Město Christchurch provázejí útrapy: V roce 2011 ho zemětřesení srovnalo se zemí

Třetí největší novozélandské město Christchurch bylo pojmenováno po oxfordské koleji Christ Church. Místní pomník Roberta Falcona Scotta připomíná, že jde o město polárníků, zároveň jej ale sužují rozličné pohromy, především opakovaná zemětřesení. To nejhorší v roce 2011 srovnalo většinu města se zemí a zahynulo při něm 185 lidí, následovala rozsáhlá obnova. Dnešní střelbu ve dvou mešitách tu zaplatilo životem nejméně 49 lidí.

Christchurch je největší město na Jižním ostrově, má přibližně 400.000 obyvatel.

V letech 2010, 2011, 2012 a 2016 bylo město zasaženo většími zemětřeseními, to nejničivější o síle 6,3 stupně je z 22. února 2011. Zahubilo 185 lidí a srovnalo se zemí velkou část města včetně katedrály, tisíce budov se zřítilo nebo bylo těžce poškozeno.

Do konce roku 2013 tam muselo být strženo na 1500 budov včetně katedrály, na jejím místě má vyrůst nová. Celkové škody způsobené zemětřesením a náklady na obnovu po něm narostly na více než 15 miliard dolarů, což představovalo zhruba osm procent hrubého domácího produktu (HDP) celého Nového Zélandu.

Zemětřesení jsou na Novém Zélandě častá, protože tam na sebe narážejí dvě velké zemské desky a ostrovy leží i v takzvaném tichomořském ohňovém prstenci. Seizmologové tam zaznamenají až 15.000 zemětřesení ročně, ale nanejvýš 150 jich člověk vnímá a dvě desítky dosahují pětistupňové hodnoty.

Místní pomník Roberta Falcona Scotta připomíná, že jde o město polárníků. Odtud začínají tři čtvrtiny všech výprav do Antarktidy.

První osadníci přišli kolem roku 1250. V roce 1848 tam britský politik Edward Gibbon Wakefield a irský úředník a státník John Robert Godley založili sdružení Canterbury Association s cílem vytvořit na Novém Zélandu novou provincii Canterbury Plains, opřenou o hodnoty anglické společnosti. Osadu na jejím okraji pojmenovali po oxfordské koleji Christ Church.

V roce 1856 získal Christchurch status města, prvního na Novém Zélandu. Ve skutečnosti zůstával stále neuspořádanou osadou dřevěných domků uprostřed bažin.

Koncem roku 1856 připlul z Anglie Henry Harper, první anglikánský biskup ve městě Christchurch. Právě on se výrazně zasloužil o stavbu zdejší katedrály. Tu navrhl anglický architekt George Gilbert Scott v novogotickém slohu.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Zemětřesení

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy