Nová podoba terorismu? Útok na mešity odhaluje znepokojivý trend

Útoky na mešity v novozélandském Christchurchu nechal jejich pachatel, australský neonacista Brenton Tarrant, vysílat živě. Útočník avizoval svůj čin již dříve na krajně pravicových webových platformách, kde šířil svůj krajně pravicový manifest. Jeho napojení na online radikální scénu odhaluje znepokojivý trend současného terorismu.

Sociolog Mark Jurgensmeyer ve své knize věnovanému náboženskému násilí Teror v mysli Boží na základě výpovědi mnoha pachatelů smrtících útoků dochází k závěru, že cílem teroristů není dosáhnout vojenských úspěchů, ale vzbudit pozornost a donutit svět, aby uslyšel a dokonce přijal jejich dualistické, apokalyptické myšlení. Proto útočí nikoliv na vojáky či policisty, ale civilisty, aby vzbudili strach – od něho je slovo terorismus odvozen – a šok a tak se dostali do hlavních titulků médií.

Řada islamistických teroristických organizací od Al-Káidy k Islámského státu při provádění svých útoků jedná podle této logiky. Ačkoliv ji lze spojit převážně s náboženským apokalyptickým myšlením, masakr na Novém Zélandu ukazuje, že se nevyhýbá ani krajní pravici. Ačkoliv Tarrant se vůči radikálnímu islámu – a islámu obecně – velmi tvrdě vymezuje, použil stejnou taktiku.

Mezi Tarrantem, který za svůj motiv uvádí odvetu za teroristické útoky uzbeckého islamisty ve Stockholmu v roce 2017, a muslimským extremismem existují další podobnosti. V éře sociálních sítí a YouTubu islámští teroristé udělali ze svých činů videoshow. V roce 2013 bojovníci teroristické organizace Aš-Šabáb natočili svůj útok na nákupní centrum v Nairobi v Keni. V roce 2015 terorista, který zastřelil čtyři lidi na košer trhu v Paříži, měl  zaznamenat svůj čin na GoPro kameru a pokusit se zveřejnit video na internetu, než jej zabila policie.

Tarrant před spácháním útoku napsal na krajně pravicovém internetovém fóru 8Chan,  že provede „útok proti útočníkům a budu to dokonce vysílat živě skrze odkaz na Facebooku“. Svá slova splnil a zveřejnil záznam, jak za zvuku hudby z americké občanské války jede k mešitám, kde uskutečňuje smrtící střelbu.

IS řadu svých rekrutů a sympatizantů získal prostřednictvím sociálních sítí a extremistických platforem. Podobně i krajně pravicové weby podporují posun jejich uživatelů k extremismu. Lee Jarvis, spolueditor akademického časopisu Critical Studies on Terrorism varuje, že internet poskytuje lidem s minoritními názory prostředí, kde se mohou scházet a  utvrzovat se v nich a dojít k závěru, že „jsou více legitimní a rozšířené, než ve skutečnosti jsou“.

Nová podoba terorismu?

Tarrant přesto reprezentuje svébytný proud teroristického extremismu. Vychází z internetové kultury trollů, šířících ironické memy. Ve svém manifestu se odkazoval na populárního youtubera PewDiePie a oblíbenou počítačovou hru Fortnite. Na videoherní estetiku se odkazoval i během svého streamovaného záznamu vraždění, kdy se svým držením zbraně pokusil imitovat vizuální dojem typický pro střílečky z první osoby, poukazuje stanice CNN.

Podle serveru The Verge celá tato stylizace, odkazy na hry či jiné známé vrahy inspirované krajní pravicí, má za cíl jediné – udržet Tarranta v podvědomí médií a jejich prostřednictvím i veřejnosti. Masová střelba měla za úkol rozšířit jeho manifest, který by jinak byl na okraji zájmu všech. The Verge upozorňuje, že před internetovou dobou bylo neobvyklé, aby takovýto typ materiálu obdržel kdokoliv jiný než policie a média. Nyní jej možné, aby se šířil u širší populace.

Aby se tomu zamezilo, musí dle serveru nejen média, ale i hlavní internetové platformy – Gogole, Twitter, Facebook – dělat víc s takovýmto typem extremistických názorů na internetu (Twitter a Facebook okamžitě stáhli Tarrantovy účty). Nicméně, je to velmi těžké. Jak upozorňuje CNN, pokud budou tyto teroristická videa vypadat jako videohry a pokud budou extremistické příspěvky zaplněné odkazy na popkulturu, bude pro automatické filtry obtížné je rozeznat a zrušit.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) Terorismus

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 20 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 2 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 4 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Radikální řešení medvědího problému. Slovensko chystá odstřel stovek šelem

Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy