Útoky na mešity v novozélandském Christchurchu nechal jejich pachatel, australský neonacista Brenton Tarrant, vysílat živě. Útočník avizoval svůj čin již dříve na krajně pravicových webových platformách, kde šířil svůj krajně pravicový manifest. Jeho napojení na online radikální scénu odhaluje znepokojivý trend současného terorismu.
Sociolog Mark Jurgensmeyer ve své knize věnovanému náboženskému násilí Teror v mysli Boží na základě výpovědi mnoha pachatelů smrtících útoků dochází k závěru, že cílem teroristů není dosáhnout vojenských úspěchů, ale vzbudit pozornost a donutit svět, aby uslyšel a dokonce přijal jejich dualistické, apokalyptické myšlení. Proto útočí nikoliv na vojáky či policisty, ale civilisty, aby vzbudili strach – od něho je slovo terorismus odvozen – a šok a tak se dostali do hlavních titulků médií.
Řada islamistických teroristických organizací od Al-Káidy k Islámského státu při provádění svých útoků jedná podle této logiky. Ačkoliv ji lze spojit převážně s náboženským apokalyptickým myšlením, masakr na Novém Zélandu ukazuje, že se nevyhýbá ani krajní pravici. Ačkoliv Tarrant se vůči radikálnímu islámu – a islámu obecně – velmi tvrdě vymezuje, použil stejnou taktiku.
Mezi Tarrantem, který za svůj motiv uvádí odvetu za teroristické útoky uzbeckého islamisty ve Stockholmu v roce 2017, a muslimským extremismem existují další podobnosti. V éře sociálních sítí a YouTubu islámští teroristé udělali ze svých činů videoshow. V roce 2013 bojovníci teroristické organizace Aš-Šabáb natočili svůj útok na nákupní centrum v Nairobi v Keni. V roce 2015 terorista, který zastřelil čtyři lidi na košer trhu v Paříži, měl zaznamenat svůj čin na GoPro kameru a pokusit se zveřejnit video na internetu, než jej zabila policie.
Tarrant před spácháním útoku napsal na krajně pravicovém internetovém fóru 8Chan, že provede „útok proti útočníkům a budu to dokonce vysílat živě skrze odkaz na Facebooku“. Svá slova splnil a zveřejnil záznam, jak za zvuku hudby z americké občanské války jede k mešitám, kde uskutečňuje smrtící střelbu.
IS řadu svých rekrutů a sympatizantů získal prostřednictvím sociálních sítí a extremistických platforem. Podobně i krajně pravicové weby podporují posun jejich uživatelů k extremismu. Lee Jarvis, spolueditor akademického časopisu Critical Studies on Terrorism varuje, že internet poskytuje lidem s minoritními názory prostředí, kde se mohou scházet a utvrzovat se v nich a dojít k závěru, že „jsou více legitimní a rozšířené, než ve skutečnosti jsou“.
Nová podoba terorismu?
Tarrant přesto reprezentuje svébytný proud teroristického extremismu. Vychází z internetové kultury trollů, šířících ironické memy. Ve svém manifestu se odkazoval na populárního youtubera PewDiePie a oblíbenou počítačovou hru Fortnite. Na videoherní estetiku se odkazoval i během svého streamovaného záznamu vraždění, kdy se svým držením zbraně pokusil imitovat vizuální dojem typický pro střílečky z první osoby, poukazuje stanice CNN.
Podle serveru The Verge celá tato stylizace, odkazy na hry či jiné známé vrahy inspirované krajní pravicí, má za cíl jediné – udržet Tarranta v podvědomí médií a jejich prostřednictvím i veřejnosti. Masová střelba měla za úkol rozšířit jeho manifest, který by jinak byl na okraji zájmu všech. The Verge upozorňuje, že před internetovou dobou bylo neobvyklé, aby takovýto typ materiálu obdržel kdokoliv jiný než policie a média. Nyní jej možné, aby se šířil u širší populace.
Aby se tomu zamezilo, musí dle serveru nejen média, ale i hlavní internetové platformy – Gogole, Twitter, Facebook – dělat víc s takovýmto typem extremistických názorů na internetu (Twitter a Facebook okamžitě stáhli Tarrantovy účty). Nicméně, je to velmi těžké. Jak upozorňuje CNN, pokud budou tyto teroristická videa vypadat jako videohry a pokud budou extremistické příspěvky zaplněné odkazy na popkulturu, bude pro automatické filtry obtížné je rozeznat a zrušit.
Související
Útoky na mešity v Christchurchi: Bezpečnostní orgány pochybily, stojí ve vyšetřovací zprávě
Soud potvrdil dohodu o vině a trestu pro muže, který chválil útok na mešity
teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) , Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) , Terorismus
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák