Útoky na mešity v novozélandském Christchurchu nechal jejich pachatel, australský neonacista Brenton Tarrant, vysílat živě. Útočník avizoval svůj čin již dříve na krajně pravicových webových platformách, kde šířil svůj krajně pravicový manifest. Jeho napojení na online radikální scénu odhaluje znepokojivý trend současného terorismu.
Sociolog Mark Jurgensmeyer ve své knize věnovanému náboženskému násilí Teror v mysli Boží na základě výpovědi mnoha pachatelů smrtících útoků dochází k závěru, že cílem teroristů není dosáhnout vojenských úspěchů, ale vzbudit pozornost a donutit svět, aby uslyšel a dokonce přijal jejich dualistické, apokalyptické myšlení. Proto útočí nikoliv na vojáky či policisty, ale civilisty, aby vzbudili strach – od něho je slovo terorismus odvozen – a šok a tak se dostali do hlavních titulků médií.
Řada islamistických teroristických organizací od Al-Káidy k Islámského státu při provádění svých útoků jedná podle této logiky. Ačkoliv ji lze spojit převážně s náboženským apokalyptickým myšlením, masakr na Novém Zélandu ukazuje, že se nevyhýbá ani krajní pravici. Ačkoliv Tarrant se vůči radikálnímu islámu – a islámu obecně – velmi tvrdě vymezuje, použil stejnou taktiku.
Mezi Tarrantem, který za svůj motiv uvádí odvetu za teroristické útoky uzbeckého islamisty ve Stockholmu v roce 2017, a muslimským extremismem existují další podobnosti. V éře sociálních sítí a YouTubu islámští teroristé udělali ze svých činů videoshow. V roce 2013 bojovníci teroristické organizace Aš-Šabáb natočili svůj útok na nákupní centrum v Nairobi v Keni. V roce 2015 terorista, který zastřelil čtyři lidi na košer trhu v Paříži, měl zaznamenat svůj čin na GoPro kameru a pokusit se zveřejnit video na internetu, než jej zabila policie.
Tarrant před spácháním útoku napsal na krajně pravicovém internetovém fóru 8Chan, že provede „útok proti útočníkům a budu to dokonce vysílat živě skrze odkaz na Facebooku“. Svá slova splnil a zveřejnil záznam, jak za zvuku hudby z americké občanské války jede k mešitám, kde uskutečňuje smrtící střelbu.
IS řadu svých rekrutů a sympatizantů získal prostřednictvím sociálních sítí a extremistických platforem. Podobně i krajně pravicové weby podporují posun jejich uživatelů k extremismu. Lee Jarvis, spolueditor akademického časopisu Critical Studies on Terrorism varuje, že internet poskytuje lidem s minoritními názory prostředí, kde se mohou scházet a utvrzovat se v nich a dojít k závěru, že „jsou více legitimní a rozšířené, než ve skutečnosti jsou“.
Nová podoba terorismu?
Tarrant přesto reprezentuje svébytný proud teroristického extremismu. Vychází z internetové kultury trollů, šířících ironické memy. Ve svém manifestu se odkazoval na populárního youtubera PewDiePie a oblíbenou počítačovou hru Fortnite. Na videoherní estetiku se odkazoval i během svého streamovaného záznamu vraždění, kdy se svým držením zbraně pokusil imitovat vizuální dojem typický pro střílečky z první osoby, poukazuje stanice CNN.
Podle serveru The Verge celá tato stylizace, odkazy na hry či jiné známé vrahy inspirované krajní pravicí, má za cíl jediné – udržet Tarranta v podvědomí médií a jejich prostřednictvím i veřejnosti. Masová střelba měla za úkol rozšířit jeho manifest, který by jinak byl na okraji zájmu všech. The Verge upozorňuje, že před internetovou dobou bylo neobvyklé, aby takovýto typ materiálu obdržel kdokoliv jiný než policie a média. Nyní jej možné, aby se šířil u širší populace.
Aby se tomu zamezilo, musí dle serveru nejen média, ale i hlavní internetové platformy – Gogole, Twitter, Facebook – dělat víc s takovýmto typem extremistických názorů na internetu (Twitter a Facebook okamžitě stáhli Tarrantovy účty). Nicméně, je to velmi těžké. Jak upozorňuje CNN, pokud budou tyto teroristická videa vypadat jako videohry a pokud budou extremistické příspěvky zaplněné odkazy na popkulturu, bude pro automatické filtry obtížné je rozeznat a zrušit.
Související

Útoky na mešity v Christchurchi: Bezpečnostní orgány pochybily, stojí ve vyšetřovací zprávě

Soud potvrdil dohodu o vině a trestu pro muže, který chválil útok na mešity
teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) , Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) , Terorismus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
před 2 hodinami

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
před 3 hodinami

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
před 3 hodinami

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
před 3 hodinami

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
před 5 hodinami

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
před 6 hodinami

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 6 hodinami

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 8 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 9 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 10 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 10 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 12 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
včera

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
včera
Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Zdroj: Jan Hrabě