Nová podoba terorismu? Útok na mešity odhaluje znepokojivý trend

Útoky na mešity v novozélandském Christchurchu nechal jejich pachatel, australský neonacista Brenton Tarrant, vysílat živě. Útočník avizoval svůj čin již dříve na krajně pravicových webových platformách, kde šířil svůj krajně pravicový manifest. Jeho napojení na online radikální scénu odhaluje znepokojivý trend současného terorismu.

Sociolog Mark Jurgensmeyer ve své knize věnovanému náboženskému násilí Teror v mysli Boží na základě výpovědi mnoha pachatelů smrtících útoků dochází k závěru, že cílem teroristů není dosáhnout vojenských úspěchů, ale vzbudit pozornost a donutit svět, aby uslyšel a dokonce přijal jejich dualistické, apokalyptické myšlení. Proto útočí nikoliv na vojáky či policisty, ale civilisty, aby vzbudili strach – od něho je slovo terorismus odvozen – a šok a tak se dostali do hlavních titulků médií.

Řada islamistických teroristických organizací od Al-Káidy k Islámského státu při provádění svých útoků jedná podle této logiky. Ačkoliv ji lze spojit převážně s náboženským apokalyptickým myšlením, masakr na Novém Zélandu ukazuje, že se nevyhýbá ani krajní pravici. Ačkoliv Tarrant se vůči radikálnímu islámu – a islámu obecně – velmi tvrdě vymezuje, použil stejnou taktiku.

Mezi Tarrantem, který za svůj motiv uvádí odvetu za teroristické útoky uzbeckého islamisty ve Stockholmu v roce 2017, a muslimským extremismem existují další podobnosti. V éře sociálních sítí a YouTubu islámští teroristé udělali ze svých činů videoshow. V roce 2013 bojovníci teroristické organizace Aš-Šabáb natočili svůj útok na nákupní centrum v Nairobi v Keni. V roce 2015 terorista, který zastřelil čtyři lidi na košer trhu v Paříži, měl  zaznamenat svůj čin na GoPro kameru a pokusit se zveřejnit video na internetu, než jej zabila policie.

Tarrant před spácháním útoku napsal na krajně pravicovém internetovém fóru 8Chan,  že provede „útok proti útočníkům a budu to dokonce vysílat živě skrze odkaz na Facebooku“. Svá slova splnil a zveřejnil záznam, jak za zvuku hudby z americké občanské války jede k mešitám, kde uskutečňuje smrtící střelbu.

IS řadu svých rekrutů a sympatizantů získal prostřednictvím sociálních sítí a extremistických platforem. Podobně i krajně pravicové weby podporují posun jejich uživatelů k extremismu. Lee Jarvis, spolueditor akademického časopisu Critical Studies on Terrorism varuje, že internet poskytuje lidem s minoritními názory prostředí, kde se mohou scházet a  utvrzovat se v nich a dojít k závěru, že „jsou více legitimní a rozšířené, než ve skutečnosti jsou“.

Nová podoba terorismu?

Tarrant přesto reprezentuje svébytný proud teroristického extremismu. Vychází z internetové kultury trollů, šířících ironické memy. Ve svém manifestu se odkazoval na populárního youtubera PewDiePie a oblíbenou počítačovou hru Fortnite. Na videoherní estetiku se odkazoval i během svého streamovaného záznamu vraždění, kdy se svým držením zbraně pokusil imitovat vizuální dojem typický pro střílečky z první osoby, poukazuje stanice CNN.

Podle serveru The Verge celá tato stylizace, odkazy na hry či jiné známé vrahy inspirované krajní pravicí, má za cíl jediné – udržet Tarranta v podvědomí médií a jejich prostřednictvím i veřejnosti. Masová střelba měla za úkol rozšířit jeho manifest, který by jinak byl na okraji zájmu všech. The Verge upozorňuje, že před internetovou dobou bylo neobvyklé, aby takovýto typ materiálu obdržel kdokoliv jiný než policie a média. Nyní jej možné, aby se šířil u širší populace.

Aby se tomu zamezilo, musí dle serveru nejen média, ale i hlavní internetové platformy – Gogole, Twitter, Facebook – dělat víc s takovýmto typem extremistických názorů na internetu (Twitter a Facebook okamžitě stáhli Tarrantovy účty). Nicméně, je to velmi těžké. Jak upozorňuje CNN, pokud budou tyto teroristická videa vypadat jako videohry a pokud budou extremistické příspěvky zaplněné odkazy na popkulturu, bude pro automatické filtry obtížné je rozeznat a zrušit.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) Terorismus

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 5 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Zrádce v řadách USA: Bývalý americký velvyslanec působil jako tajný agent Kuby

Bývalý americký velvyslanec v Bolívii Manuel Rocha překvapivě oznámil, že se u soudu přizná k tomu, že desítky let působil jako tajný agent pro Kubu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy