dohodu. Sovětská vláda v této souvislosti uvedla, že dotyčné ostrovy budou Japonsku předány jedině za podmínky, že z jeho území budou odsunuty všechny zahraniční jednotky.

Předseda japonské vlády Abe by měl Rusko navštívit ve druhé polovině ledna. Před tím má 14. ledna v Moskvě jednat o přípravě této návštěvy japonský ministr zahraničí Taró Kóno.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že výtky sdělené dnes velvyslanci se týkaly zejména výroků "japonského vedení" ohledně nezbytnosti "získat porozumění" obyvatel jižních Kuril v otázce "přechodu územní příslušnosti ostrovů k Japonsku". Obyvatelé by prý také měli pochopit "zřeknutí se kompenzací ze strany Ruska" Japonsku a bývalým japonským obyvatelům ostrovů za "poválečnou okupaci ostrovů". Moskvě se rovněž nelíbí výroky Tokia, že právě v roce 2019 nastane "bod zvratu" v záležitosti mírové smlouvy.

Ve zprávě agentury TASS se neupřesňuje, kteří japonští představitelé a kdy výroky kritizované Moskvou pronesli.

Kromě ostrovů Šikotan a Habomai Sovětský svaz po válce zabral i jihokurilské ostrovy Iturup a Kunašir, jichž se ale smlouva z roku 1956 netýká. Většinou nehostinné, nerovnoměrně osídlené ostrovy se skromnou vegetací a subarktickým klimatem Japonsko označuje za "severní teritorium" a anexi Moskvy neuznává.

Související

Ruská vlajka

Vrátit Jižní Kurily? Názor Rusů žijících na sporných ostrovech je jednoznačný

Drtivá většina Rusů žijících na Jižních Kurilách je pro to, aby tyty ostrovy zůstaly Rusku. Vyplývá to podle ředitele státní agentury VCIOM z průzkumu, podniknutého tento měsíc na ostrovech Kunašir, Iturup a Šikotan, na které stále vznáší nároky Japonsko. Územní spor i desítky let po skončení války brání uzavření mírové smlouvy mezi oběma státy.
Ruská policie, ilustrační fotografie

Předání části Kuril Japonsku? Rusové se bouří, před ambasádou se zatýkalo

Moskevská policie dnes zadržela 11 lidí protestujících před japonským velvyslanectvím proti myšlence předání sporných jihokurilských ostrovů Japonsku. Protest se odehrál v době, kdy se setkávají ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe, aby jednali o mírové smlouvě, jejímuž uzavření brání letitý spor právě o jižní Kurily. O zatýkání informoval specializovaný server OVD Info s odvoláním na organizátora nedělní demonstrace proti předání části Kuril Japoncům Sergeje Udalcova, předáka opozičního hnutí Levá fronta.

Více souvisejících

Jižní Kurily Rusko Japonsko Sergej Lavrov Šinzó Abe

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy