Babiš dorazil do Singapuru. Vítali ho s vojenskými poctami, jednal s prezidentkou a premiérem

Schůzkami s prezidentkou Halimah Yacobovou a předsedou vlády Lee Hsien Loongem dnes premiér Andrej Babiš zahájil návštěvu Singapuru. Před jednáním v prezidentském paláci Istana, který je také pracovním sídlem premiéra, se dočkal přivítání s vojenskými poctami. Babiš, který označil Singapur za centrum ekonomických aktivit na jihovýchodě Asie, se na své cestě chce zaměřit především na obchod. Také singapurský premiér Loong během setkání připomněl zejména obchodní vztahy.

Babiš do Singapuru dorazil dnes ráno zhruba v 06:40 SEČ a v zemi se zdrží do úterního odpoledne, kdy zamíří do Thajska. Po dvoudenním pobytu v Bangkoku uzavře program cesty koncem týdne v Indii. S politiky v Singapuru chce Babiš podle úřadu vlády mluvit především o obchodní spolupráci v kontextu širšího regionu, o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, školství a obrany.

Českého premiéra čekalo v prezidentském paláci Istana v Singapuru přivítání s vojenskými poctami. @AndrejBabis a singapurský premiér @LeeHsienLoong sledovali přehlídku palácových stráží a zazněly hymny obou zemí. pic.twitter.com/S3Tngpuav3

— Úřad vlády ČR (@strakovka) 14. ledna 2019

Před odletem do Asie ministerský předseda novinářům řekl, že ve všech třech zemích chce navázat první kontakty. "Potom, když budu tyto státníky potkávat na dalších konferencích, tak máme už na co navázat a můžeme pokračovat v dalším zájmu," uvedl. V Asii podobně jako v Africe vidí potenciál k tomu, aby Česko diverzifikovalo svůj export a vyváželo víc i mimo Evropskou unii.

Babiš připomněl, že Singapur se nedávno domluvil s Evropskou unií na volném obchodu, ochraně investic a spolupráci. "Předpokládám, že ta dohoda bude brzo ratifikována všemi členskými zeměmi," uvedl. Singapur, kde jsou soustředěny velké obchodní firmy, které využívají kontakty i v okolních zemích, považuje za centrum ekonomických aktivit v jihovýchodní Asii.

Po dvou Babišových zhruba půlhodinových schůzkách uvítal předseda singapurské vlády Lee Hsien Loong českou delegaci na večeři, kde podle singapurských úřadů ocenil, že si Babiš vybral v Asii jako svůj první cíl právě Singapur. Jako příklad úspěšné spolupráce zmínil podnikatele Tomáše Baťu, který v Singapuru podnikal od 20. let minulého století. "Pro mnoho generací dětí v Singapuru až dodnes byly bílé plátěné boty od Bati první, ve kterých se chodilo do školy. Já je měl také," uvedl Lee Hsien Loong.

Český export do Singapuru činil v roce 2017 podle CzechTrade 7,1 miliardy korun, naopak do Česka se dovezlo zboží za 9,6 miliardy. Mezi hlavní položky vývozu do Singapuru patří elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, elektronické součástky. Singapur do Česka exportuje převážně stroje pro zpracování dat, integrované obvody a další elektronické součástky, přírodní kaučuk a pryskyřice a telekomunikační zařízení.

Babišova návštěva je prvním oficiálním kontaktem obou zemí na úrovni předsedů vlád od roku 2001, kdy do Prahy přijel premiér Goh Chok Tong. V Singapuru byl předtím v roce 1996 na pracovní návštěvě tehdejší premiér Václav Klaus.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš singapur Lee Hsien Loong (Singapur) Česká republika

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy